ВУЧИЋ: Очекујем да Србима КиМ буде гарантовано држављанство Србије

ВОДЕЋИ ДВОЈАЦ ВЛАДЕ УОЧИ ДОЛАСКА ШЕФА НЕМАЧКЕ ДИПЛОМАТИЈЕ У БЕОГРАД

  • ДАЧИЋ: Заједница српских општина биће сачињена од изабраних представника и сада се разговара шта ћемо радити дотле и да ли ће постојати неко привремено тело. Ми ту сагласност још нисмо постигли, као што нисмо постигли ни сагласност око избора јер је неопходно учешће ОЕБС
  • ВУЧИЋ: Не верујем да ће доћи до наметања плана имплементације. Не може ни ЕУ да то направи без наше сагласности. Мислим да ЕУ жели сагласност обеју страну и, на крају крајева, то је разговор између Срба и Албанаца 
  • ВУЧИЋ: Са Србима са Косова и Метохије ћу се састати у наредна два, три дана. Очекујем да буде потврђено да се Србима гарантује држављанство Србије и да могу са тим документима да изађу на (косовске) изборе до краја године

       ПРЕМИЈЕР Ивица Дачић изјавио је данас поводом предстојеће посете шефа немачке дипломатије Гвида Вестервелеа Србији да не очекује нове услове од ЕУ.

       „Ми смо одавно заслужили датум почетка прегвора, али ми не одлучујемо о томе. Посета Гвида Вестервелеа је важна јер долази пре процедуре у Бундестагу. Не очекујем да се поставе неки нови услови“, рекао је Дачић новинарима у Сава центру.

       Посету Вестервелеа и долазак шефа британске дипломатије Вилијама Хејга, 30. маја, премијер тумачи као охрабрење.

       „То тумачим као охрабрење да се иде напред, а не као неки нови услов, а то сам видео и током недавне посете Вашингтону у разговору са потпредседником Бајденом“, нагласио је Дачић. 

       Дачић је изјавио да ће ће за добијање датума почетка преговора са ЕУ бити неопходно постићи договор о плану имплементације бриселског споразума Београда и Приштине.

       Дачић је новинарима објаснио да то значи да ЕУ инсистира на договору о плану када шта треба урадити, односно да не тражи да се споразум спроведе до краја јуна, када ће се одлучивати о томе да ли Србија треба да отпочне преговоре о чланству у ЕУ.

       „ЕУ жели да види да ли је овај споразум постигнут само ради добијања датума а касније се неће применити, као што је било у мандату претходне владе. Претходна влада је да би добила статус кандидата прихватила ИБМ и споразум о представљању Косова на регионалним скуповима. Добили смо статус кандидата а онда то нисмо примењивали, већ је то применила тек ова влада“, подсетио је Дачић.

       Према његовим речима, у наредним данима главна тема политичких контаката са званичницима из ЕУ ће бити управо да се не пропусти прилика да се добије датум почетка преговора.

       „Ми желимо да применимо споразум а једино што не можемо да прихватимо је да се уради нешто што није предвиђено споразумом. Срби са севера КиМ би требало да буду укључени у имплементацију, али треба ићи корак по корак. Ми ћемо свакако уложити максимум напора да резултат буде позитиван“, реко је Дачић.

       Премијер је, упитан да ли ће заједница српских општина бити формирана пре локалних избора на Косову, рекао да је део плана да се учествује на локалним изборима да би након тога у правом смислу те речи заједница могла да се конституише.

       „Заједница је сачињена од изабраних представника и сада се разговара шта ћемо радити дотле и да ли ће ту постојати неко привремено тело. Ми ту сагласност још нисмо постигли, као што нисмо постигли ни сагласност око избора јер ту је неопходно учешће ОЕБС-а“, рекао је Дачић.

       Први потпредседник Владе Србије Александар Вучић проценио је да би шеф немачке дипломатије Гвидо Вестервеле приликом посете Београду могао да каже да очекује потписивање имплементационог плана и истакао да ће наша одлука о томе зависити од тога какав ће тај план бити.

       „Ја не очекујем лоше или сувише добре вести, али очекујем да Вестервеле каже да очекује потписивање имплементационог плана, како бисмо могли да добијемо датум“ за преговоре, рекао је Вучић новинарима, одговарајући на питање шта се може очекивати од Вестервелеове посете.

       „Од тога какав ће бити тај план зависиће и наша одлука“, истакао је вицепремијер.

       Он је рекао да ће са Вестервелеом о томе „разумно разговарати“, као и да ће му пренети да Србија сматра да је заслужила датум.

       „Дакле, они очекују да некакав имплементациони план буде усаглашен и после тога мислим да дилеме неће бити“, закључио је Вучић.

       Одговарајући на питања новинара у вези евентуалног наметања плана имплементације, Вучић је рекао да не може ни ЕУ да то направи без наше сагласности.

       „Можете нешто да наметнете, али мислим да ЕУ жели сагласност обеју страну и, на крају крајева, то је разговор између Срба и Албанаца - ЕУ јесте важан посредник, али како ћете да спроведете договор који се тиче једне од страна ако немате њену сагласност“, рекао је Вучић.

       „Не мислим да они (ЕУ) имају идеју да се то спроводи у дело без сагласности Србије и Срба, у крајњој линији“, нагласио је Вучић.

       Вучић је рекао да сматра да ће ЕУ тражити поштовање имплементације плана, истакавши да у самој примени споразума има и оног што не спада у сам споразум, већ има и онога што спада у спровођење Резолуције 1244, што још није спроведено.

       „Тако да не мислим да ће се око тога поставити велика питања“, рекао је Вучић, одговарајући на питања да ли ће ЕУ инсистирати и на почетку примене споразума.

       Он је такође рекао да ће се са Србима са Косова и Метохије састати у наредна два, три дана. Први потпредседник владе очекује и да буде потврђено да се Србима гарантује држављанство Србије и да могу са тим документима „да изађу на те изборе до краја године о којима говоримо“.

       Према његовим речима, после тога би све дилеме, као и оне које се тичу других докумената биле разрешене и не би било више проблема за српску страну. Он је навео и да Срби приликом разговора прошле седмице нису ни постављали питања у вези са споразумом, већ оно што су извлачили као консеквенце или што су неки политичари говорили да ће то бити консеквенце - питање држављанства, диплома, докумената...

       „Не мислим да је споразум био проблем“, подвукао је Вучић и додао да тај документ ни данас не хвали, да не мисли да је диван, али и да је то највише што се могло у датом тренутку.

       Вицепремијер је оценио и да Срби са Косова и Метохије знају да морају да раде са својом владом, да су видели колика је подршка и странака и грађана у Србији за некакве екстремне идеје, те да им је из свега јасно да треба да раде са својом владом и да другу немају.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари