Средњорочна фискална перспектива Вучићеве Србије мање импресивна од консолидације у 2015.

ЕВРОПСКА КОМИСИЈА МУ СУГЕРИШЕ „МНОГО АМБИЦИОЗНИЈУ

ФИСКАЛНУ КОНСОЛИДАЦИЈУ“

        СРЕДЊЕРОЧНЕ фискалне перспективе Србије, након успешне консолидације у 2015., много су мање импресивне, оценила је Европска комисија у данас објављеним прогнозама, наводећи да се процењује да ће буџетски дефицит у 2016. остати углавном непромењен пре него што благо падне у 2017.

        Међутим, ти нивои дефицита значе даље повећање владиног дуга и приближавање 80 одсто бруто домаћег производа (БДП). Стога је, како се наводи, потребна много амбициознија фискална консолидација да би се стабилизовао и евентуално смањио коефицијент дуга до много одрживијег нивоа.

        Поред тога, фискални сценарио предмет је неизвесности које потичу из стварне примене неких од мера планираног структурног прилагођавања, посебно оних везаних за смањење запослености у јавном сектору, оценила је Комисија.

        У делу о Србији у зимским економским прогнозама наводи се да се очекује да буџетски дефицит у 2015. буде бољи него што се предвиђало, углавном као резултат бољих показатеља на страни прихода.

        То је, како је процењено, створило простор за ограничено повећање пензија, једнократне исплате неким категоријама запослених и циљано повећање плата у јавном сектору.

        Знатни једнократни приходи и расходи утицали су на буџетске резултате и имају потенцијал да тако делују и у 2016, навела је Европска комисија.

        Како се процењује, раст БДП Србије ће постепено убрзавати уз подршку снажне домаће тражње. Очекује се посебно снажан раст инвестиција у догледном року уз подршку ефеката поверења, повећања страних директних инвестиција и веће јавне потрошње.

        Међутим, присутни су бројни ризици и задржавање политике предвидљивости и снажно опредељење за спровођење планираних структурних реформи .

        Европска комисија у новим прогнозама раст БДП Србије процењује на 1,6 одсто у 2016. након 0,8 одсто у 2015. док би у 2017. раст требало да буде 2,5 одсто.

        Стопу незапослености у Србији Комисија прогнозира на 16,8 одсто у 2016. и 16,1 одсто у 2017. након 17,4 одсто у 2015. години.

        Бета

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари