СТЕФАНОВИЋ: Преговори ће се можда проширити и на питање севера Косова

ТАДИЋЕВ ПРЕГОВАРАЧ СА ПРИШТИНОМ ОЦЕНИО ДА

„КОСОВСКО ПИТАЊЕ“ ПРЕУЗИМА ТОМИСЛАВ НИКОЛИЋ

  • Роберт Купер ће у Београду, приликом сусрета са српским званичницима, првенствено са саветником председника Марком Ђурићем, изнети своје виђење одредби Споразума из Брисела о регионалном представљању Приштине и слободи кретања, што је виђење које је потпуно супротно од виђења Србије
  • Стефановић очекује да ће председник Николић изаћи са својим планом за Косово, те додао да је сада јасно да дијалог Београда и Приштине више неће бити могућ у садашњој форми што се тиче српске стране
  • Преговарачки процес ће се можда проширити и на политичка питања, односно на  питање севера Косова, па ће морати да дође до договора на државном нивоу - ко ће да води преговарачки процес, а није лоше - оценио је Стефановић - да то води председник Републике, једино је опасност да он то води лично
  • Остаје нерешен проблем енергетике и Телекома, који су најконтроверзнији, јер Приштина жели независан енергетски простор и самосталан међународни позивни број
  • Стефановић поново негирао да је у преговорима помињано питање отварања канцеларија Приштине у Београду и обрнуто, те додао да очекује да ће питање најављеног отварања канцеларије Приштине на северу Косова да реше председник Србије и његов тим, заједно са новом владом

        ШЕФ Тадићевог преговарачког тима за Косово и Метохију Борислав Стефановић оценио је да би главну улогу у решавању косовског питања требало да преузме председник Србије Томислав Николић у сарадњи са новом владом.

        Стефановић је подсетио да европски посредник Роберт Купер долази у Београд на позив председника Србије, што према његовој оцени, представља јасан знак да председништво преузима улогу у решавању косовског питања, што је добро.

        Он је оценио да ће Купер током данашњег сусрета са српским званичницима, првенствено са саветником председника Марком Ђурићем, изнети своје виђење одредби Споразума из Брисела о регионалном представљању Приштине и слободи кретања, што је виђење које је потпуно супротно од виђења Србије.

        „Србија ће применити све споразуме и остати поуздан партнер међународне заједнице у решавању косовског питања, али од сада очигледно је да постоји иницијатива о косовском питању у председништву Србије“, истакао је Стефановић на конференцији за новинаре у Београду.

        Стефановић очекује да ће председник Николић изаћи са својим планом за Косово, те додао да је сада јасно да дијалог Београда и Приштине више неће бити могућ у садашњој форми што се тиче српске стране.

        Стефановић сматра да ће се преговарачки процес можда проширити и на политичка питања, односно на  питање севера Косова, те каже да ће се морати доћи до договора на државном нивоу - ко ће да води преговарачки процес, а није лоше да то води председник Републике, једино је опасност да он то води лично.

        Он каже да не постоје било каква тајна документа у вези са дијалогом Београда и Приштине, наводећи да је све што је договорено, обелодањено српској влади, парламенту, јавности и косовским Србима.

        Стефановић је рекао да остаје нерешен проблем енергетике и Телекома, који су најконтроверзнији, јер Приштина жели независан енергетски простор и самосталан међународни позивни број.

        Он је поново негирао да је у преговорима помињано питање отварања канцеларија Приштине у Београду и обрнуто, те додао да очекује да ће питање најављеног отварања канцеларије Приштине на северу Косова да реше председник Србије и његов тим, заједно са новом владом.

        Одговарајући на критике политичких противника да српски преговарачки тим није тражио повратак српске војске и полиције на Косово у складу са Кумановским споразумом, Стефановић је рекао да је то тражено, али да одлуку о томе доноси командант Кфора.

        Стефановић је рекао да међународна заједница треба да утиче на Приштину да не отима српске таблице, оцењујући да се поступци косовске полиције, која отвара и гепеке аутомобила у потрази за тим таблицама, могу окарактерисати као криминални.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари