ТС: Кад год се траже подаци о пословању државе - увек долази до проблема и застоја

УГОВОР О УПРАВЉАЊУ СМЕДЕРЕВСКОМ ЖЕЛЕЗАРОМ СЕ СКРИВА

УЗ ПОМОЋ КОМИСИЈЕ ЗА ЗАШТИТУ КОНКУРЕНЦИЈЕ

Немања Ненадић, Владимир Гоати и Бојана Меденица 

        ТРАНСПАРЕНТНОСТ Србија указала је да је скривање уговора о управљању смедеревском Железаром на основу решења Комисије о заштити конкуренције „опасан преседан“ који подрива јединство правног поретка.

        Програмски директор Транспарентности Србије која је део међународне мреже Transparency International, Немања Ненадић рекао је на конференцији за новинаре да када год се траже подаци о пословању државе, долази до проблема и застоја, а тако је било и са уговором о Железари.

        „Ретко се дешава да се уговор, након потписивања објави. Ми смо, на основу Закона о слободном приступу информацијама од јавног значаја, од Министарства привреде тражили да објави уговор, цела ствар се развлачила неколико месеци, да бисмо добили изненађујући одговор“, истакао је Ненадић.

        Како је навео, до сада су се државни органи позивали на поверљивост односно на то да друга уговорна страна тражи да одређени подаци не буду достављени јавности, а сада се, како је казао, појавио нови вид ускраћивања информација на основу Решења Комисије за заштиту конкуренције.

         „Члан 45. Закона о заштити конкуренције предвиђа да када се две уговорне стране обрате Комисији и затраже тајност, Комисија може тако да одлучи, али смисао те одредбе односи се на приватне фирме. Међутим овде је реч о уговору закљученом између државног органа (Министарство привреде), државног предузећа (Железара) и једне приватне фирме, па потпуној тајности не може бити места“, истакао је Ненадић.

        Он је указао да је одредба члана 45. у колизији са Законом о слободном приступу информацијама, који је системски за ту област и да уколико овај преседан буде прихваћен, прети опасност да ће механизам скривања података бити коришћен и у будућим ситуацијама.

        Како је додао, Транспарентност ће то решење оспоравати по жалби, а ако треба и пред Уставним судом.

        Извршна директорка организације Бојана Меденица рекла је говорећи о Закону о заштити узбуњивача који је недавно ступио на снагу, да Транспарентност закључно са мајем има 174 случаја у којима се грађани изнели примедбе на рад пре свега правосуђа, у области јавних набавки, инспекција и рад локалне самоуправе.

        Бета

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари