Вучић се плаши да ће његов драги Есмарк побећи из Србије чим потроши залихе сировина

АМЕРИЧКИ „МАЂИОНИЧАРИ“ ТРАЖЕ ДА ИМ ВЛАДА ДА ГАРАНЦИЈЕ

ЗА 200 МИЛИОНА ЕВРА КРЕДИТА

  • Eсмарк, наводно, jош не пристаје ни да положи минималну гаранциjу коjа би била између 15 и 20 милиона евра
  • Вучић рачунао да ће Железара под менаџментом Eсмарка месечно производити између 170.000 и 180.000 тона, док сада челичана производи око 350.000 тона годишње

        ПРЕГОВОРИ Владе Србиjе са америчком компаниjом Eсмарк о приватизациjи Железаре Смедерево ушли су, према наjавама из владе, у последњу фазу.

        Прошле ноћи преговори између Београда и Питсбурга, где се налази министар финансиjа Душан Вуjовић, вођени су конференциjском везом, данас ће бити настављени, а коначна одлука очекуjе се сутра, наjавио jе премиjер Aлександар Вучић.

        Преговори о преузимању српске челичане требало jе да буду окончани до 1. фебруара, али су продужени.

        Засад ниjе познато где тачно „запиње“, а српски званичници су их у више наврата оцењивали веома тешким.

        Влада Србиjе jе разговоре с руководством Eсмарка започела 27. jануара, након што jе та компаниjа jедина дала понуду за куповину 80,01 одсто капитала Железаре, на тендеру, коjи jе отворен 9. jануара.

        Први пут од када траjу преговори са Eсмарком, премиjер Србиjе у четвртак jе рекао да ће Железара наставити да ради и ако договор о преузимању не буде постигнут.

         „За грађане Србиjе Смедерево jе важно и ми ћемо дати све од себе да постигнемо споразум са Eсмарком“, рекао jе Вучић.

        Уколико до тога, пак, не дође, премиjер jе наjавио да би могао бити формиран менаџмент за српску челичану, у коjи би бити укључени људи наjбољи за куповину сировина, као и они наjбољи за продаjу нашег челика, а производња у српскоj челичани била би, додао jе, настављена под пуном контролом државе.

        Упитан шта jе проблем у преговорима са Eсмарком, премиjер jе обjаснио да Србиjа од те америчке компаниjе тражи гаранциjе да неће напустити Србиjу након што потроши наше сировине.

        Вучић jе рекао да MMФ неће да дозволи додатно трошење пара из буџета, те да jе са европским комесаром Jоханесом Ханом имао разговор на ту тему и да jе европски званичник изразио потпуно отворено да Србиjи помогне на сваки начин.

        У међувремену, различити извори пласираjу различите информациjе о могућем исходу преговора са Eсмарком.

        Kако Танјуг сазнаје у Влади Србије, преговори практично већ окончани повољним исходом.

        С друге стране, има и информациjа да jе у преговорима запело управо по питању сировина и гаранциjа за стабилну производњу Железаре у наредним годинама, с обзиром на то да сировине учествуjу у укупним трошковима око 60 одсто.

        Саговорник Танјуга, близак владиним изворима, каже да jош ниjе дошло до приближавања ставова између Владе Србиjе и Eсмарка и да, по свему судећи, Eсмарк нема логистику, односно људе преко коjих би могао да набави сировине по повољниjоj цени, од чега ће у великоj мери зависити пословање и судбина Железаре.

        Да би се сировине за Железару набавиле по повољниjоj цени потребно jе наручити већу количину и издвоjити у старту више новца.

        Eсмарк изгледа нема ни довољно новца, с обзиром на то да тражи од Владе Србиjе да буде гарант кредита од наjмање 200 милиона евра, коjи би та компаниjа узела ради улагања у челичану.

        Eсмарк, наводно, jош ниjе пристао да положи минималну гаранциjу, коjа би била између 15 и 20 милиона евра.

        Истовремено, Влада Србиjе од Eсмарка тражи чврсте гаранциjе да ће обезбедити производњу у наредних пет година, не желећи да се догоди да Eсмарк напусти Смедерево када потроши постоjеће сировине у Железари вредне око 90 милиона долара.

        Oд Eсмарка се заправо очекуjе да има реалан бизнис-план за набавку сировина, квалитет робе, дистрибуциjу, пласман, као и да обезбеди нова тржишта, да би могао да се оствари предвиђени профит након покретања друге високе пећи.

        Oчекуjе се такође да Железара под менаџментом Eсмарка месечно производи између 170.000 и 180.000 тона, док сада челичана производи око 350.000 тона годишње.

        Процењуjе се, наиме, да ће укупни трошкови Железаре у 2015. износити око 900 милиона долара, на пример за сировине, плате, енергенте, транспорт и све друго, али и да ће у наредном периоду укупни трошкови премашити милиjарду долара годишње.

        Захтев Владе Србиjе jе и да Eсмарк не отпушта запослене нешто више од 5.000 радника, већ да таj броj буде смањен природним одливом, одласком у пензиjу око 250 радника током ове године.

        Иначе, синдикати Железаре су са Eсмарком већ договорили да у наредном периоду буде спроведена реорганизациjа и додатна обука радника за прерасподелу радне снаге, али ниjе било речи о отпуштању нити социjалном програму за раднике.

        Eсмарк jе породична компаниjа, основана 2003. године и jедна jе од водећих у СAД у производњи и продаjи равно-ваљаног челика и челичних плоча. Њен оснивач, извршни директор и председник jе Џеjмс Бушар.

        Танјуг

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари