Вучић преко Стефановића поручио Јункеру: Боље да ништа нисте ни писали
НАГЛАСИО ДА СЕ НАДА ДА ЋЕ ПРЕМИЈЕР ИЗДРЖАТИ БРИСЕЛСКА „И ПИСАЊА И НЕПИСАЊА”
МИНИСТАР унутрашњих послова Србије Небојша Стефановић изјавио је вечерас Танјугу, поводом одговора председника ЕК премијеру Александру Вучићу на писмо о антисрпској политици у региону, да, што се њега тиче, боље да ништа нису одговарали ни писали.
„Надам се само да ће Србија и премијер Вучић издржати писања и неписања које имају Јункер и ЕК. Што се мене тиче, боље да ништа нису одговарали, да ништа нису писали”, рекао је Стефановић у краткој телефонској изјави Танјугу.
ПРЕМИЈЕР ПРЕДСЕДНИКУ ЕК УКАЗАО НА ОГОЉЕНУ АНТИСРПСКУ ПОЛИТИКУ КОЈА СЕ ВОДИ У ХРВАТСКОЈ
Јункер поводом Вучићевог писма: Забринутост
сам због односа између Србије и Хрватске
- Јункер у писму нагласио да су добри суседски односи и регионална сарадња, као и помирење, фундаментални принципи које морају да поштују све земље кандидати за чланство у ЕУ и потенцијални кандидати, али и исто тако и све државе-чланице Уније у региону
- Дуг пут ка помирењу између народа захтева заједничке и искрене напоре свих страна и на свим нивоима како би се признали чинови неправде из прошлости без предрасуда и заједно превазишли, припремајући тако терен за заједничку будућност засновану на сарадњи. Сва отворена питања морају се решавати кроз конструктиван билатерални дијалог и уз међусобно поштовање
ПОРТПАРОЛКА Европске комисије Маја Коцијанчич потврдила је вечерас за Танјуг да је председник Европске комисије Жан Клод Јункер одговорио на писмо премијера Србије Александра Вучића и да је у писму изразио забринутост поводом најновијег развоја ситуације у односима између Србије и Хрватске.
Он је у писму позвао на повратак конструктивном билатералном ангажовању.
Како наводи Коцијачич, Јункер је у писму нагласио да су добри суседски односи и регионална сарадња, као и помирење, фундаментални принципи које морају да поштују све земље кандидати за чланство у ЕУ и потенцијални кандидати, али и исто тако и све државе-чланице Уније у региону.
Ти принципи су обавеза за читав регион, нагласио је Јункер.
ЕУ очекује да све релевантне државе наставе да поштују те обавезе.
Како је нагласио Јункер, ЕК је у оквиру својих надлежности увек била снажно посвећена обезбеђивању поштовања према жртвама и сећања на почињене ратне злочине у Европи.
Законодавство ЕУ сматра кривичним делима злочине из мржње на националној основи и/или јавно подстицање на насиље или мржњу (укључујући јавно одобравање, негирање или грубо тривијализовање злочина геноцида, злочина против човечности или ратних злочина).
Према законодавству ЕУ, државе чланице ЕУ су дужне да осигурају да ти злочини буду кажњиви док се од земаља које теже чланству очекује да се понашају у складу са тим законом.
Како је истакао председник ЕК, дуг пут ка помирењу између народа захтева заједничке и искрене напоре свих страна и на свим нивоима како би се признали чинови неправде из прошлости без предрасуда и заједно превазишли, припремајући тако терен за заједничку будућност засновану на сарадњи.
Сва отворена питања морају се решавати кроз конструктиван билатерални дијалог и уз међусобно поштовање.
У интересу је целог региона да се врати таквом духу и дискурсу.
Премијер Србије Александар Вучић почетком месеца упутио је писмо председнику Европске комисије Жан Клоду Јункеру, високој представници Федерики Могерини, комесару Јоханесу Хану и председнику ЕП Мартину Шулцу, у којем је указао на ситуацију у региону и неопходност очувања мира и политичке стабилности, као и на „огољену антисрпску политику” која се води, пре свега, у Хрватској.
(Танјуг)