СНС, СПС и СРС заједно спречиле промене начина гласања на КиМ

ОПОЗИЦИЈА ТРАЖИ И ДА СЕ ЗАПИСНИЦИ БИРАЧКИХ ОДБОРА ОДМАХ СКЕНИРАЈУ И ОБЈАВЉУЈУ НА САЈТУ РИК

  • Опозиција је тражила да се избори на Косову и Метохији спроведу на исти начин као и другде у Србији, односно да представници предлагача кандидата имају своје представнике у проширеном саставу бирачких одбора и да се резултати гласања утврђују на самом бирачком месту, а не у Рашкој и Врању, а да посебна правила могу да се донесу само у погледу примопредаје изборног материјала

         ОПОЗИЦИОНИ чланови Републичке изборне комисије (РИК) Србије су данас оценили да су неизгласавањем дневног реда којим се траже измене Упутства за спровођење избора за председника Србије, чланови РИК-а из редова Српске напредне странке, Социјалстичке партије Србије и Српске радикалне странке „демонстрирали силу“ и показали да „нису приступили професионално него политички“.

         На седници одржаној у Београду су предложене три измене Упутства и то у делу који се односи на спровођење избора на Косову и Метохији и на чланове 90 и 91, због којих је опозиција и раније негодовала. За изгласавање дневног реда, који је предложила опозиција, било је потребно девет чланова и заменика чланова РИК-а, али је за гласало осморо.

         „На покушај чланова РИК-а из редова опозиције да аргументовано укажу на недопустивост ове демонстрације силе, председник РИК-а је одреаговао тако што им је ускратио право да говоре“, наводи се у саопштењу.

         Седница је закључена чим дневни ред није изгласан, а заменик члана у проширеном саставу РИК из редова покрета Доста је било Војин Биљић тражио је реч и само прокоментарисао да је прекршен Устав Србије.

         Саопштење које је медијима достављено преко Инфо-службе Покрета Двери, потписали су чланови РИК-а: Војин Биљић, Бојан Бајчета, Марко Пушица, Ивана Петрин, Николина Липовшек, Реља Јоксимовић, Марко Даниловић, Иван Нинић, Ива Ђинђић Ћосић, Огњен Ђурић, Весна Ћирић, Весна Ракић Водинелић, Љиљана Бенаћ Шантић и Драган Радуловић.

         У саопштењу се наводи и да је седница заказана „у рекордно кратком року“, 20 минута после завршетка претходне седнице, „иако је председник РИК-а знао да је већина чланова РИК-а из редова опозиције, који су уједно и предлагачи, у том тренутку на службеним путовањима управо за потребе РИК-а“.

         Опозиција је тражила да се избори на Косову и Метохији спроведу на исти начин као и другде у Србији, односно да представници предлагача кандидата имају своје представнике у проширеном саставу бирачких одбора и да се резултати гласања утврђују на самом бирачком месту, а не у Рашкој и Врању, а да посебна правила могу да се донесу само у погледу примопредаје изборног материјала.

         Опозиција је тражила измену члана 90. и предложила да сваки предлагач председничког кандидата има свог представника у свакој општини приликом уноса резултата записника у програм Републичког завода за статистику, као и да се сви записници о раду бирачких одбора после гласања одмах скенирају и објаве на сајту РИК како би бирачи могли одмах да реагују приговором у случају евентуалних неправилности.

         Трећи предлог се односио на измене члана 91. којим је предвиђено овлашћење чланова РИК-а да исправљају грешке у записницима о раду бирачких одбора, што опозиција сматра омогућавањем изборне крађе.

         (Бета)

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари