Србија треба да реализује Бриселски споразум, чак и када Албанци не чине реципрочне кораке

ОПЕРАТИВНИ ОТАЦ 5. ОКТОБРА ВИЛИЈАМ МОНТГОМЕРИ:

СРБИЈА ЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА БИЛА ЗЕМЉА ЗА ПРИТИСАК

Вилијам Монтгомери

  • Оценио и да Србија може допринети стабилности региона тиме што ће „игнорисати провокације суседних земаља“ које се, како је додао, обично чине ради краткорочне политичке добити

        ПОСЕТА америчког потпредседника Џозефа Бајдена Србији је опипљив показатељ да су САД и даље заинтересоване за овај регион и забринуте због потенцијала за нестабилност који постоји у њему, оценио је данас у изјави Танјугу бивши амерички амбасадор у Београду Вилијам Монтгомери.

        Он каже и да је јуче било интересантно видети како је Бајденов став о Србији током протеклих деценија еволуирао у позитивном правцу, што данас, како каже, прожима и америчку спољну политику према нашој земљи.

        Амерички потпредседник је, подсећа, био један од првих и најгласнијих противника Милошевићеве политике, укључујући политику према Косову.

        „Посетио је Београд убрзо после пада Милошевића и ја сам био присутан на званичним састанцима у којима је био веома директан у критикама те политике. Иако је до данас задржао снажно уверење о независности Косова он је такође почео да цени Србију и улогу владе Србије у успостављању регионалне стабилности. Тај позитивнији став сада прожима америчку спољну политику“, рекао је Монтгомери.

        Према његовим речима, главне поруке посете биле су потреба наставка процеса нормализације односа са Приштином, подршка позитивној улози Србије у стабилизацији региона као и подршка наставку ЕУ интеграција.

        Када је реч о стабилности, он каже да Србија може допринети стабилности региона тиме што ће „игнорисати провокације суседних земаља“ које се, како је додао, обично чине ради краткорочне политичке добити, и усредсредити се на „конкретне, узајамно корисне, кораке које може предузети са другим земљама у региону како би помогла процес помирења“.

        Састанак хрватске председнице и српског премијера је класичан пример како наставити напред, додао је он.

        „Позитиван сигнал је и испуњавање обавеза из Бриселског споразума, чак и када косовски Албанци не чине реципрочне кораке. Ефекат тога је да се све симпатије и подршка окрећу према Србији а од косовских Албанаца и истовремено ЕУ и САД наводе да заједнички изврше притисак на њих. Значај тога се не може довољно нагласити“, рекао је бивши амерички амбасадор.

        Србија је деценијама била земља на коју се врши притисак. Сада се доживљава као партнер, додао је он.

        Поводом ранијих спекулација да ће једна од тема током посете бити и односи са Русијом, он је рекао да верује да је током тете-а-тете разговора било речи и о томе, али да је значај тог питања преувеличан.

        „Реалност је да је та тема заправо много мање важна наго што медији и део јавности желе да је прикажу. Српски народ је одабрао пут у ЕУ и напредује на том путу. Кључ за то је воља српске владе и економски раст“, рекао је Монтгомери.

        Што се тиче новог споразума о екстрадицији, некадашњи амерички амбасадор каже да је то „још један знак да односи Србије и САД сазревају“, баш као и директни летови Ер Србије у САД.

        Танјуг

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари