Владина платформа за КиМ: „две Немачке”, „Хонг Конг”, „Јужни Тирол” или...

ДОК РАДИ ТИМ ПОД РУКОВОДСТВОМ ТОМИСЛАВА НИКОЛИЋА И ОЛИВЕРА АНТИЋА

Томислав Николић и Оливер Антић

         ЈЕДАН од православних патријарха већ је упозорио: Косово и Метохија су света земља целог Православља и утолико не припадају само Србима. Још мање: самој једној, данашњој генерацији Срба.

         Исти патријарх је још упозорио: ни једном светом земљом се не тргује, света земља се не може отуђити, данашњи Срби су само њени чувари...

         Насупрот овоме, наши политичари и власт се понашају као да је косовскометохијска света земља нешто налик на букагије око ЕУ-ногу актуелне (као и Тадићеве) власти.

         Док се крчка „косметска платформа” нове власти, над чијом израдом бдију Томислав Николић и Оливер Антић, увелико се лицитира: шта ће донети, шта ће Србима и Србији још одузети?

         Помињу се различити модели „коначног статуса” за јужну покрајину: „Хонг Конг”, „две Немачке”, „Јужни Тирол”...

         Ево како на све гледају саговорници Факата:

 

Душко ЈАЊИЋ, аналитичар, Нова социјалдемократија

Избор је - НАТО или Косово, а не - ЕУ или Косово

  • Свет тражи `споразум о нормализацији` који ће довршити косовску државност
  • Ако Србија неће да уђе у НАТО - неће се вратити на Косово за наредних 20 до 50 година.

         НАДАМ се да неће бити ниједан од поменутих модела и да ће платформа да пође од коалиционог споразума и од реалности на Косову.

         Дакле, позивање на било који страни модел није нешто што пристоји државним документима. Поготово ако се зна да је државни тим 2006. направио исту грешку, позивајући се на Хонг-Конг и друге моделе и у суштини доживео дебакл. Надам се да су Николић и Дачић нешто научили из досадашњих грешака и да неће ићи на „копи – пејст“ (пресликавање), већ да ће тражити решења која могу да прођу и која одговарају ситуацији.

         Једина могућа варјанта је комбинација децентрализације и мањинске заштите.

         Кад је у питању мањинска заштита, не треба да иду даље од Србије, а кад је у питању децентрализација - то је модел регионализма. Дакле, решење је на дохват руке.

         У пракси, то значи да може да се преговара о три модалитета. Прво је прелазна администрација под међународним надзором– говорим о северу Косова, која може да води ка регионалној аутономији. Или се може одмах договорити регионална аутономија, то је друга могућност. Трећа је специјални статус.

         Све друго не одговара стању. Узмимо Хонг-Конг. Он је решење за две кинеске државе, етнички Кинези, уједињавање једне нације. А овде није реч о уједињавању једне нације.

         Узмимо Јужни Тирол, тзв језичка и културна аутономија што је мање од онога што тренутно Срби имају – српске општине. А то искључије аутономију и решавање пиатња имовине СПЦ.

         Две Немачке – лако је направити тај модел између Републике Српске и Србије, али између Косова и Србије није могуће. Овде се ради о цепању једне државе, али са различитим етничким групама као доминантним. У Немачкој се поцепала једна држава са једном етничком заједницом.

         У `емачком моделу` је применљив, и то ће се и догодити,  споразум о нормализацији, где се неће говорити ни Косово ни Приштина, него `две стране`. Али из потпуно других мотива и са другим последицама.

         Споразум две Немачке је водио ка уједињавању, а овим споразумом о нормализацији, како сада ствари стоје иде се ка довршавању косовске државности.

         Србија може да одговори само реалним средствима. Ја сам за регионалну аутономију из два корака – да се не би прејудицирало да ли је то у оквиру Косова или није.

         Привремена администрација под међународним надзором не мора одмах да примењује косовске законе. Ако би се дошло до неког времена... и будимо реални кад је то време - кад Србија уђе у НАТО.

         Јер, ако Србија неће да уђе у НАТО неће се вратити на Косово за наредних 20 до 50 година. Дакле, будимо реални – овде је избор НАТО или Косово, а не Европска унија или Косово.

 

Марко ЈАКШИЋ, народни посланика, председник скупштине Заједница српских општина и насеља КиМ

Власт ће са „две Немачке” куповати улазак у ЕУ

         МИСЛИМ да ће бити идеја две Немачке, имајући у виду да је Вучић, на свој начин, миљеник Немачке и да та земља настоји да реши питање Косова и Метохије – а Волфганг Ишингер је говорио да Србија мора да прихвати идеју да са Косовом треба да буде као две Немачке. Дакле, ни Јужни Тирол ни Хонг Конг...

         Ово говорим имајући у виду да је садашња власт пристала да направи границу према Косову и Метохији и да је, не чекајући да платформа заживи, почела да одваја своју јужну покрајину.

         Идеја две Немачке је, мислим, најближа ономе што власт жели да направи да би ушла у ЕУ.

 

Горан БОГДАНОВИЋ, бивши министар за Косово и Метохију

Не зависи од нас, већ од света и Албанаца

         КАД бих знао шта ће да буде, био бих најсрећнији човек!

         То је озбиљна тема и никакве спекулације не долазе у обзир. При том, то не зависи од нас, већ пре свега од друге стране, а у овом случају од треће стране: међународне заједнице и Албанаца.

         Зато је незахвално предвиђати шта ће бити са Косовом и Метохијом, као и шта ће бити са платформом и - да ли ће јеуопште бити.

         Прича се о њој, али се не зна шта је с тим.

         Па није то нешто што се ради годину дана... Зна се како се то ради.

 

Милан ИВАНОВИЋ, председник Српског националног већа северног Косова

Ни један од познатих модела није добар за нас!

         ЧИНИ ми се да ниједан од тих модела није добар за нас. Немам никакве податке ни детаље о томе шта се спрема и какав ће бити нацрт платформе.

         Нас Србе са Косова и Метохије нису позвали и нисмо упознати са платформом и плановима, тако да заиста не могу да кажем ништа детаљније.

 

Санда РАШКОВИЋ ИВИЋ, ДСС, бивши шеф Координационог центра за КиМ

„Суштинска аутономија” је налик конфедерацији

         НИСАМ део власти и нико од нас нема појма како ће та платформа да изгледа.

         Знамо како треба да изгледа, али не знамо како ће изгледати. Зато је ваше питање и тешко и занимљиво.

         Који модел од многих на свету ће нова власт предложити?

         Ако се буде предлагала само платформа за север, а да се према југу и Косову и Метохији уопште удара граница, то је лоше.

         Кад је реч о могућности да се примени конфедерациони модел, он може да дође у обзир. Треба схватити да се ту ради о конфедерацији у једном лабавијем смислу те речи, а не онако како се формално логички дефинише.

         Уосталом, и суштинска аутономија је много више од аутономије и више личи на конфедерални модел него на аутономију, оно што смо ми предлагали...

         А шта ће ови да ураде тешко је рећи јер се не дају никакве информације.

         Људи само нагађају, а већ смо се сви заморили од нагађања.

 

         Диана Милошевић

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари