ТАДИЋ: Нека се и 600 пута броје резултати другог круга

Председнички кандидат ДС на Звездари: `Памет у главу! Треба нам мир међу нама, нека победи бољи`

* Сви у Србији требало би да се "расхладе" и допринесу рационалнијем приступу политичком животу, јер ако проблеми поново почну да се решавају на улици, све што је од 2000. године учињено на пољу демократизације може бити поништено

* Последица понашања оних странака које не пристају на то да се њихово незадовољство решава у институцијама система може бити укидање демократије, јер ће увек неко ко није задовољан постигнутим изборним резултатима моћи да каже да је покраде

* Идеја је очигледно да се делегитимизују избори, да се Србија унизи у међународној заједници. То све иде као звук кроз воду ка инвеститорима, а после ће бити кукања зашто живимо лоше. Таман смо постали шампиони у региону у привлачењу инвеститора, сада овде имамо људе са политичком културом која је потпуно ван времена

         ПРЕДСЕДНИЧКИ кандидат листе "Избор за бољи живот" Борис Тадић оценио је да изборни процес у Србији може бити угрожен избијањем насилних протеста и свима који на протесте позивају поручио да развој државе директно зависи од тога да ли је у иностранству доживљавају као уређен систем.

         "Ако из Србије шаљемо слику неуређене земље у којој институције не решавају проблеме, већ се поново враћамо у деведесете године када су се проблеми решавали на улици, насиљем, то је јако лоша слика која иде у свет и нико од инвеститора, који су овога тренутка у ниском старту да дођу у Србију, неће доћи", упозорио је Тадић.

         Борис Тадић је, разговарајући са новинарима о политичкој ситуацији у Србији насталој након захтева СНС да избори буду поништени због наводних нерегуларности, рекао да последица понашања оних странака које не пристају на то да се њихово незадовољство решава у институцијама система може бити укидање демократије, јер ће увек неко ко није задовољан постигнутим изборним резултатима моћи да каже да је покраден.

         "Такво понашање више не постоји нигде на европском континенту нити изван европског континента и то је директна последица урушавања политичке културе", рекао је Тадић, који је апеловао на мир и поштовање улоге демократских институција.

         Како је рекао, недемократски је током изборног процеса уопште позивати грађане на протесте.

         "Идеја је очигледно да се делегитимизују избори, да се Србија унизи у међународној заједници. То све иде као звук кроз воду ка инвеститорима, а после ће бити кукања зашто живимо лоше. Таман смо постали шампиони у региону у привлачењу инвеститора, сада овде имамо људе са политичком културом која је потпуно ван времена", закључио је Тадић.

         Након обиласка Научно-технолошког парка на Звездари, Борис Тадић се обратио грађанима те општине и том приликом рекао да би сви у Србији требало да се "расхладе" и допринесу рационалнијем приступу политичком животу, јер ако проблеми поново почну да се решавају на улици, све што је од 2000. године учињено на пољу демократизације може бити поништено.

         "Понашање сваког учесника у политичком животу је допринос доброј слици Србије и новим инвестицијама, или отпринос. Памет у главу! Треба нам мир међу нама, нека победи бољи, нека се 600 пута броје резултати другог круга председничких избора. Тај резултат ће јасно рећи шта је легитимна воља грађана", рекао је Тадић у разговору са грађанима београдске општине Звездара.

         Борис Тадић је поручио да је неодговорно да неко због личног осећања осујећености ствара слику о Србији као држави у којој не функционише правни и демократски систем, а тако и угрожава намеру страних компанија да инвестирају у њу.

         "Да би Србија ушла у ЕУ мора да реши проблеме из прошлости а један од хроничних проблема је унутрашња посвађаност", казао је Тадић, и објаснио да је протеклих година пружајући руку помирења свима покушавао да управо промени политичку културу у Србији.

         "Некада најјаче странке и политичке структуре морају да плате цену зато што пружају руку другима како ти други не би дестабилизовали систем. Морамо да помиримо и регион јер само развојни регион може да одоли искушењима кризе", рекао је Тадић, и истакао да нико не треба да благост коју исказује у политици тумачи као неодлучност или слабост.

         Према његовим речима, Србији су неопходне инвестиције да би могла да се развија у корак са економски најјачим земљама у Европи, а предуслов за то је да се поштују правила и да се међународној заједници буде предвидљив партнер, чему политичка дестабилизација никако не доприноси.

         "Ми мењамо политичку културу и начин општења с другима, ми мењамо вредности, они који су гласали белим листићима не разумеју колико је тешко стварати нови језик у политици и мењати политичку културу, а наша политичка култура је била култура конфликата", објаснио је Борис Тадић.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари