Тадић одустао од кандидатуре, Ђилас 25. новембра и формално преузима ДС

ДЕМОКРАТСКА СТРАНКА ЖРТВА НАГОДБИ У СВОМ ВРХУ

  • Оваквом расплету пре изборне скупштине ДС - фактички, Тадићевој предаји без праве борбе - претходила је закулисна нагодба са Ђиласовим победничким кланом. Зато је Тадић могао да истовремено саопшти: да ће убудуће „највероватније бити почасни председник странке“
  • ВУК ЈЕРЕМИЋ: Ово што је данас формализовано на Главном одбору ДС не сматрам да је добар корак и због тога га нисам подржао током изјашњавања. Више од тога засад не бих да износим у јавност
  • ЗОРАН ЖИВКОВИЋ: Демократска странка већ више од осам година није демократска, а од данас више није ни странка... То су разлози због којих, након 20 година, престајем да будем члан ДС         

        САТЕРАН у угао односом снага у врху странке, Борис Тадић  је, након седнице Главног одбора, саопштио да се неће поново кандидовати за функцију председника странке.

       Ово, наравно, може значити само једно: да ће ДС 25. новембра имати новог лидера и да ће то бити - Драган Ђилас.

       Као што се и могло очекивати, оваквом расплету пре изборне скупштине ДС - фактички, Тадићевој предаји без праве борбе - претходила је закулисна нагодба са Ђиласовим победничким кланом. Зато је Тадић могао да истовремено саопшти: да ће убудуће „највероватније бити почасни председник странке“.

       Изјавио је - после данашње седнице Главног одбора ДС -  да су били прихваћени сви његови предлози за промену статута странке, да су поред осталог повећане надлежности Председништва и да ће изборна скупштина бити на сваке две године.

       Уз напомену да ће бити уведен систем унутрашње контроле како не би било злоупотреба, Тадић је казао да су све промене Статута усредсређене на промене друштва.

       „Хоћемо да се мењамо да бисмо мењали друштво”, рекао је Тадић и додао да ће демократе већ 25. новембра имати ново руководство и органе и да ће после тога бити јача и на „располагану грађанима“.

       Упитан да ли се осећа као победник, Тадић је рекао да ствари не посматра тако и да су статутарне промене победа за све, па и за њега.

       Члан Главног одбора Демократске странке Вук Јеремић изјавио је да се неће кандидовати ни за једну страначку функцију на изборној скупштини, 25. новембра, као и да није подржао оно што је данас усвојено на седници Главног одбора.

       „Нећу се кандидовати ни за једну функцију, али након истека мандата председника Генералне скупштине Уједињених нација намеравам да се вратим у земљу и да заузмем своје место у Народној скупштини Србије”, рекао је Јеремић.

       „Ово што је данас формализовано на Главном одбору Демократске странке не сматрам да је добар корак и због тога га нисам подржао током изјашњавања. Више од тога не бих да износим у јавност”, рекао је Јеремић.

       Некадашњи потпредседник Демократске странке и бивши премијер Србије Зоран Живковић је саопштио да неће више бити члан те странке.

       „Демократска странка већ више од осам година није демократска, а од данас више није ни странка... То су разлози због којих, након 20 година, престајем да будем члан ДС”, написао је Живковић на свом Фејсбук налогу, непосредно након седнице Главног одбора ДС.           

       Тадић је на самом почетку седнице Главног одбора, у обраћању руководству странке, рекао да треба спречити сваку поделу Демократске странке.

       „Јединство је императив, јер је Демократска странка кључни фактор у друштву“, уверен је лидер ДС, као и да је питање стабилности ДС од највећег значаја за будућност и просперитет друштва.

       Према његовим речима, Демократска странка се руководи гандијевском формулом — ако хоћеш да буде промена у друштву, онда и сам буди промена.

       Он је поручио и да за њега никада није било важно шта ће постати, већ шта ће постићи и да би волео да се и други у странци руководе тим принципом.

       Оценио је да је ово тежак тренутак за ДС, јер је изгубила изборе и прети јој опасност поделе, због чега јој је потребна реформа, али је оптужио и актуелну власт за реваншизам.

       „У овој влади нико не сме да окрене леђа свом коалиционом партнеру, у овој влади се не зна ко је ловац, а ко ловина“, рекао је Тадић, уз напомену да, ипак, поздравља сусрете са преставницима Приштине, јер је једино тако могуће решити косовски проблем.

       Оптужио је Владу да је обманула јавност да се Србија налазила пред банкротством.

       „У ДС су након четири године директног учешћа у власти и осам година индиректног  учешћа у власти, потребне реформе да би што пре дошла на власт... ДС припадају реформе српског друштва и ниједна друга странка нема тај потенцијал“, рекао је Тадић.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари