Шта кажете за Дачићево држање поводом прислушкивања?

И ПРЕМИЈЕРОВО И ВУЧИЋЕВО ДРЖАЊЕ ДЕО ЈЕ ОДНОСА У ВЛАДИНОЈ КОАЛИЦИЈИ

        ПРЕМИЈЕР Ивица Дачић се у изборној кампањи хвалио да су он и његов ресор у претходној влади били најбољи.

       Откако се закотрљала афера прислушкивања (Томислава Николића и Алењксандра Вучића) не престаје да тврди: не само да он са тим нерма никакве везе, него и да не контролише све делове полиције. Вероватно и не може!

       А данас је открио: да су у деловима полиције остале `навике` из претходне власти и да је могуће да су оне криве за све.

       Истовремено демонстрира спремност да поднесе много.

       Шта кажете за његово држање поводом афере прислушкивања?

       Јесте ли можда изненађени и чиме, поготово што је Дачићево држање такође део односа у владиној коалицији?

Вучић све више постаје и министар полиције

Слободан АНТОНИЋ, НСПМ  

  • Вучић би чак могао да обори Владу и да иде на изборе, имајући у виду раст његове популарности, али са друге стране, Дачић је на то одговорио тако што је одједном постао страховито кооперативан по питању Косова. Чак је кренуо да се састаје са Тачијем! И сад - како Вучић може да руши Дачића, кад је он постао тако кооперативан?!

       ЧИЊЕНИЦА је да је било некаквог налога за прислушкивање односно листинг и сада се утврђују околности, односно мотиви за тако нешто.

       Када је реч о односима у Влади, од њеног формирања има настојања да се изврши унутрашња суштинска прерасподела ресора. Фактички, како иде време, Вучић све више постаје министар полиције, а Дачић губи на тим ингеренцијама. Он се жалио да је у претходној влади био најчешће само обавештаван да се нешто дешава - што значи да је већ био у сличној позицији.

       Сад се помера само ка функцији премијера, а за функцију министра полиције служи само као макета.

       Трећи ниво анализе је маркетиншки, пошто сви коалициони партнери покушавају да извуку неку маркетиншку корист из овога што се дешава, на пример - да добију димну завесу да се испод ње заврше неки послови које јавност не примећује. На пример, опет се озбиљно говори о продаји Телекома, иако су напредњаци водили кампању против тога и говорили да ће да држе демонстрације ако се тако нешто буде десило. Друга ствар је Косово, односно састанци Дачића и Тачија, који су забрињавајући, али су у другом плану због ове афере.

       Вучић би чак могао да обори Владу и да иде на изборе, имајући у виду раст његове популарности, али са друге стране, Дачић је на то одговорио тако што је одједном постао страховито кооперативан по питању Косова. Чак је кренуо да се састаје са Тачијем! И сад - како Вучић може да руши Дачића, кад је он постао тако кооперативан?!

       То таман посла! И зато су обојица сигурни, а Влада стабилна. Наравно, ако не дође до неког изненађења.

Важније је: ко је наредио акције из 2001. „Шумадија“ и „Мачва“

Драган ТОДОРОВИЋ, бивши председник Одбора Скупштине Србије за одбрану и безбедност

  • Можда Дачић жели да покаже да са прислушкивањем нема никакве везе, јер  у МУП, нажалост, постоји неколико групација, а једна од најјачих је групација ДС
  • По Дачићевом понашању бих рекао да су у прислушкивање укључени људи из те групације. Да ли је тако - показаће истрага. У том контексту Дачић може да се понаша комотно

       ОВО је једна врста игре.

       Шта је суштина у односу државних органа према службама безбедности и злоупотреби њихових овлашћења - то су догађаји преко којих се не може прећи! То су две акције организоване 2001. године „Шумадија“ и „Мачва“, које је Одбор за одбрану и безбедност узалудно покушавао да разоткрије и да добије информације ко је дозволио да се око 40 особа из јавног политичког живота прислушкује. А да су тада те ствари откривене, вероватно би се дошло и до чињеница око убиства Ђинђића, јер је човек из његовог најближег окружења, Веруовић, био обухваћен једном од те две акције, тако да се преко њега апсолутно могло пратити и кретање Ђинђића.

       Питање свих питања јесте да се открије - ко је наредио акције, ко је користио информације и зашто су те акције спроведене.

       Ово сада је прилично растегљиво, јер се помиње више од 100 људи који су прислушкивани, а цела афера је почела од разговора председника Србије и потпредседника Владе. То може бити повод истраге, али је то бенигнија ствар него ова прва коју сам поменуо!

       Односи у коалицији су такви да не треба тражити посебне разлоге за распад Владе, пошто никоме није баш у интересу да се Влада расформима. Овде је реч о покушају да се стекну позиције унутар Владе и да се стекну поени код грађана!

       Разлог што се Дачић овако понаша може бити двојак. Први: да покаже са тиме нема никакве везе, јер нажалост, у МУП постоји неколико групација; а једна од најјачих је групација ДС.

       По Дачићевом понашању бих рекао да су у прислушкивање укључени људи из те групације. Да ли је тако - показаће истрага. У том контексту Дачић може да се понаша комотно.

       Други разлог може да буде да евентуално не постоје аргументи за прислушкивање. Не тврдим да је тако, али из искуства знам да се дешавало да се у јавности тврде ствари за које се покаже да су нетачне. И то Дачићу може омогућити да каже: сами сте кренули, сами сте се угрували -  и да не сноси никакве последице.

У полицији је било неке нервозе, али је Дачићу важније да остане премијер

Драган ШОРМАЗ, народни посланик СНС

  • Политичари из СПС који су утрчали у локалну власт са ДС не раде оно што њихов председник партије говори да треба да се ради.  То је заиста већи проблем него овај у полицији - пошто ће они који прислушкују бити процесуирани и смењени, али када ће градски одбори СПС озбиљније водити политику у складу са политиком Владе, то је питање које ћемо тек да видимо да ли ће да се реши  

       ДАЧИЋ је наложио да нико из полиције не даје више изјаве по медијима, што показује да је у полицији било неке нервозе. Али, шта има полицајци да коментаришу да ли је неко прислушкиван или не?

       Мислим да је Дачићу већи интерес да остане председник Владе него да се с његове стране прави превелика бука око ове афере.

       Друго, министар је цивилна контрола полиције, а полицијом управља директор полиције. Ти руководиоци испод министра треба да буду много више одговорни. Питање је колико Дачић уопште контролише целу полицију, јер тешко да један човек то може да ради.

       Али је чињеница да су потребне реформе у полицији - сад је то и више него јасно.

       Када је реч о односима у коалицији - не цветају руже, али се ради на основу коалиционог споразума.

       Постоје већи проблеми од полиције. Рецимо, локална самоуправа... Политичари из СПС који су утчали у локалну власт са ДС не раде оно што њихов председник партије говори да треба да се ради.

       То је заиста већи проблем него овај у полицији - пошто ће они који прислушкују бити процесуирани и смењени, али када ће градски одбори СПС озбиљније водити политику у складу са политиком Владе, то је питање које ћемо тек да видимо да ли ће да се реши.  

Политичка корупција се само код нас зове системском

Владимир ГОАТИ, Транспарентност Србија

  • Вучићеве најаве су неуобичајене за политичаре - о оштрим мерама и хапшењима - и могле би да се евентуално односе на коалиционе партнере - па и СПС

       ВЛАДА траје. Унутар ње постоји таква подела посла да је међународни аспект припао премијеру, а унутрашњи - пре свега борба против корупције - Вучићу.

       Засад то иде без озбиљнијих јавних проблема, али су потенцијални проблеми ту.

       Вучићеве најаве су неуобичајене за политичаре - о оштрим мерама и хапшењима - и могле би да се евентуално односе на коалиционе партнере - па и СПС. Остаје да се види.

       Проблем је заправо замена теза: реч је о томе да Влада и појединци максимално помогну букету институција - од Државне ревизорске институције до Агенције за борбу против корупције, омбудсмана и других - да раде свој посао. А не да персонализују једну тешку и неизвесну борбу.

       Уосталом, досад је било много више најава борбе. Могу да се преварим и да некакав шок промени то моје виђење - уколико се појаве две тешке категорије политичара, које су кључни актер корупције.

       Овако велика корупција, политичка корупција, само се код нас зове системска и нигде друго.

       Политичка корупција по правилу велика корупција и тиче се изабраних и постављених, именованих људи.

       У овој области се највеће афере и највећи послови праве по принципу: „ја дајем паре, а ти ми као функционер, преко политичке партије обезбеђујеш привилегију“.

       А ништа се од тога није видело. Једино је транспарентно било то што је у јулу објављена процена трошкова и процена средстава која су партије добиле, а новинари утврдили да су партије потрошиле више него што су добиле. Тада сам шаљиво рекао да ако није у питању алхемија, онда су то прекршаји и кривична дела. Реч је о скоро свим партијама и то се види из извештаја.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари