Сад се амерички амбасадор „убија“ од хваљења Вучићеве владе и Србије

ОЦЕНИО ЧАК ДА ЈЕ ВАЖНО ШТО СУ ИНСПЕКТОРИ ПОЧЕЛИ ДА ПО СРБИЈИ ОБИЛАЗЕ И НЕРЕГИСТРОВАНЕ ФИРМЕ

Кајл Скот

  • Поносан што су САД у последњих 15 година уложиле више од 350 милиона долара у економске реформе и економски развој Србије

        АМБАСАДОР Сједињених Држава Кајл Скот честитао је данас влади Србије на резултатима „на многим пољима“, посебно на побољшању климе и услова за рад приватног сектора и борби против сиве економије.

        „Свака вам част“, рекао је Скот коментаришући скок Србије на Дуинг бизнис листи и најавио да ће САД наставити да помажу Србији кроз програме USAID-а.

        Он је подсетио да су САД у последњих 15 година уложиле више од 350 милиона долара за економске реформе и економски развој Србије, и додао да ће наставити да помажу нашој земљи, јер је остварила добре резултате на многим пољима.

        „Честитамо Влади Србије што је у фокус ставила борбу против сиве економије и надамо се да ћемо помоћи да остварује још боље резултате и у будућности“, истакао је Скот на конференцији на којој су представљени резултати истраживања USAID-а „1.000 предузећа“.

        Он је истакао да овогодишња анкета показала шта се све може постићи када се удруже влада, приватни сектор и донаторске заједнице на решавају економских изазова.

        Амбасадор је навео да се једно од највећих унапређења тиче позитивних промена у перцепцији приватног сектора, наводећи да овогодишњи резултати показују да је привреда најбоље оценила промене у инспекцијском надзору и поступању инспектора.

        „Честитамо влади Србије на томе што је у фокус ставила борбу против сиве економије и надамо се да ће партнерство са нама у области спровођења Закона о инспекцијском надзору помоћи да настави у својим напорима и даље”, рекао је Скат.

        Као важну меру он је навео то да инспектори сада обилазе и нерегистроване фирме, што раније није био случај истичући да је та новина кључна за борбу против сиве економије у земљи.

        Он је истакао да су ове године постигнути веома добри резултати када је у питању систем издавања грађевинских дозвола.

        То показује и напредак на Дуинг бизнис листи Светске банке, рекао је Скат додајући да је Србија сада у истом рангу као Америка и Финска, а да је примера ради, боља од Холандије и Швајцарске.

        „Свака вам част. Наш заједнички рад на реформи грађевинских дозвола је био кључни фактор који је Србију ставио у групу топ-реформатора у целом свету на листи Светске банке“, рекао је Скот .

        САД су, како је казао, поносне што су подржале напоре Србије додајући да посла још има.

        Како каже, САД ће наставити да подржава економски развој Србије.

        „Улагаћемо и даље јер смо видели шта је могуће када у партнерству са владом и приватним сектором радимо у решавању изазова са којима се суочавају“, рекао је Скот.

        Како каже амбасадор, приступ изворима финансирања за предузећа и даље је велики проблем јер налази анкете показују да се 68 одсто привредника уопште не задужује.

        „Ово је велика препрека, јер микро, мала и средња предузећа чине скоро 99 одсто привреде и креирају 70 одсто радних места”, истакао је.

        Велики број привредника и даље се суочава са проблемима парафискалних намета и административних оптерећења, показала је анкета

        Више од 50 одсто предузетника навело је да порези, администрација доприноси на плате и административна оптерећења имају негативни утицај на њихово пословање, истакао је Скат.

        USAID BEP је анкету 1000 предузећа спровео у сарадњи са Ипсос стратеџик маркетинг уз подршку ПКС.

        Спроведена је између 10. септембра и 6. октобра кроз директне интервјуе.

        Танјуг

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари