Суђење Дулићу по скраћеном поступку

БИВШИ МИНИСТАР БРЗО НА ОПТУЖЕНИЧКОЈ КЛУПИ

- АКО ОПТУЖНИЦА НЕ БУДЕ ПРОШИРЕНА

  • Судиће му судија појединац, а не судско веће јер се терети за најблажи облик кривичног дела злоупотребе службеног положаја за шта је запрећена казна од шест месеци до пет година затвора

        ПОЧЕТАК суђења бившем министру Оливеру Дулићу и његовим сарадницима требало би да буде заказан у кратком року, пошто се процес води по скраћеном поступку, осим уколико оптужбе не буду проширене с обзиром на то да тужилаштво и полиција настављају да истражују случај „Нуба инвест”.

       Сходно Законику о кривичном поступку, на оптужни предлог тужилаштва оптужени немају право да уложе приговор, већ о исправности оптужнице одлучује само поступајући судија.

       Оптужни предлог подноси се, наиме, суду уместо оптужнице, у скраћеном кривичном поступку, за кривична дела за која је запрећена казна до осам година затвора.

       Дулићу ће судити судија појединац, а не судско веће, што је такође у вези са кривичним делом за које се терети - најблажи облик кривичног дела злоупотребе службеног положаја, за који је запрећена казна од шест месеци до пет година затвора.

       Уколико судија оцени да је оптужни предлог без мањкавости, заказаће главни претрес - суђење.

       Тужилаштво за организовани криминал поднело је у петак оптужни предлог Специјалном суду у Београду против Дулића, његовог бившег помоћника Небојше Јањића, као и директора „Путева Србије” Зорана Дробњака због злоупотребе службеног положаја и предложило да се осуде на безусловне казне затвора.

       Кривично дело за које се терете иначе спада у надлежност основног тужилаштва, али с обзиром да је Дулић бивши високи функционер осумњичен за коруптивно кривично дело, надлежно за кривично гоњење је тужилаштво за организовани криминал.

       Скупштина Србије је 8. октобра укинула имунитет Дулићу, који је и посланик Демократске странке, пошто се он на њега позвао два дана раније, када је полиција покушала да га приведе у његовој кући у Суботици.

       Дулић, Јањић и Дробњак се терете да су инвеститору „Нуба инвест” из Београда незаконито издали прво саобраћајно техничке услове, потом локацијске дозволе, затим сагласности и на крају грађевинске дозволе, и поред упозорења запослених у Министарству животне средине и просторног планирања и предузећу „Путеви Србије” да за то нису испуњени прописани услови.

       Тиме су инвеститору омогућили да приступи изградњи оптичке мреже на путном земљишту на државним путевима и то на најважнијим магистралним коридорима од Београда до границе са Хрватском, Мађарском, Румунијом, Бугарском и Македонијом, рекао је у изјави за Танјуг тужилац Миљко Радисављевић.

       Он је додао да су осумњичени „Нуба инвест” ставили у повлашћени положај у односу на све друге заинтересоване инвеститоре који су се обраћали истим захтевима Министарству и „Путевима Србије”, јер су за разлику од њих, захтевали да доставе сву потребну документацију која је иначе и прописана Законом о планирању и изградњи и Закону о јавним путевима.

       Радисављевић поручио је у петак да се истраживање издавања дозвола инвеститорима „Нуба инвест” наставља у погледу корупције, јер тужилаштво већ располаже подацима о коруптивним елементима и интензивно сарађује са полицијом и са колегама у иностранству.

       Словеначка компанија „Нуба саветовање и инвестирање”, чије је предузеће „Нуба инвест”, негирала је све оптужбе и затражила од словеначке полиције да одговори да ли је била предмет истраге.

       (Политика)

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари