Уз сагласност Београда, почиње ход „босанског језика“ по Рашкој области

НИШТА ШТО ЈЕ УГЛЕДНИ ЛИНГВИСТА МИЛОШ КОВАЧЕВИЋ

ВЕЋ ОБЈАВИО КЊИГУ „СРПСКИ ЈЕЗИК И СРПСКИ ЈЕЗИЦИ“

  • Настава на „босанском језику“ изводиће се, поред Новог Пазара, у Сјеници, Тутину и Пријепољу у предшколским  установама. Потом - у  по једном одељењу - првог и петог разреда у четири основне школе и у првом разреду гимназија у тим местима
  • Поред „босанског језика и књижевности“, и други предмети попут историје, музичког и ликовног добиће делом нове садржаје

​        НИШТА што (са изузетком бразила) цела Јужна Америка - десетине народа и племена - говори шпански.

​        Ништа што је угледни лингвиста Милош Ковачевић већ објавио књигу чији наслов све говори: „Српски језик и српски језици“. Доказавши да су и хрватски, и тзв. бошњачки и црногорски - српски језик.

​        На згради Гимназије у Новом Пазару појавила се табла на којој је назив школе исписан на српском језику и ћирилицом и на „босанском језику“ и латиницом.

​        Таблу су - као да је у питању нешто историјско - заједнички открили председник Бошњачког националног већа Есад Џуџевић и директор школе Зоран Милосављевић. Овај други је, нема сумње, поступао по одобрењу Београда, то јест - Министарства просвете. А можда и саме Владе.

Џуџевић и директор школе

​        Џуџевић не би био Џуџевић да није искористио прилику да са нотом тријумфализма у гласу саопшти: да је откривање табле било демонстрација законски модел по којем би требало да буду написана имена свих јавних установа и институција, а и свих улица и тргова у срединама где националне мањине представљају већину становништва.

​        Табла је, међутим, тек део ширег и далекосежније плана. Јер, 21. фебруара ће у једном одељењу првог разреда новопазарске Гимназије, која 2013. слави стогодишњицу,  бити одржан први час припремне наставе на босанском језику.

​        Сличне двојезичне табле су откривене и на улазу у предшколску установу „Младост” у Новом Пазару и у још неким школама.

Тим установама - уручени су портрети Кулина-бана и Авде Међедовића, као и грб санџачких Бошњака (са полумесецима и љиљанима)  који ће бити истакнути у учионицама у којима ће се изводити  настава на „босанском језику“.

​        Настава на „босанском језику“ изводиће се, поред Новог Пазара, у Сјеници, Тутину и Пријепољу у предшколским  установама. Потом - у  по једном одељењу - првог и петог разреда у четири основне школе и у првом разреду гимназија у тим местима.

​        Поред „босанског језика и књижевности“, и други предмети попут историје, музичког и ликовног добиће делом нове садржаје.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари