ВУЧИЋ ХРВАТИМА: Напустимо „хладни мир“, хладних глава кренимо проактивним путем

ЦИТИРАО ИМ МАРКА ТВЕНА И ОБЈАСНИО ДА НЕ ТРЕБА ДА СЕ СВАЂАМО ОКО НИКОЛЕ ТЕСЛЕ И ГРАНИЦА ЈЕР ЋЕМО УСКОРО ЗАЈЕДНО БИТИ У ЕУ

  • За „Недјељни магазин“ загребачког „Јутарњег листа“ рекао да је највећи проблем Србије инерција која је терала земљу у „трагичном смеру”, да је влада ту инерцију сломила, али да још није успела да је преусмери код грађана
  • О СВОЈОЈ МОЋИ САМО СКРОМНО: Оно што имам од моћи ја настојим употребити на општу добробит, користећи у сваком тренутку максимум своје снаге и могућности, настојећи да и код других произведем потребу да буду изузетни. Моћ користим да надокнадим заостатке, да премостим провалије које су прављене
  • О МОЋИ БИВШИХ „НЛО“: Отворена питања (између Србије и Хрватске) су како решити проблеме које производе људи који нису из овог времена. Који би радије наставили „хладни рат“ или реални рат, који би ратовали без икаквог разлога, тј. са жељом да се спречи еманципација наших друштава и држава
  • МАНТРА СА БРОЈКАМА: Отимање око тога чији је Никола Тесла, а запостављање његове баштине, неозбиљно је. Проблематизовање чињенице да имате 1.244 или 1.246 острва, као провокацију Србије због резолуције Савета безбедности УН-а, која носи случајно исти број, само је измишљање разлога за поларизацију по сваку цену

        ВИЦЕПРЕМИЈЕР Александар Вучић оценио је да је највећи проблем Србије инерција која је терала земљу у „трагичном смеру”, да је влада ту инерцију сломила, али да још није успела да је преусмери код грађана ка ономе што ће бити неминовни резултати актуелне политике, а то је - бољи живот у бољој земљи, интегрисаној у европске развојне и цивилизацијске токове.

        „Оно што ме оптерећује, а мислим да је слична ситуација и у Хрватској, је атмосфера општег негативизма: ништа не ваља, ништа не може... Желео бих да много више иницирамо и подстичемо оптимизам, самоувереност, позитиван однос и према себи, према ономе што се може дефинисати као успех, помак“, рекао је Вучић у интервјуу „Недељном магазину” загребачког „Јутарњег листа”.

        На констатацију да га у Храватској и не само у тој земљи виде као најмоћнијег човека српске државе, Вучић каже да он лично не би говорио о категоријама моћи:

        „Мислим да се погрешно дефинише подршка коју грађани Србије дају ономе што пресонификујем као неко ко је најизложенији, можда најдинамичнији, у овом тренутку и можда ће звучати нескромно, као неко ко врло храбро настоји да Србију врати на пут који ће је учинити цењеном земљом, економски јачом, чији су грађани задовољнији”.

        Вицепремијер је додао да је свестан да је то мач са две оштрице, али да његово чрвсрто уверење у погледу тог циља не оставља ни најмањи простор да се двоуми и калкулише.

        Он се позвао на Марка Твена, који је писао да човека с новом идејом доживаљавају као лудака све док му та идеја не успе:

        „Можда смо многима на почетку мандата тако изгледали, али смо зацртали да ћемо направити кључне кораке ка Европи ,што смо и учинили, као и да ћемо направити кључне помаке када је реч о Косову, за само годину дана. Ова подршка је и облик консензуса у погледу политике коју водимо, тешких одлука које доносимо и принципијелности у борби против корупције, европским интеграцијама, напорима да имамо бољи живот...”, навео је вицепремијер.

        Упитан о борби против корупције, вицепремијер каже да је актуелна влада наследила пуно нерашчишћених неправди, као и да су грађани на то најосетљивији.

        „Засукали смо рукаве, проверавамо сумњиве приватизације које се дотичу највећих центара моћи, јер док се неправде не исправе тешко је правити било какве искораке”, додао је.

        А ако је, како каже, реч о моћи, у Србији се она обично користи у негативном смислу.

        „Оно што имам од моћи ја настојим употребити на општу добробит, користећи у сваком тренутку максимум своје снаге и могућности, настојећи да и код других произведем потребу да буду изузетни. Моћ користим да надокнадим заостатке, да премостим провалије које су прављене и да зауставим све оне који су бескурпулозно пљачкајући земљу уништавали могућности да грађани боље живе”, рекао је Вучић. Он је навео и да ће све своје моћи користити само за модернизацију Србије, за стварање праведнијег система, економски одрживог, социјално поштенијег и успешнијег…

        „Свестан сам чињенице да се проблеми које имамо не могу решавати другачије осим жртвовањем и посвећеношћу. И изузетна ми је жеља да то пренесем и на политичаре из моје странке, али и на политичку и економску, друштвену елиту Србије”, поручио је вицепремијер.

        Вучић је оценио да су „отворена питања“ између Хрватске и Србије заправо проблеми које производе људи прошлости, људи који би да наставе „хладни рат“ и зауставе еманципацију хрватског и српског друштва и држава.

        Вучић је оценио да су укупни односи Србије и Хрватске реални, а отворена питања између две државе он види као питања „најбољих облика сарадње“ две земље који ће дати добре резултате. Он је, у том контексту, указао да је, на пример, питање уређења граница између Србије и Хрватске „сложен и тежак” процес, али је, казе, уверен да две државе компромисом могу доћи до коначног решења.

        Вицепремијер је казао да сва отворена питања можемо решавати на најмодерније начине, уважавајући чињеницу да ћемо, како је рекао, сви ускоро живети у једној, европској заједници са стандардима и принципима које треба уважавати због нас самих.

        „Отворена питања су како решити проблеме које производе људи који нису из овог времена. Који би радије наставили „хладни рат“ или реални рат, који би ратовали без икаквог разлога, тј. са жељом да се спречи еманципација наших друштава и држава”, навео је Вучић, који је представљен као, иако формално четврти у српској политичкој хијерархији, заправо најмоћнији човек у Србији са 69 посто подршке грађана.

        Оценивши да су односи две државе реални, он истиче да „смо се трудили да их у попутности рационализујемо, да их учинимо првенствено искреним и да их ослободимо тих атрибута који би можда замагљивали право стање ствари”.

        „Због тога су важни ови редовни сусрети, које, с обе стране, желимо да начинимо искључиво оперативним, сурово прагматичним, како би одмах дали резултате. Кад сам преузео обавезу о испоруци катастарских карата, нисам чекао да прође договорено време, већ сам одмах почео с доставом онога што је било спремно, без обзира на то што је то било доста раније...”, навео је вицепремијер. - Чему тактизирати тамо где за то нема никаквог разлога, запитао је он и додао да је „врло задовољан јер је то заједничка одлука и јер се обе стране понашају политички најзрелије могуће”.

        На тај начин, сматра, највише радимо за наше државе и грађане.

        „Отимање око тога чији је Никола Тесла, а запостављање његове баштине, неозбиљно је. Проблематизовање чињенице да имате 1.244 или 1.246 острва, као провокацију Србије због резолуције Савета безбедности УН-а, која носи случајно исти број, само је измишљање разлога за поларизацију по сваку цену”, навео је он.

        Говорећи о сарадњи са највишим хрватским званичнима, Вучић је рекао да цени прдседника Иву Јосиповића, премијера Зорана Милановића, министарку Весну Пусић и Невена Мимицу, додавши да су „наши односи везани за циљеве које морамо постићи и досадашњи резултати најбоље говоре о томе колико поштујемо једни друге и колико поштујемо договоре”

        Он је казао и да српски и хрватски званичници немају разлога да се међусобно додворавају како би односе приказали бољима него што они то јесу или како би их, како је рекао, приказали онаквим како то можда неки очекују, да би о нама имали боље мишљење.

        Прецизирајући отворена питања двеју држава, Вужић је рекао: „Врло је важно да напустимо досадашње стање „хладног мира“, да хладних глава кренемо проактивним путем. Да пређемо у активну фазу засновану на рационалним проблемима које треба врло јасно и прецизно решавати. „Хладни мир“ је вештачка фраза, која је, до сада, требало да замути реалне проблеме и целу причу преведе у ПР-простор, који нема везе са стварним политичким токовима”.

        Вучић је поновио да су дани када је почињена Олуја „најтежи дани” за Србију.

        „Сматрамо да је тада почињено највеће етничко чишћење у Европи после Другог светског рата. Више пута сам рекао да се наше оцене, и перцепција одређених догађаја из наше прошлости, не подударају, односно да су често и потпуно супротне. Недавно сам, пак, рекао да смо у Србији презрели злочинце који су у наше име убијали, и да очекујем да то и сви други ураде”, рекао је Вучић.

        Он је, каже, свестан да то многима изгледа тешко и немогуће.

        „Оно што ми ипак можемо јесте да учинимо све како би се омогућио повратак што већег броја протераних на њихова имања, да им се врати или компензује имовина и омогући нормалан живот и располагање имовином”, навео је вицепремијер.

        Истакавши да Србија данас има највећи број расељених особа и избеглица, Вучић је рекао да „ми настојимо да их интегришемо колико можемо, али је то изузетно тешко, између осталог и због тога што постоји стална нада да се могу вратити на своја огњишта”.

        Сматра да би Србија и Хрватшка на том плану могле урадити више и то би, каже, био пут за превладавање неких препрека.

        „Сталне истраге и процесуирања злочина и злочинаца, такође су процес којим се долази до правде која је жртвама, прогнанима, такође изузетно важна”, рекао је Вучић који очекује д аће нови амбашадор Хрватске у Београду ,који има изузетно искуство у тој области, бити јако добар саговорник и сарадник на тему успостављања правде.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари