Специјални суд одбио да Мишковићу врати 12 милиона евра јемства
НАГОВЕСТИО ДА ЋЕ МУ НОВАЦ БИТИ ВРАЋЕН ТЕК КАД ПРЕСУДА ПОСТАНЕ ПРАВОСНАЖНА
Мирослав Мишковић
СПЕЦИЈАЛНИ суд у Београду одбио је као неоснован захтев одбране власника Делта холдинга Мирослава Мишковића за враћање јемства од 12 милиона евра, јер и даље стоје разлози због којих му је мера јемства одређена, као и јер је тај захтев проистекао из погрешног тумачења одлука Уставног суда.
Мишковићева одбрана је тражила враћање јемства, позивајући се на одлуке Уставног суда којима је утврђено да је решењима о продужењу притвора Мишковићу повређено право на ограничено трајање притвора, тврдећи да из тога проистиче незаконитост и неоснованост притвора па самим тим и мере јемства.
Међутим у информацији достављеној Танјуг, суд је напоменуо да је као неоснован захтев Мишковићевог браниоца за враћање јемства, „будући да на страни окривљеног и даље стоје законом прописани разлози који оправдавају егзистенцију јемства као једне од мера за обезбеђење присуства окривљеног и несметано вођење кривичног поступка“.
Суд даље наводи да је доносећи одлуку узео у обзир околност коју у захтеву наводи бранилац окривљеног Мишковића, али да је оценио да је она проистекла из погрешног тумачења одлука Уставног суда од 21. јануара 2016. године и 3. октобра 2013. године.
Одлукама Уставног суда констатовано је да је повређено право подносиоца уставне жалбе на ограничено трајање притвора зајамчено Уставом, а не, како то бранилац тврди, законитост, односно основаност притвора.
„Па како основаност, односно законитост решења о продужењу притвора, која су била предмет разматрања од стране Уставног суда, у конкретном случају ничим није доведена у питање, то је и замена мере притвора блажом мером - јемством, у конкретном случају у потпуности сагласна закону“, наводи се у саопштењу суда.
Мишковић је у притвору био седам месеци, после чега је уз јемство од 12 милиона евра у готовини пуштен да се брани са слободе, али уз меру одузимања пасоша која је и даље на снази.
Јемство се одређује уместо притвора као мера обезбеђења да окрвиљени неће побећи односно да ће се до краја судског поступка одазивати позивима суда и враћа се тек по правоснажном окончању поступка.
Он је оптужен за оштећење путарских предузећа и утају пореза.
Суђење му је раздвојено од поступка против осталих оптужених крајем прошле године због проблема са здрављем.
У поступку против осталих оптужених у току је изношење завршних речи, након чега ће уследити пресуда, а Мишковићу ће суђење бити настављено након опоравка од здравствених тегоба.
Танјуг