У мрежи „Рајских папира“ нашли се и бизнисмени из Србије
КАО И У СЛУЧАЈУ „ПАНАМСКИХ ПАПИРА“ - ЦЕЛОМ ИГРОМ СЕ ДИРИГУЈЕ ИЗ ВАШИНГТОНА
- Бизнисмен Богдан Родић, власник је две офшор компаније регистроване на Малти, показују документа из пројекта „Рајски папири”. Породица Родић поседује много фирми у Србији, али је пре свега позната по томе што је основала трговински ланац „Рода”, као и што је у власништву чланова породице била „МБ пивара”
- Процурела документа откривају и детаље о пословању бизнисмена Небојше Ивковића и генерала Јована Чековића, дугогодишњег директора „Југоимпорт СДПР”, који је, како се наводи, власник малтешке компаније „Jomil Malta Limited”, основане у септембру 2007. године. Та фирма део је шире мреже „Jomil” компанија регистрованих у Србији, Црној Гори, Француској, Конгу, Кипру, Малти и Анголи, а њима управљају Чековић и његова ћерка Милица
МЕЂУ 120 светских државника, политичара и бизнисмена, чије пословање и офшор средства су открили „рајски папири”, документа до којих је дошао немачки лист „Зидојче цајтунг”, има и српских држављана, а један од њих је и актуелни министар Ненад Поповић.
Према наводима Мреже за истраживање криминала и корупције, КРИК, документа две агенције за офшор услуге, са Бермудских острва и из Сингапура, показују да послови и имовина српског министра без портфеља вреде најмање 75 милиона долара, а да је њихова тржишна вредност већа од 100 милиона.
Министар за иновације и технолошки развој ово је одмах и одлучно демантовао и навео да је све поштено зарадио, а да је сва његова у Србији у Русији. Односно: да у офшор-зонама нема ништа.
Немачки лист, који је документа до којих је дошао поделио са Међународним конзорцијумом истраживачких новинара (ICIJ) и више од 380 новинара у 67 држава, истиче да се у папирима спомињу легална пословања преко офшор компанија и фондова, као и да спомињање било чијег имена не упућује на то да је неко кршио закон.
Документа говоре и о продаји дела власништва домаће компаније „Јужна Бачка”, као и „Меридиана”, једе од највећих домаћих кладионица, која је 2007. покренула посао интернет клађења на Малти, када то није било могуће у Србији.
„Меридиан” кладионице у Србији држи домаћа компанија „Joker Games”, основана 2001, која је у власништву Александра Миловановића, Снежане Божовић и Зорана Милошевића.
Троје власника „Меридиана” су, како директно, тако и преко фирме „Joker Games”, власници две компаније на Малти - „Meridian Gaming”, основане 2007, и „Meridian Gaming Holdings”, основане средином 2016. године.
Процурела документа откривају и позадину пропасти приватизоване компаније „Енергетика” из Лознице, део чувеног холдинга „Вискоза”.
Ова фабрика, која је грејала домове половине Лозничана, приватизована је 2007. године када ју је купила италијанска фирма „Decotra”, у власништву српских бизнисмена Љубе Мискина и Владимира Шекревског.
Енергетика је 2010. године је запала у финансијске проблеме. Годину дана касније, пропалу „Енергетику” преузео је „ScarDec Limited”, новооснована фирма са Малте. Њени власници су групација „Scarborough” и грчки бизнисмен Димитри Коритсас, зет Владимира Шекревског. Запослили су и бившег директора ЕПС-а Драгомира Марковића.
Новинари КРИК-а пронашли су пресуду суда са Малте која открива да је фирма „ScarDec Limited” покушавала да спасе претходног власника - италијанску „Decotra”. „ScarDec Limited” је у име „Decotra” гарантовала да ће компанији из Мађарске бити враћен дуг од два милиона евра. Пошто се то није десило, суд на Малти је 2015. године наложио фирми „ScarDec Limited” да исплати цео износ са каматом.
Дуг још није враћен, Decotra је у стечају, Енергетика у блокади, а ScarDec Limited нема паре на рачуну.
Владимир Шекревски познат је по две погубне приватизације - купио је државно предузеће „Хидроградња” из Вршца, које је сада у блокади, као и бродоградилиште „Terratrade-brodoremont” код Сомбора, које је у стечају. Фирме Владимира Шекревског у Србији су тужене чак 99 пута.
Бизнисмен Богдан Родић, власник је две офшор компаније регистроване на Малти, показују процурела документа из пројекта „Рајски папири”.
Породица Родић поседује много фирми у Србији, али је пре свега позната по томе што је основала трговински ланац „Рода”, као и што је у власништву чланова породице била „МБ пивара”.
Процурела документа откривају и детаље о пословању бизнисмена Небојше Ивковића, као и генерала Јована Чековића, дугогодишњег директора „Југоимпорт СДПР”, који је, како се наводи, власник малтешке компаније „Jomil Malta Limited”, основане у септембру 2007. године.
Ова фирма део је шире мреже „Jomil” компанија регистрованих у Србији, Црној Гори, Француској, Конгу, Кипру, Малти и Анголи, а њима управљају Чековић и његова ћерка Милица.
Део фирми регистрован је за извоз наоружања, а поједине се баве пољопривредом и сеоским туризмом.
Бранислав Грујић, српски бизнисмен који већ годинама живи у Русији, у пројекту „рајски папири” појављује се као сувласник малтешке компаније „PF Properties Limited”. Партнер му је Рус Бланк Аркадиј Зелмановиц.
Грујић се из Србије одселио средином деведесетих, а вратио 2010. године када је изабран за председника српског пословног клуба „Привредник”.
Познати српски грађевински инжењер Зоран Флорић власник је малтешке фирме „Roads Team Company LTD” основане у августу 2010. године.
Његова српска фирма „Euro Gardi Group” носилац је конзорцијума који је у априлу ове године добио јавну набавку за израду пројекта нове зграде Радио-телевизије Војводине - посао вредан 20 милиона динара
Танјуг