Сусрет Николића и Јахјаге на неутралном терену

ПРЕДСЕДНИК СРБИЈЕ ЖЕЛИ САСТАНАК У СЛОВАЧКОЈ, А ПРЕДСЕДНИЦА КОСОВА У ЦРНОЈ ГОРИ, ЕУ СЕ НЕ ИЗЈАШЊАВА

         НАЈАВЉЕНИ сусрет председника Томислава Николића и косовске председнице Атифете Јахјаге у начелу је договорен за крај фебруара или почетак марта, што ће зависити од обавеза учесника у том сусрету, као и агенде међународних посредника.

         Како „Политика” сазнаје, још није одређено ни место састанка. Упућени извори тврде да је председник Николић предложио сусрет у Братислави, главном граду Словачке, у коме је пре неколико дана боравио и разговарао са високим званичницима ове државе.

         Подсетимо, према недавним речима словачког министра спољних послова Мирослава Лајчака Словачка нема намеру да призна једнострано проглашену независност Косова.

         Приликом последњег сусрета у Братислави Лајчака су интересовали „дубљи погледи српске стране на дијалог”. Лајчак је желео да чује „како Словачка може да помогне у дијалогу Београда и Приштине”, а поруку коју је добио од Николића обећао је да ће да пренесе у Брисел.

         С друге стране, косовска председница је више склона томе да састанак буде одржан у Црној Гори, која је признала независност Косова и има добросуседске односе са Косовом, као и размењене амбасадоре.

         Председник Србије прошле године није искористио прилику да се на позив председника Црне Горе Филипа Вујановића на самиту председника држава западног Балкана сусретне и са Јахјагом.

         Највероватније је да се ће се састанак одржати на неком „неутралном” терену, на пример у Бриселу. За сада ни из бриселске администрације нема било каквих потврда, изузев што је Маја Коцијанчић, портпаролка шефице европске дипломатије Кетрин Ештон за Радио „Слободна Европа” (РСЕ) рекла да би „желели да до тог сусрета дође, али га не могу потврдити”.

         Иако из Председништва Србије нису стигле ни службене ни неслужбене информације, председник скупштинског Одбора за Косово и Метохију Милован Дрецун је у парламенту рекао да је Резолуцијом о Косову створен неопходан оквир да се „разговори подигну на највиши политички ниво и да се одржи састанак Николића и Јахјаге”.

         „Мислим да ће тај сусрет отворити пут на коме ће Београд имати већу могућност да утиче на процесе на Косову”, рекао је Дрецун.

         Он је навео да ће сусрет Николића и Јахјаге бити „веома добро препознат у међународној заједници, посебно у Бриселу, као снажан допринос Београда стабилизацији прилика”.

         За разлику од Марка Ђурића, саветника за спољну политику председника Николића, који се није одазвао позиву „Политике” да изнесе у којој фази су припреме за овај састанак, високи саветник косовске председнице Рамуш Тахири рекао је приштинским медијима да је датум састанка одређен, али због обавеза међународних представника може доћи до промене датума. Он није рекао тачан датум састанка, али је навео да ће разговарати о „дијалогу две земље”. „Председници немају могућности да отворе нова питања, али ће дати подстицај отвореним питањима”, рекао је Тахири.

         Косовски аналитичар Бехљуљ Бећај сматра да тај сусрет, ако до њега дође, „неће имати велику политичку тежину с обзиром на то да је моћ концентрисана у Тачијевом, а не у Јахјагином кабинету”.

         „Мислим да је овај сусрет мање-више симболичног карактера, него што би ту могло бити неког померања или нових идеја у нормализацији односа Косова и Србије”, оценио је Бећај за РСЕ.

         У Београду најављени сусрет поздравио је једино лидер ЛДП-а Чедомир Јовановић, који тај састанак види као потврду политике за коју се његова странка годинама борила у Србији.

         „Добро је што се председник Србије мења на такав начин”, рекао је Јовановић новинарима у скупштини. С друге стране, посланица ДСС-а Санда Рашковић-Ивић „није одушевљена” најавом састанка, „поготово у овом тренутку”.

         „Ако већ до њега и дође, онда би требало да са тог састанка крене јединствена информација, а не да се дешава, као што је било до сада, да после састанка у Бриселу премијер Србије Ивица Дачић говори једно у Београду, а Хашим Тачи у Приштини сасвим друго”, казала је Рашковић-Ивић новинарима у Скупштини Србије, а преноси Бета.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари