ТАДИЋ: Ја оставку на место председника ДС нећу подносити

ИНТЕРВЈУ ЕКСПРЕДСЕДНИКА СРБИЈЕ БЕОГРАДСКОМ НЕДЕЉНИКУ „НОВИ МАГАЗИН“

  • ОВО МОЖЕ ДА КЕЖЕ САМО БТ (1): За мој одлазак су вероватно заинтересовани тајкуни који први пут у историји Србије нису могли да уђу на отворена врата у Председништво Србије и код високих политичких дужносника
  • ОВО МОЖЕ ДА КAЖЕ САМО БТ (2): За мој одлазак су вероватно заинтересовани и поједини страни фактори, јер они који су суспендовали националне интересе Србије у међународној арени нису превише задовољни начином на који сам ја те интересе бранио, као и земље које нису могле да суспендују економски суверенитет Србије
  • Не постоји раскол са којим се суочава Демократска странка, али несумњиво да га прижељкују сви који би желели да изађем из политике, који би желели слабу Демократску странку и креирају га у јавној перцепцији. Мораћу да их разочарам - тога нема у стварности, казао је Тадић
  • Г17 плус има одређено искуство које треба уважавати у довлачењу страних инвестиција, али има и значајно искуство у креирању буџетског дефицита. Видећемо која ће страна превагнути. А имају још значајније искуство у обрању влада, казао је Тадић и упозорио да нестабилне владе нису баш повољне за стране инвестиције

        ПРЕДСЕДНИК Демократске странке Борис Тадић изјавио је да неће поднети оставку на страначку функцију.

         „Раније су ми тражили да поднесем оставку због победе, а сада то исто траже због пораза. То је довољан разлог да не поднесем оставку“, казао је Тадић Новом магазину, у првом великом интервјуу после избора.

         У политици се мора сагледати ко би све имао интерес нечијим одласком, додао је он и оценио да су то, прво, политички противници с којима се сударао у политичком пољу Србије претходних година и „вероватно тајкуни који први пут у историји Србије нису могли да уђу на отворена врата у Председништво Србије и код високих политичких дужносника“.

         „Свакако организовани криминал који је у претходне четири године добио стваран ударац, а раније је био део привредног и политичког система, да не говоримо деведесетих када је био градивни чинилац политике у Србији“, казао је он. Али и поједини страни фактори, јер они који су суспендовали националне интересе Србије у међународној арени нису превише задовољни начином на који је те интересе бранио, као и земље које нису могле да суспендују економски суверенитет Србије.

         „То су све разлози да се не одустане. Ипак, ја морам као демократски политичар да пажљиво и трезвено анализирам властиту одговорност. Она мора да буде анализирана на институцијама Демократске странке и исто важи са све институције ДС, јер је у политици поред легалитета најважније имати легитимитет“, казао је Тадић.

         Његов садашњи легалитет, међутим, додао је, „не тиче се свих грађана Србије“, већ само оних који су га подржали на изборима, доминантно бирачко тело ДС, плус оних организација које гравитирају према политици странке.

         „Тај се легитимитет овог пута обезбеђује унутар странке. На Председништву ДС и Главном одбору после избора ја сам тај легитимитет добио. Потребно је тај легитимитет потврдити још у неколико наврата, али ја оставку на место председника Демократске странке нећу подносити. И то је моја одлука“, казао је Тадић.

         Председник ДС је одбацио спекулације о расколу унутар странке, али и најавио смењивање оних који нису постигли очекиване изборне резултате.

         „Не постоји раскол са којим се суочава Демократска странка, али несумњиво да га прижељкују сви који би желели да изађем из политике, који би желели слабу Демократску странку и креирају га у јавној перцепцији. Мораћу да их разочарам - тога нема у стварности“, казао је Тадић.

         „Ми ћемо у Демократској странци као увек имати отворену дискусију. Имамо је овог тренутка, Извршни одбор је направио анализу изборних резултата. Они који нису постигли резултат у складу са критеријумима које има Извршни одбор биће промењени“, додао је он.

         Демократска странка, нагласио је, не бежи од одговорности, али и не калкулише у политици, бави се државним и националним интересима, не групним, страначким и не личним: „А они који се унутар ДС баве групним и личним интересима - и они ће сносити одговорност“.

         На питање хоће ли бити успешни преговори које се тренутно воде за састављање владе он је одговорио „могуће“.

         „Коалиције су ретко вођене филозофским и стратешким концепцијама развоја, оне су чешће креиране са становишта непосредних интереса групација које представљају“, казао је он и оценио да су јасни интереси групације СНС, СПС и УРС.

         После прекида разговора Г17 плус, односно УРС-а и СПС-а са Демократском странком, те групације знају да се налазе у новом политичком окружењу, да је за њих витални интерес, да што пре и по било коју цену направе владу са Српском напредном странком.

         „Ако тај пројекат не успе, мораће да уследи нови у ком ће те странке имати мањи улог. Српска напредна странка такође има интерес да направи такву коалицију, али поставља се питање ко ће кога надвладати, да ли ће СНС сходно свом проценту гласова имати улогу у наредном периоду или ће, баш као ДС, плаћати цену коалиције са мањим стрнкама које имају огромне захтеве“, казао је Тадић.

         СНС, додао је, има искуство Демократске странке, зна да ће на следећим изборима платити цену такве коалиције и имају уздржаност, зазор, „пажљиво прате захтеве“: „Мање странке имају потребу да добију што више власти зато што је њима политичко преживљавање доминантно, а не политика стратешког размишљања и креирања будућности Србије, што је својствено само великим странкама“.

        На питање о могућности велике коалиције Тадић је рекао: „Тренутно се ради на формирању неке друге владе и већине. Промењене политичке околности, међутим, отварају могућност различитих коалиција после нових избора. Треба оставити овим странкама да пробају да формирају владу јер то је просто легитимно. Након следећих избора мислим да су могуће различите политичке коалиције јер наступа другачије политичко време“.

         Тадић је изразио уверење да та коалиција СНС-СПС-УРС не може бити делотворна и ефикасна. Према његовим речима, први задатак биће „борба за нова радна места, које нема без редукције буџетског дефицита која је могућа само уколико се повуку болни потези“, нови преговори са ММФ-ом и привлачење страних инвестиција.

         „Г17 плус има одређено искуство које треба уважавати у довлачењу страних инвестиција, али има и значајно искуство у креирању буџетског дефицита. Видећемо која ће страна превагнути. А имају још значајније искуство у обрању влада“, казао је Тадић и упозорио да нестабилне владе нису баш повољне за стране инвестиције.

        Демократска странка мора да се бори за стабилност, додао је он, мора да утиче на политички процес.

       „Уколико овај политички процес преговарања о новој влади буде неуспешан, ми морамо имати снажну иницијативу, али имамо је и све време“, казао је председник Демократске странке Борис Тадић Новом магазину.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари