Шабић затражио прекршајне поступке против Славице Ђукић Дејановић и Златибора Лончара

ПОДАЦИ О ЗДРАВСТВЕНОМ СТАЊУ МОГУ СЕ КОРИСТИТИ

САМО УЗ ПРИСТАНАК ПАЦИЈЕНТА ИЛИ ПО ОДЛУЦИ СУДА

Родољуб Шабић

        ПОВЕРЕНИК за информације од јавног значаја и заштиту података о личности Родољуб Шабић поднео је захтеве за покретање прекршајних поступака против Клинике „Др Лаза Лазаревић“ и директорке Славице Ђукић Дејановић, као и министра здравља Златибора Лончара после окончаног надзора покренутог поводом појављивања података и докумената о здравственом стању грађанина А. К. у емисији ТВ Пинк, саопштено је данас из кабинета Повереника.

        У саопштењу се наводи да је и у погледу основа за обраду и у погледу начина обраде података о личности у конкретном случају, констатовао низ пропуста и незаконитости и с тим у вези су и клиници и министарству упућена одговарајућа упозорења.

        „Имајући у виду да је у поступку надзора утврђено да документ који је коришћен у емисији ТВ Пинк представља истоветну, верну копију оригиналног документа који је сачињен у клиници, а потом прослеђен, Повереник налази да постоје основи сумње да је почињено кривично дело из члана 146. став 3. КЗ због чега је поднео и кривичну пријаву надлежном тужилаштву“, наводи се у саопштењу.

        Повереник је оценио да је овде реч „о само још једној у низу потврда изузетно лошег стања у области заштите података о личности и што је још много горе, неспремности оних који су надлежни да то стање мењају, да то заиста и раде“.

        Будући да је Министарство здравља у изјашњењу датом на захтев повереника навело да су конкретни подаци односно здравствена документација тражени од стране МУП-а и њему прослеђени, кривична пријава је, како се додаје, поднета против НН службеног лица из Клинике „Др Лаза Лазаревић“ или Министарства здравља или Министарства унутрашњих послова.

        Шабић је подсетио да подаци о здравственом стању, по закону о Заштити података о личности спадају у категорију тзв. нарочито осетљивих података што значи да морају да уживају посебан третман и заштиту.

        Такав статус тих података додатно је потврђен одредбама Закона о правима пацијената који изричито предвиђају да се подаци о здравственом стању пацијената трећим лицима могу ставити на располагање само уз његов пристанак или на основу одлуке суда, указао је Шабић.

        „И кад постоји основ за обраду тих података, она се мора вршити на начин примерен чињеници да су нарочито осетљиви, што подразумева примену посебних мера заштите, чувања и архивирања“, истакао је Повереник.

        Примена таквих мера је предвиђена чланом 16. Закона о заштити података о личности, а истим чланом утврђена је обавеза владе да донесе уредбу којом ће утврдити и уредити те мере, казао је Шабић, указавши да је рок да влада донесе овај акт истекао почетком маја 2009. године.

        „Чињеница да надлежно Министарство правде и поред мноштва упозорења Повереника никад није припремило ту уредбу, услед чега и Влада Србије с њеним доношењем доцни невероватних шест и по година је илустрација крајње забрињавајуће неодговорности према правима грађана зајамченим Уставом и законом“, закључио је Шабић.

        Танјуг

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари