Стефановић: Злонамерне су и нетачне тврдње да људе досељавамо у Београд због избора

КАКАВ МИНИСТАР: ОН СЕ НЕ БАВИ СЛУЧАЈЕМ „САВАМАЛА“ И ТВРДИ ДА

О ЊЕМУ НИШТА НЕ ЗНА

Небојша Стефановић

         МИНИСТАР унутрашњих послова Небојша Стефановић изјавио је данас да се не бави истрагом у случају Савамала и упутио новинаре да за све што је вези са том истрагом питају надлежног тужиоца.

         Он је на конференцији за новинаре оценио и да је због података из истраге који се помињу у јавности „истрага компромитована“.

         Стефановић је више пута поновио да не зна никакве податке из истраге о том случају и да се њоме не бави.

         „Од октобра 2013. Министарство унутрашњих послова више не покреће ни предистражни поступак а тужилаштво води и закључује истрагу“, рекао је он.

         Навео је и да се када се истрага заврши и случај оконча писањем кривичне пријаве дозвољава изношење чињеница у јавности.

         Упитан да ли је задовољан радом полиције на случају Савамала, Стефановић је одговорио: „То ћу моћи да кажем када тужилаштво заврши истрагу“.

          У ноћи између 24. и 25. априла 2016.  особе маскиране фантомкама багерима су порушиле објекте у Херцеговачкој улици, одмах поред градилишта будућег насеља „Београд на води“.

Злонамерне тврдње о досељавању у Београд због избора

         Министар унутрашњих послова Небојша Стефановић оценио је данас да су злонамерна тумачења да се људи из других места у Србији доводе у Београд да би гласали на градским изборима.

         „Злонамерна су тумачења да се у Београд доводе људи из Србије, да би на изборима гласали за власт и променили изборну слику“, казао је Стефановић на конференцији за новинаре.

         Покрет слободних грађана упозорио је данас да је, уочи предстојећих избора за Скупштину града Београда, у последњих неколико месеци у општини Врачара број уписаних грађана у бирачки списак повећан за око 10 одсто, а у општини Звездара још и више.

         Стефановић је истакао да то нема никакве везе са истином и да то види као почетак изборне кампање.

         „Видим да се људи спремају за изборну кампању и преузимање власти, јер чујем само власт, власт, власт, фотеља, фотеља, фотеља“, рекао је он.

         Стефановић је навео да су и прошле године неки опозициони лидери тврдили да се људи масовно досељавају на Врачар пред изборе и упитао како да верује људима који су и раније лагали.

         Нагласио је да се људи у Београд досељавају у складу са станоградњом и да се статистички сваке године врло равномерно повећава број људи који долазе и одлазе из Београда.

         Он је рекао да се број бирача занемарљиво мало мења у последњих 17 година и да то није вредно помена.

         Министар унутрашњих послова је изнео и податке о броју пријављених и одјављених у Београду од 2000. до 2017. године и навео да се до овог тренутка из других градова у Београд доселило 12.756 људи, а да се одселило 6.789 грађана.

         Стефановић је казао да се највећи број људи доселио 2007. и 2008. године и то њих 24.264 , односно 22.023.

         „Могао бих злонамерно да тумачим да су власти тада привлачиле људе да гласају на београдским изборима 2008, али ја то не мислим“, казао је Стефановић.

         Он је додао да су на Врачару 2016. биле 63.692 особе са правом гласа, да је на председничким изборима ове године било нешто мање -  63.656 грађана са правом гласа, а да је данас у тој београдској општини њих 63.310.

         Према Стефановићевим речима, када би тврдње да се на Врачар доселило 5.000 или више десетина људи биле тачне, у  тој општини полиција би морала да ради у четири смене.

         Он је додао и да се чуо са управом општине Врачар где су му казали да „нема говора о већем приливу људи“.

Да се спусте тензије у Тутину, истрага је у току

         Стефановић је апеловао на све у Санџаку да спусте тензије и сачекују резултате истраге о полицијској акцији у којој је убијен младић из Тутина.

         Он је на конференцији за новинаре рекао  да људи не смеју да се пребројавају по томе ко је које националности.

         „Молим све да спустимо тензије на минимум и да сачекамо резултате истраге“, рекао је Стефановић, истакавши да поступак воде суд и тужилаштво а не полиција.

         Према његовим речима, пребројавање о томе ко је које националности неће донети ништа добро друштву.

         Полицајац српске националности, током дужности у спречавању нелегалне трговине недавно је у близини Тутина усмртио младића бошњачке националности а то је изазвало оштре реакције већине бошњачких политичких странака које су то назвале „злочином“.

         Полицајац Р.Б. из Тутина ухапшен је због сумње да је убио Фахрудина Скарепа и њему је Виши суд у Новом Пазару одредио притвор до 30 дана.

         Тај полицајац је био део патроле која се налазила у селу Долово, општина Тутин, у склопу акције спречавања недозвољене трговине.

         Он се терети да је пуцао на возило којим је управљао Скареп који се, према незваничним информацијама из истраге, оглушио о наредбу полицајаца да стане док се кретао ка њима.

         Скареп је том приликом тешко рањен, а повредама је подлегао у новопазарској Општој болници.

Студенти су се сами легитимисали као организатори скупа

         Стефановић је казао да су се двојица студената против којих су поднете прекршајне пријаве сами легитимисали као организатори скупа „Против диктатуре“. 

         Министарство унутрашњих послова саопштило је, како су јуче пренели медији, да је поднело захтев Прекршајном суду у Београду за покретање поступка против студената Факултета драмских уметности Павла Терзића и Гаврила Вучетића јер су „организовали“ непријављен скуп 21. априла ове године под називом „Протест против диктатуре“.

         Стефановић је рекао да су њих двојица организатори окупљања „против диктатуре“, а да људи често мешају шта је то спонтани скуп а шта није.

         „Спонтани скуп је настао непосредно након неке појаве, то вече или сутра ујутро, без организатора“, рекао је Стефановић и додао да су организатори они који упућују јавне поруке и позивају на окупљање.

         „После 20 дана ваљда је нормално да пријављујете скупове, не можете 48 дана да се спонтано окупљате“, рекао је министар новинарима на конференцији.

         Упитан зашто су они означени као организатори скупа на основу тога што су скандирали, када су то чинили и остали, Стефановић је рекао да полицајци нису у прилици да бирају да ли ће поштовати закон или неће.

         Павле Терзић и Гаврило Вучетић означени су као организатори протеста, а због кршења Закона о јавном окупљању, будући да су скупови били непријављени, добили су прекршајне пријаве.

         Протести „Против диктатуре“ почели су 3. априла, дан после одржавања председничких избора у Србији.

         Бета

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари