Шта се крије иза тврдње да Мишковић остаје у притвору да не би „узнемиравао јавност“?

КОГА БИ ММ - И ЧИМЕ - ЗАИСТА МОГАО УЗНЕМИРИТИ,

ПА СЕ КРИЈЕ ИЗА ЈАВНОСТИ?

Мирослав Мишковић

        ДУГО је изгледало да Мирославу Мишковићу ништа не могу ни проамеричке владе у Београду. Да ће му све јести из руке до Судњега дана.

       А онда су Брисел, Берлин и Вашингтон решили да је дошао час да Србији отму Косово и Метохију и да као анестетик употребе „датум“ и борбу против корупције.

       И, ево и ММ у притвору, већ недељама и месецима, а остаће бар до јуна.

       Бог сам зна за шта је ММ крив пред Србијом, њеним развојем и будућношћу. Ипак је у јавном интересу да се упали мало светла над неким питањима.

       Због чега се ММ држи у притвору уз образложење да би - уколико би био пуштен да се брани са слободе - могао „узнемиравати јавност“?

       Да ли би ММ - и чиме - заиста могао „узнемиравати јавност“?

       Кога би ММ - и чиме - заиста могао узнемирити, па се крије иза јавности?

       Зашто је правосудна власт посегнула баш за „узнемиравањем јавности“ кад се већ годинама наговештава да би тај основ за задржавање у притвору могао да буде врло брзо укинут?

Горан ПЕТРОНИЈЕВИЋ, адвокат, потпредседник Покрета за Србију

Очито је нечији интерес да се Мишковић држи у притвoру

       ЗАКОН превиђа четири основа за одређење продужења притвора, а четврти основ су посебно тешке околности извршења тешког дела, које могу довести до узнемиравања јавности.

       Дакле, не узнемирава јавност он него саме околности извршења кривичног дела. Та тачка четири се код нас масовно злоупотребљава и обично се ставља тамо где нема никакве друге могућности да се неко држи у притвору - а очигледно је нечији налог да се Мишковић држи у притвору.

       У те посебно тешке околности спадају посебно тешке последице које могу да се десе, као што је нарушавање неповредивости граница. Међутим, та тачка се масовно употребљава, поготово у Специјалном суду, кад не могу да се примене прве три тачке: опасност од бекства и недоступност суду у даљем току поступка, опасност од тога да ће окривљени утицати на сведоке, да ће уништити трагове, доказе итд, или да ће на други начин отежати вођење поступка и опасност понављања кривичног дела.

       Мишковић има прву тачку и четврту.

Анонимни извор

Власт неће утисак да Мишковић није ни за шта крив

       ПОСЕЗАЊЕ за „узнемирњем јавности“ у случају Мишковића може да значи две ствари.

       Властима, тј. полицији и тужилаштву никако не одговара да Мишковић изађе на слободу, јер са свим својим везама, финанијском и политичком моћи, може утицати на отезање кривичног поступка. Друга ствар је што просечан грађанин Србије не зна кривични закон и за њега би Мишковићево пуштање из притвора значило да он није крив и да је слободан.

       Власт можда хоће да управо то избегне.

       Међутим, могућ је и други разлог: да хоће да га пусте! Суд, кад хоће неког да пусти из притвора, узме једну ствар за образложење притвора (опасност од бекства), онда следећи месец то понови, али дода и могућност утицаја на сведоке. Онда трећи месец избаци могућност бекства и остави утицај на сведоке.

       Четврти месец, кад се саслушају сведоци, овај буде ослобођен, јер су престали разлози притвора. Тако може и у овом случају: опасност од бекства, па онда плус то узнемирење јавности, а следећи пут може да се каже: нема узнемирења јавности, пуштамо Мишковића.

       Ми не знамо шта је од ово двоје.

Божа ПРЕЛЕВИЋ, адвокат, бивши коминистар унутрашњих послова

Можда је то знак да се против власника „Делте“ спремају нови поступци

       МИШКОВИЋ није ни први ни последњи коме се изриче притвор по тој тачки, која је бесмислена и требало би је укинути изменама закона.

       Најчешће се одређује тамо где је потпуно јасно да ће сведоци бити саслушани раније, тако да морате да нађете неки разлог што некога држите у притвору.

       Вероватно ће против Мишковића бити покренути још неки поступци, тако да његовим држањем у притвору омогућавају полицији да раде још неке друге случајеве поред овога.

       Да су му оставили само тачку бекства, то је могао да реши јемством.

Марко НИЦОВИЋ, полицијски експерт

Вучић се плаши Мишковићевог изласка

       ТАЈ разлог користе тужиоци да би покрили своју „причу“ онда када немају право покриће да некога држе у притвору.

       Суштина је да се посебно СНС и Вучић боје Мишковића, јер ако га пусте на слободу, може да преко новца и медија утиче код политичара које је задужио и на исход избора који се спремају за јесен.

       Тачка четири служи да му се продужи притвор док се не отворе Лука Београд и Ц маркет, односно, пошто се Вучић плаши Мишковићевог изласка, служи да би остао у притвору док не прођу избори.

Андреја САВИЋ, први шеф БИА, професор Академије за дипломатију и безбедност

Вероватно се ради о куповини времена

       ОЧИГЛЕДНО је да истрага још није завршена, а претпостављам да је атмосфера лакша за прикупљање доказа док је он у притвору.

       Истовремено треба имати на уму да је истрага тајна и шира јавност не зна шта је откривено, па не треба давати чврсте квалификације.

       Кад се води истрага и прикупљају материјални докази, основ за притвор се гледа према Кривичном законику и према одредбама кривично-процесног права. Овде, мислим, говоримо о куповини времена, јер је случај Мишковић тежак случај и - кад је у питању прикупљање материјалних доказа - тужилаштво је у проблему.

       Јасно је шта је у питању. Могућа су оспоравања, али је све уподобљено закону.

       Диана Милошевић

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари