Власт ДС од 2008. поделила „цивилном сектору“ 166.000.800 државних евра

   НЕВЛАДИН СЕКТОР НА ЈАСЛАМА ДРЖАВЕ (1)

САМО ИЗ „ВРЕЋЕ“ ЧЕТИРИ МИНИСТАРСТВА РАЗНА УДРУЖЕЊА

ДОБИЛА ОКО 300.000 ПРОСЕЧНИХ ПЛАТА

  • Најшире руке је било Министарство омладине и спорта које је на донације и помоћ удружењима потрошило чак 5.482.978.054, што је више од 137 000 просечних плата
  • Новцем који је ишао удружењима - преко својих буџета - располагало је 50 државних институција, док је тачан број невладиних организација које су биле корисници готово немогуће одредити

        ДРЖАВА Србија је током четворогодишњег мандата власти коалиције око Демократске странке потрошила 19.422.096.957 динара (око 166.000.828 евра) за финансирање тзв. цивилног сектора.

        Новцем грађана Србије су плаћане стотине НВО организација које  - скривено или чак јавно. Укључујући и оне које овако или онако раде за владе других земаља и за њихове, а не наше интересе!

        Новцем који је ишао удружењима - преко својих буџета - располагало је 50 државних институција, док је тачан број невладиних организација које су биле корисници готово немогуће одредити. И то углавном због непотпуних података којима располаже Министарство финансија - Управа за трезор.

        Тешкоће у разоткривању почињу тиме да су одређени корисници некад бележени под пуним именом, а некада под скраћеницама, а иду чак дотле да за исплате НВО сектору у дијаспори - уопште нема података о крајњем кориснику, већ се у документима Управе за трезор наводи само Народна банка, јер су уплате ишле преко ње. Коме - то не пише.

        Такође, подаци о тзв. корисницима  линије 481 - „дотације невладиним организацијама“ - не говоре за које су пројекте и по ком основу добили новац...

        Ништа мање није занимљиво да су неке НВО живеле само толико дуго колико је требало да добију донацију. Друге су добијале паре од државних институција које са њиховим пољем деловања немају баш, али баш никакве уочљиве везе.

        Најжалосније је што је државни новац текао и онима који су отворено радили и још раде против суверенитета државе Србије, који подржавају пројекте сецесије, аутономаштво, стварање нових вештачких нација (Војвођанера), растакању традиционалне породице и вредности, подривању хришћанства и вере уопште...

        Наоко доброћудно делују оне (бројне) НВО које служе просто да се њихови оснивачи/директори још мало омасте уз већ дебео кајмак од плате у јавним предузећима!

        Индикативно је и како се политичка ситуација у земљи и међупартијски односи пресликавају на буџете појединих министарстава: тако је, нпр. у једној години, када је неки министар био у жижи јавности, буџет његовог ресора био пет, шест пута већи од осталих година...

        Примера је много, доступни су у бази података Управе за трезор.

        Факти ће у серији текстова представити: ко је из државе највише поделио наших/државних пара и ко су били њихови највећи и најчешћи клијенти/добитници.

        Али, суштина је да је, за само четири године, претходни режим, у неку руку, чак подcтакао регистрацију читаве шуме удружења грађана (НВО) - и финансирао је. У немaлом броју случајева - широке руке.

        Зашто је направљена баш толика „шумa“ можда ће се докучити када видимо ко се све у њој сакрио и намирио.    

        О колико државних пара је реч?

        Према подацима које је од Министарства финансија добио Центар за развој непрофитног сектора (НВО која од државе није добила ништа),  2008.година је била родна година - замајац за НВО - и тада је потрошено 5.817.366.628 динара (евро је на крају августа био око 76 динара), следеће 2009.  је утрошено битно мање 4.067.034.381 (евро крајем августа био 93 динара), 2010. је подељено нешто више 4.679.859.986 (уз јачи евро од 105 динара крајем августа), а прошле године је цивилном сектору поклоњено 4.859.835.962 динара (евро је мало пао и био око 101 динар).

        Дакле, укупно: 19.424.096.957 динара!

        Ко је највише дао? Анализа базе података нуди двоструко изненађење - не само ко је коме колико дао, већ ко је уопште давао!

        Као посебни „државни органи“ дејствовали су чак и делови министарстава. Просто, једно министарство је давало донације из свог буџета, а онда су улогу „органа“ играла по три-четири различита дела истог министарства (вероватно одређени по ужим ресорима). Као да су имали свако свој посебан буџет за НВО који је у неким примерима вишестуко надмашио те буџете самог министарства.

        Најшире руке је било Министарство омладине и спорта које је на донације и помоћ удружењима потрошило чак 5.482.978.054, што је више од 137 000 просечних плата (и то по обрачуну у коме је узета вредност просечне плате за  2012. годину од око 40.000 динара, а не за претходне када је она била мања).

        Следи Министарство финансија које је поклонило 3.281.102.451 динара, па Министарство вера са подељених 2.153.896.395, затим Министарство рада и социјалне политике - буџетски фонд за програме социјално-хуманитарних организација које је дало 1.018.953.994 динара.

        Ради бољег сагледавања, из само те 4 „вреће“ за НВО је потрошено око 300.000 просечних плата!

        У следећем наставку: Ко је највише профитирао - односно ко је све исплаћиван под шифром НВО - почев од банака и маркетиншких агенција...

        Диана Милошевић

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари