Вучић има један аршин за Американце Битићије, а сасвим други за „аферу хеликоптер“

И ДАЉЕ БЕЗ ПОКРИЋА ГОВОРИ О ПОВЕЋАЊУ ПЛАТА И ПЕНЗИЈА

И ХВАЛИ СЕ ДА НИЈЕ ШИРОКЕ РУКЕ

Александар Вучић

  • За време посете аеродрому „Никола Тесла“ тврдио да о току истраге пада војног хеликоптера није желео ни да се обавештава, како би биле искључене евентуалне примедбе о уплитању извршне власти у посао тужилаштва. А поводом „случаја Битићи“ рекао: „Обавеза владе је да заврши истрагу о том питању, да тај случај реши… Ми ћемо то да решимо“
  • Премијер поново признао да Србија нема економски суверенитет. Поновио да ће Влада тражити од ММФ повећање плата и пензија, а сам нагласио да то ни по коју цену не сме да угрози фискалну стабилност земље. И још се похвалио: „Не мислим да ће бити великих проблема, јер нисам широке руке по том питању“

        ПРЕМИЈЕР Александар Вучић обишао је данас реновирани терминал 1 на београдском аеродрому „Никола Тесла“, и најавио да ће до септембра 2016. године бити уложено 21 милиона евра из средстава аеродрома за реконструкцију и побољшање капацитета.

        Вучић је рекао да су и аеродром и национална авио компанија Ер Србија профитабилне компаније, које ће бити спремне за директне летове за САД у наредних неколико месеци.

        Он је новинарима рекао да је влада веома задовољна пословним резултатима које постижу аеродром „Никола Тесла“ и национална авио компанија, и навео податак да је аеродром 1. августа оборио рекорд, а Ер Србија у трећој недељи јула имала најбољу седмицу, те да је попуњеност кабина 93 одсто.

        „Наша намера је да употпуњујемо и побољшавамо капацитете, а добром међусобном сарадњом могу да напредују обе компаније“, рекао је Вучић и изразио захвалност Етихаду што је Ер Србији омогућио добру мрежу, трансферне могућности и знање.

        Премијер је напоменуо да ће аеродром и Ер Србија заједнички радити да се испуне сви технички и безбедносни услови, посебно у вези са трансфером пртљага, за летове из Београда за САД, односно Њујорк.

        Како је рекао, за САД ће вероватно летети авион А330 који ће бити купљен на лизинг, а коштаће 500.000 долара на месечном нивоу.

        Премијер је рекао да ће до 28. августа бити изабран приватизациони саветник за аеродром који ће предложити влади модел за то предузеће, односно да ли ће се ићи у приватизацију или у концесију.

        „Ту желимо да постигнемо решење које ће значити да неко у будућности не уништи нашег авио превозника. Унапред могу да вам кажем кога не желимо, али не могу јавно, јер желе да униште превозника. Желели су да униште линије које су најпрофитабилније, али нешто им не иде“, рекао је Вучић.

        Реновирани терминал 1 Аеродрома „Никола Тесла“ пуштен је у рад 23. јуна и на тај начин београдски аеродром започео је снажан инвестициони циклус у планираној вредности већој од 20 милиона евра у наредних 12 месеци у којем ће бити изграђен и терминал 2.

        Како је најављено, капацитет „Николе Тесле“ тиме ће до краја 2016. бити повећан за око 40 одсто.

        За путнике који се на лет пријављују у терминалу 1 омогућен је директан приступ чекаоницама и фингерским ходницима, чиме је скраћена дужина њиховог кретања кроз аеродромску зграду и поједностављен процес отпреме путника, а уређено је нових 1.450 квадратних метара пословног простора у функцији проширења аеродромских капацитета, као и нових комерцијалних садржаја.

        Родитељима са малом децом на располагању је посебна просторија у оквиру чекаонице.

        Такође, на аеродрому је од 3. јула свим путницима и посетиоцима на располагању неограничен бесплатан приступ бежичном интернету.

        Радови на најважнијем пројекту - доградњи фингерског ходника Ц, то јест, проширењу терминалне зграде (терминал 2) за 11.000 метара квадратних, у вредности 15,2 милиона евра, треба да почну већ до краја године.

        То ће бити прва гринфилд инвестиција на аеродрому у последњих двадесетак година.

        Капацитет београдског аеродрома ће бити повећан са садашњих 5,5 на осам милиона путника годишње.

У септембру у САД, у октобру у Русији, у новембру у Кини

 

        Премијер је најавио да ће у наредна четири месеца посетити четири „велике силе“ - ЕУ, САД, Русију и Кину, а, судећи према саставу делегација у његовој пратњи - биће то пре свега економска дипломатска мисија.

        „Нешто пре средине септембра идем у САД, у октобру у Русију и мислим да ће то бити велика посета са великим бројем привредника који иду у Русију, а у новембру идем у Кину. Председник има важну посету Кини са председником те земље у септембру“, рекао је премијер новинарима.

        Он је додао да први велики скуп уз учешће званичника ЕУ следи 27. августа у Бечу.

        Самиту Западни Балкан 6 присуствоваће, према његовим речима, и председник ЕК Жан Клод Јункер, уз иницијаторку те иницијативе немачку канцеларку Ангелу Меркел и аустријског канцелара Вернера Фајмана.

        „На том скупу, веома важном, разговараћемо о 'кор нетворку' (регионалној мрежи саобраћајница, која треба да постане део европске мреже)“, рекао је Вучић.

        Вучић је рекао да је Србија у припреми тог пројекта добро прошла и да је наша мрежа саобраћајница готово у потпуности уврштена у кор нетворк.

        „Ми смо спремни да платимо 350 милиона евра за градњу аутопута Ниш-Приштина за наш део, који укупно кошта 600 до 650 милиона, па ћемо тражити да нам дају око 300 милиона“, казао је Вучић.

        Према његовим речима, тај скуп ће бити веома важан, јер је политичка стабилност важна за будућност економије и животни стандард.

        Када је реч о градњи Коридора 11, премијер је казао да ће део од Уба до Чачка бити завршен и пре рока - средине 2017. и пуштен у саобраћај и да једино има проблема на деоници Обреновац - Уб, где се тек недавно повукла вода од поплава прошле године.

        Он је додао да убрзано треба да се реши и питање градње деонице Обреновац - Сурчин.

        Премијер је најавио да ће непосредно пре тог скупа у Бечу или нешто после њега бити настављен и бриселски дијалог између Београда и Приштине

Истрага случаја Лото завршена, о хеликоптеру само тужилаштво

 

        Вучић је изјавио да је истрага у „случају Лото“ завршена, а да о току истраге пада војног хеликоптера није желео ни да се обавештава, како би биле искључене евентуалне примедбе о уплитању извршне власти у посао тужилаштва.

        Влада Србије, навео је, не само да нема, већ не сме да има никакав утицај на тужилаштво, које је самостални орган, као што и правосуђе мора да буде независно.

Никога нећемо заштитити у случају убиства браће Битићи

 

        Влада Србије нема намеру да заштити било кога за кога се установи да је одговоран или умешан у убиство браће Битићи, поручио је српски премијер. Вучић је рекао да у САД не намерава да носи нове доказе у том случају, како је то шпекулисано.

        „Обавеза владе је да заврши истрагу о том питању, да тај случај реши, а не да носи папире“, рекао је премијер и подсетио да „тај случај нису решили неки који су били на власти 13, 14 година...“. „Ми ћемо то да решимо“, поновио је Вучић.

        „То није питање нових доказа, него једног тешког злочина. Ми то питање морамо да решимо, и то није важно због билатералног проблема, већ зато што је то тежак и ужасан злочин који се десио над тројицом америчких држављана“, рекао је Вучић.

        Каже и да „има проблема у прикупљању доказа и истрази, наравно, зато то толико и траје“, и да је уверен да ни раније нико није хтео да штити никога у том случају. Вучић је рекао да мрзи куповину времена и одлагања, те да ниједну обавезу не воли да одлаже, што је случај и са овом истрагом.

        Према његовим речима, тројица браће помагала су једном Србину да пређе административну границу, али су ухваћени близу те линије.

        „Ухапшени су, јер нису имали визе и осуђени су на 15 дана. Кад је требало из Прокупља да иду кући, одведени су у Петрово село и погубљени, а још су сами себи копали раку“, подсетио је Вучић и нагласио да такав ужасан злочин мора бити решен.

О платама и пензијама са ММФ, а ни ја нисам широке руке

 

        Вучић је поновио да ће Влада тражити од ММФ повећање плата и пензија, али је нагласио да то ни по коју цену не сме да угрози фискалну стабилност земље.

        „Не мислим да ће бити великих проблема, јер нисам широке руке по том питању“, рекао је премијер, најављујући да ће влада са представницима ММФ-а током посете која следи у Београду разговарати о томе колики је фискални простор Србије за повећање плата и пензија.

        Упитан шта то конкретно значи, премијер је појаснио: „То значи да моја рука никада није широка, јер увек водим рачуна о државним и јавним финансијама“.

        „Данас ћете на седници владе имати исплаћено све што дугујемо било коме, па и сваком спортисти, и то од пре два-три дана“, рекао је он.

        Одговарајући на питање новинара шта је још потребно да Србија уради уочи посете ММФ-а Србији крајем августа, Вучић је рекао да поред разговора о повећању плата и пензија, остаје и да се заврши посао на закону о улагањима.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари