Светска банка: При садашњем темпу развоја Србија ће тек за 60 достићи развијене земље ЕУ

СА СТОПАМА РАСТА ОД ПЕТ ОДСТО ГОДИШЊЕ - ТО БИ УСПЕЛА ЗА САМО ДВЕ ДЕЦЕНИЈЕ

        РЕГИОН Западног Балкана достићи ће ниво развијених земаља ЕУ за 60 година ако расте по садашњим стопама од три одсто, док би Србији за то било потребно 50 година, али би јој у случају годишњег раста од пет процената било потребно 20 година, оценили су данас стручњаци Светске банке.

        Да би се остварио бржи раст потребно је да Србија настави реформе, односно повећа продуктивност и запосленост, као и ниво улагања, а привреди створе додатни услови да постане конкурентна, речено је у Београду на представљању јесењег економског извештаја Светске банке за регион Западног Балкана.

        Према оцени економисте у Светској банци Лазара Шестовића, највећи изазови у наредној години за власти ће бити да буџет буде под контролом, без непредвидивих великих расхода, независно од тога да ли ће бити новог аранжмана са ММФ-ом, и да се повећају инвестиције државе у јавном сектору.

        Шестовић је навео да су инвестиције у Србији у протеклим годинама биле релативно мале у поређењу са осталим земљама источне Европе, прецизирајући да је постојао јаз у нивоу инвестиција од пет до шест процентних поена.

        Он очекује и повећање капиталних расхода који су остали на ниском нивоу.

        „Извршење инвестиција инфраструктурних пројеката који се финансирају из буџета је забрињавајуће. За девет месеци пад јавних инвестиција био је 11 одсто“, казао је Шестовић и додао да Србија има велики број кредита потписан са међународним финансијским организацијама, али истовремено и сопствени новац из буџета, па је тешко схватљиво да се није више урадило на реализацији тих капиталних пројеката.

        Шеф канцеларије Светске банке у Србији Стивен Ндегва сматра да ће привредни раст Европске уније помоћи и расту бруто домаћег производа Србије, а позитивно ће утицати и на привреде других земаља региона Западног Балкана.

        Бета

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари