Сукоб Ђилас-Јеремић стиже и пред Уставни суд

(НЕ)ОЧЕКИВАНИ РАСПЛЕТ ЛИДЕРСКИХ И ПОЛИТИЧКИХ ТРВЕЊА У ВРХУ ДС

  • ДС: Вука Јеремића из странке није искључио председник странке, него Извршни одбор, са 43 гласа за и једним гласом против 
  • ЈЕРЕМИЋ: Ђилас из ДС-а избацује оне који се са њим не слажу. Шта би радио кад би освојио власт у земљи? Ша би се десило са онима који се са њим не слажу? 
  • ДС: Јеремић је очигледно одлучио да води своју политику, како је то често радио и претходних година, мимо одлука страначких органа, а то и јесте разлог због ког је искључен из странке. Јасно је да се придружио онима којима не одговара опоравак Демократске странке
  • ЈЕРЕМИЋ: Обратићу се и Уставном суду. Ако УСС каже да је та одлука у складу са Уставом, ја ћу поднети оставку на свој мандат. Али, ако Уставни суд Србије одлучи да то није у складу са Уставом, Ђилас треба да поднесе оставке на све јавне функције које обавља, јер је нанео немерљиву штету угледу странке и јер обављање јавних функција и кршење Устава не иду заједно
  • ДС: Овим је прича о Вуку Јеремићу за нас завршена. За нас су програм економског опоравка земље на коме радимо и борба против диктатуре у коју ова земља клизи најважније теме 
  • ЈЕРЕМИЋ: Шегачење о Косову, избацивање оних са којима се не слажете, донешење економског програма коме се сви смеју, све то је довело до тога да је странка пала на најниже гране. Ђилас је то јуче и признао, рекао је да нема проблем да буде председник мале странке. Питам се да ли би то говорио и да почне да му се смањује империја 

        ЂИЛАСОВА гвоздена метла сурово чисти тадићевце из врха Демократске странке. Нови вођа уклања конкуренте.

       Као што се и могло очекивати, највећи проблем ће имати са Вуком Јерфемићем који - као ни Душан Петровић - не жели да врати посланички мандат. Обојица су већ искључени из странке. 

       Јеремић је своју реакцију на ту одлуку изговорио са екрана Прве телевизије. Нови врх ДС је одреаговао саопштењем.

       Ево и текста саопштења и онога што је Јеремић десетак сати раније изговорио, најавивши и своје обраћање Уставном суду Србије.

       САОПШТЕЊЕ ДС: „Одлука Главног одбора ДС да странку у Парламенту не могу представљати бивши министри донета је са 250 гласова ЗА и двадесет једним гласом оних који су били против или уздржани. Вука Јеремића из странке није искључио председник странке, него Извршни одбор, са 43 гласа за и једним гласом против. 

       Увреде које је синоћ Вук Јеремић изрекао на рачун људи са којима је до јуче седео у Главном одбору Демократске странке и другим страначким органима иду њему на част.

       Јеремић је очигледно одлучио да води своју политику, како је то често радио и претходних година, мимо одлука страначких органа, а то и јесте разлог због ког је искључен из странке. Јасно је да се придружио онима којима не одговара опоравак Демократске странке.

       Свима је јасно да ДС није странка у којој влада једноумље и често се из ње могу чути и неки дисонантни тонови. То је нешто чиме се ДС поноси. На свим страначким органима свака дебата, критика, расправа и размена мишљења је добродошла. Нико, међутим, не може да крши одлуке ГО и да буде изнад њих, јер то је орган који представља све чланове странке.

       Овим је прича о Вуку Јеремићу за нас завршена. За нас су програм економског опоравка земље на коме радимо и борба против диктатуре у коју ова земља клизи најважније теме. 

       Сигурни смо да грађане много више интересује какву ће плату имати и да ли ће својој деци моћи да обезбеде све што им је потребно, а не на који начин ће Јеремић, или неко други, вређати своје дојучерашње страначке колеге“.

       ЈЕРЕМИЋ НА ТВ ПРВА: Поднећу ујутро Уставном суду захтев за оцену уставности одлуке ГО ДС-а којом су од мене и бивших министара затражили враћање посланичких мандата.

       Жалићу се Статутарној комисији зато што сам избачен из Демократске странке јер је то одлука коју је прогурао Ђилас и зато што нисам био позван на седницу. 

       Ако Уставни суд каже да је та одлука у складу са Уставом, ја ћу поднети оставку на свој мандат. Али ако Уставни суд Србије одлучи да то није у складу са Уставом, Ђилас треба да поднесе оставке на све јавне функције које обавља, јер је нанео немерљиву штету угледу странке и јер обављање јавних функција и кршење Устава не иду заједно. 

       Састанак који сам имао са Ђиласом једини састанак који је имао са њим. Тада нисмо пронашли решање, али смо направили џентлменски споразум да добијем прилику да се браним у оквиру дисциплинског поступка, када први пут дођем у Србију из Њујорка.

       Нисам добио прилику да се браним пред Главним одбором и поред тог договора. Из медија сам сазнао да сам искључен. Тај џентлменски договор је прекршен. Добио сам одговор, тј. одлуку о искључењу на мејл, исти онај на који ми није стигао позив за седницу. Моју адресу зна цео свет и зато ћу се жалити Статутарној комисији због повреде процедуре. Џентлменски договор је прекршен, а реч није одржана. По среди је опасна ствар ако је Ђилас натерао чланове да гласају и искључе ме. 

       Није се десило да председник Генералне скупштине УН буде искључен из своје странке док је на функцији и верујте да многе наше дипломате и моји људи из кабинета сада због тога црвене. 

       Ђилас из ДС-а избацује оне који се са њим не слажу. Шта би радио кад би освојио власт у земљи? Ша би се десило са онима који се са њим не слажу? 

       Ја сам и даље члан ДС. Ситуација у странци је веома тешка. ДС је пала на најниже гране од оснивања. 

       Шегачење о Косову, избацивање оних са којима се не слажете, донешење економског програма коме се сви смеју, све то је довело до тога да је странка пала на најниже гране. Ђилас је то јуче и признао, рекао је да нема проблем да буде председник мале странке. Питам се да ли би то говорио и да почне да му се смањује империја. 

       Мандат ми се завршава у септембру и враћам се у Србију. Настојим да за то време представљам земљу на најбољи начин. 

       Дубоко верујем у идеје које заступам. Али, ствари морају да се одвијају по процедури. Ја сада не знам каква је политика ДС према Косову. Политика коју сам ја заступао као министар била је државна политика, базирана на Уставу, јавно сам говорио о њој и у земљи и у иностранству, за разлику од Ђиласа. Моја политика није била политика Вука Јеремића, већ државна политика и била је транспарентна, што се не може рећи за Ђиласа. 

       (Јеремић није желео да каже да ли ће, у случају да Уставни суд не одлучи у његову корист, основати нову странку)

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари