Шабић почиње надзор у МУП и Вишем тужилаштву у Зајечару поводом силовања и убиства малолетне А. С.

„НЕ РАДИ СЕ САМО О ТЕШКОМ КРШЕЊУ СТАНДАРДА У НОВИНАРСТВУ И ГРУБОМ ВРЕЂАЊУ ЖРТВЕ…“

Родољуб Шабић

  • „У више текстова се злочин анализира на начин који указује на директан приступ извештача извештајима о истражним радњама, записницима, чак и обдукционом налазу, може се радити не само о повредама Закона о заштити података о личности него и других закона, попут Закона о јавном информисању и медијима, Кривичног законика и Законика о кривичном поступку“

        ПОВЕРЕНИК за информације од јавног значаја почеће данас надзор у Министарству унутрашњих послова поводом објављивања података о личности из истраге у више дневних листова у вези са силовањем и убиством малолетне А. С. из Вратарнице код Зајечара.

        „Овлашћена лица повереника започеће данас поступак надзора у просторијама МУП-а у Београду. С обзиром на врсту и обим пласираних података поступак надзора ће у случају потребе бити покренут и у односу на Више јавно тужилаштво у Зајечару, које поступа у случају А. С“, наводи се у саопштењу повереника.

        Повереник ће по окончању поступка надзора о утврђеним чињеницама и мерама које ће предузети, обавестити јавност.

        У саопштењу повереник је оценио да низ околности у вези са извештавањем о трагичном случају А. С. указује не само на тешко кршење професионалних и етичких стандарда у новинарству и грубо вређање достојанства жртве, њене породице и јавности, него и на повреде закона.

        „Имајући у виду да се у више текстова злочин анализира на начин који указује на директан приступ извештача извештајима о истражним радњама, записницима, чак и обдукционом налазу, може се радити не само о повредама Закона о заштити података о личности него и других закона, попут Закона о јавном информисању и медијима, Кривичног законика и Законика о кривичном поступку, што указује на потребу да поред Повереника, предузимањем одговарајућих мера, реагују и други надлежни“, пише у саопштењу.

        Повереник је подсетио да у правном систему Србије постоје предвиђени облици одговорности који практично не функционишу, као што су одредбе Кривичног законика које предвиђају да ће се новчаном казном или затвором од годину дана казнити онај ко податке о личности саопшти другом или употреби у сврху за коју нису намењени, а ако то учини службено лице биће кажњено затвором до три године.

        У саопштењу се додаје да повереник сматра да догађања у трагичном случају А. С. показују да је неопходно и да је крајње време да надлежни, тужилаштво и МУП активирају одредбе Кривичног законика које су до сада практично биле ван примене.

        Бета

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари