Сваки четврти становник Србије старији од 60 година, до 2050. биће - сваки трећи

ПО „ГЛОБАЛНОМ ИНДЕКСУ СТАРЕЊА“ СРБИЈА НА 66. МЕСТУ МЕЂУ 96 ЗЕМАЉА

Бранкица Јанковић

         СТАРИЈИ од 60 година чине четвртину становништа Србије, а процене су да ће средином века, свака трећа особа бити те старосне доби, изјавила је повереница за заштиту равноправности Бранкица Јанковић поводом 1. октобра, Међународног дана старијих особа. Она је како се наводи у саопштењу, казала да је укупан социо-економски положај старијих особа у Србији је неповољан и да су они често угрожени, дискриминисани и мање видљиви у јавности.

         „Као и већину европских земаља, и Србија се суочава са изазовима демографског старења становништва. Зато је од изузетне важности да се ради на креирању политика које ће уважити допринос старијих особа, спречити дискриминацију и маргинализацију старијих и обезбедити да се они на основу свог искуства и знања укључе у друштвени живот“, нагласила је она.

         Јанковићева је подсетила да је Србија према недавно објављеном Глобалном индексу старења за 2015. годину на 66. месту међу 96 земаља света по социјалној и економској добробити старијих људи, и да је по тим индексима направљен известан напредак у односу на претходну годину.

         Од четири кључна критеријума, како је навела, најбоље су оцењени они који се тичу сигурности прихода за старије у Србији, док су слабије оцене наведене за критеријуме здравља старијих, подстицајног окружења за старије и личних способности старијих.

         Према подацима из индекса, у Србији је 2,2 милиона људи старијих од 60 година, а процене су да ће до 2050. године старијих од 60 бити 32,3 одсто укупне популације.

         „Старији имају право на пристојне услове живота без дискриминације, право на једнак приступ свим услугама, здравствену заштиту, сигурну егзистенцију и достојанствену старост. Не смемо никако заборавити да је старост свима нама једина сигурна будућност“, навела је она.

         Бета

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари