Вучић+Дачић+курс минус Динкић и УРС – да ли се ишта мења?

ШТА СЕ ЗАПРАВО ДОГОДИЛО И КО ЋЕ НА ТОМЕ ГРЕЈАТИ РУКЕ?

         ПАДЕ Млађан Динкић. По други пут. Он преко којег су оборене две владе.

         Али, шта се заправо догодило и ко ће на томе грејати руке?

         Вучић+Дачић+курс минус Динкић и УРС – да ли се ишта мења?

         Ко и на чему добија тренутно, а ко ће профитирати надаље?

         Треба ли нормална Србија да се макар мало обрадује или да са презиром гледа на туђе политичке игре које њој не могу донети ништа добро?

 

______________________________________________________________________________________________

Ђорђе ВУКАДИНОВИЋ, политички аналитичар, главни уредник НСПМ

Влада ће и без Динкића водити политику Г17 и Чеде Јовановића

  • Дачић купује време развлачењем реконструкције, а изборе жели да избегне, јер после њих неће бити премијер
  • Мислим да би за Дачића чак било мање зло да иде на изборе! Можда би за њега било добро да понуди место премијера Вучићу, јер би се тако само формализовало фактичко стање...
  • Николић је у овој конкретној ствари ближи Дачићу, јер не жели изборе - не из принципијелних разлога, већ што је ово барем делом Николићева влада, а нека будућа то не би била

ШТА би се мењало, када сви они у суштини воде политику Млађана Динкића и Чеде Јовановића?

Читаво пренемагање око реконструкције Владе је вођено са два циља: да се изазове политичка криза и створе услови за изборе где би Вучић и СНС верификовали тренутну популарност; или, ако то не може - ако Запад не дозвољава - онда да се промени однос снага у владајућој коалицији тако да неки ресори СПС и УРС пређу у руке СНС.

Дакле: реч је о прекомпоновању Владе тако да се верификује нова политичка тежина СНС и Вучића. То је та игра која се од почетка игра - а не да ли су Мркоњић, Петковић или Марићева добро или лоше радили. Истовремено, овом причом се жели да се скрене пажња са економије и напуштање Срба са Косова.

Посебна мета је место министра полиције и зато се Вучић наизглед великоушно одрицао министарства одбране са поруком „ако ја не могу да будем потпредседник Владе и министар, како ти можеш да будеш премијер и министар МУП“. МУП је додатна Вучићева мета.

Дачић све време маневрише покушавајући да то избегне и да задовољи аспирације Вучића тако што ће га нахранити и Динкићевим ресорима.

А да ли ће у тој Влади од сутра бити Динкић или неће- потпуно је небитно  јер у економском смислу овс влада спроводи политику Г17, а у осталом политику ЛДП! Избацивање Динкића није идеолошко!

Дакле: Вучић хоће или изборе, или да толико ојача да и не мора на њих да иде. Ако му то не дају (да ојача), иде на изборе. Странци их не желе , па би му ишло у прилог да се „догоде“, а не да их он изазове. А Дачић такође купује време развлачењем реконструкције, а изборе жели да избегне, јер после њих сигурно неће бити премијер.

Мислим да би му чак било мање зло да иде на изборе! А можда би за Дачића било добро да понуди место премијера Вучићу, јер би се тако само формализовало фактичко стање...

Николић је у овој конкретној ставри ближи Дачићу, јер не жели изборе - не из принципијелних разлога, већ што је ово барем делом Николићева влада, а нека будућа то не би била.  

 

______________________________________________________________________________________________

Жељко ЦВИЈАНОВИЋ, главни уредник Новог Стандарда

Динкић је политички покојник, чекају га истраге и растурање УРС

  • Дачић себе на неки начин обезбедио, утолико што ће сваки Вучићев следећи удар на Дачића и његове људе водити директно у изборе, за које мислим да странци никако нису расположени. Тиме је Дачић преузео од Вучића неславну титулу главног америчког играча у Србији
  • Да сам на Вучићевом месту, дубоко бих се замислио шта и како даље. Он је доведен у шах-позицију

ДОГОДИЛЕ су се три ствари: Динкић је покојни у политичком смислу и то је дефинитивно стање, после овога га очекују истраге, растурање странке и слично.

Друго, Дачић је показао да је најспретнији играч на политичкој сцени и да је велика штета да то користи само за себе, јер да је то искористио у Бриселу, данас бисмо највероватније разговарали о аутономији Драча у Србији.

Трећа ствар је да је Вучић доведен у шах-позицију. Иако му суштински не одговара што Динкић лети из Владе, неће моћи да га подржи јер би наставак његовог манадата и каријере био обележен тиме да је он човек који је спасао Динкића, што Вучић себи неће дозволити.

А Дачић је од Владе, која је била троножац и омогућавала Вучићу да спушта Дачића и Динкића, направила двоножац, те сада неће моћи да удари Дачића, а да не угрози много тога до чега је и њему стало. То значи да је Дачић себе на неки начин обезбедио, утолико што ће сваки Вучићев следећи удар на Дачића и његове људе да води директно у изборе, за које мислим да странци никако нису расположени. Тиме је Дачић преузео од Вучића неславну титулу да је он главни амерички играч у Србији.

Шта је још битно? Колико сам разумео, Дачић нема ништа против да Вучић да своје људе у привреду и финансије. Када се бавите тиме, бавите се суштинским проблемима који не могу да буду решени у оквиру ове политике. Тако да - за сада- на неки начин и захваљујући Дачићу, цела Вучићева политика излази на површину!

Да сам на Вучићевом месту, дубоко бих се замислио шта и како даље.

 

______________________________________________________________________________________________

Милорад ВУЧЕЛИЋ, главни уредник недељника „Печат“

Динкићев одлазак неће значити ништа за владин курс

  • Динкић је био присталица такве економије која је била деструкције Србије. Његов одлазак је зато значајна чињеница из које могу да проистекну добре последице у смислу шансе да се таква лоша економија промени
  • Није природно да најјача политичка странка нема положај премијера. А свако неприродно стање које се дуго одржава није добро за политички живот

СЛУШАМО приче да изборе не дају Запад и Исток, али колико су проверене - то не знам.

Чињеница је да је председник Србије рекао да није за изборе!

Динкићев одлазак не значи ништа за курс који Влада држи, јер он и није одређивао спољнополитички курс, мада јесте економски.

Динкић јесте мета непожељности у Србији и за њега се везује све лоше урађено у економији. Само је ребаланс буџета ексцес огромних размера!

Динкић је био присталица такве економије која је била деструкције Србије. Његов одлазак је зато значајна чињеница из које могу да проистекну добре последице у смислу шансе да се таква лоша економија промени.

То није оно: да дође неко педантнији и прецизнији, већ се та промена копча за развојне фондове, напуштање монетаризма, субвенционисање привреде... Наравно, питање је како ће бити прављена нова већина.

Друго, после Вучићеве понуде да се повуче са места министра војске, после смене осам министара – јасно је да ово није шминка реконструкције, већ да је озбиљна.

Да ли ће доћи до битне промене, видећемо у зависности од тога да ли постоји спремност да се промени економски курс.

Када је реч о могућности да се цела ствар оконча изборима, не мислим да су они неминовни, али не мислим ни да је природно да најјача политичка странка нема положај премијера. А свако неприродно стање које се дуго одржава није добро за политички живот.

На потезу су социјалисти - да још буду реконструисани. Јер, ако је данас отишао цео УРС, ако је СНС ставио 4 министра на располагање, онда још неко из СПС мора да оде!

 

Диана Милошевић

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари