Прпа као Ћурувијиног убицу препознала Луку Пејовића, а по оптужници је то и даље - Мирослав Курак
ДУШАН МИХАЈЛОВИЋ: РЕКЛА МИ ЈЕ ДА НИЈЕ ИМАО ФАНТОМКУ
И ДА МУ ЈЕ ДОБРО ВИДЕЛА ЛИЦЕ
• Бивши начелник Управе за борбу против организованог криминала (УБПОК) Бора БАЊАЦ: Бранка Прпа је рекла да је „са 75 одсто вероватноће“ препознала на фотографијама Луку Пејовића као убицу. Кривична пријава против Пејовића није поднета, јер је тужилац сматрао да нема довољно доказа
СУЂЕЊЕ оптуженима за убиство новинара Славка Ћурувије настављено је данас у Специјалном суду у Београду сведочењима бившег министра полиције Душана Михајловића и бившег начелника Управе за борбу против организованог криминала (УБПОК) Боре Бањца.
Михајловић је изјавио да му је Бранка Прпа, која је била са новинаром Славком Ћурувијом у тренутку његовог убиства, рекла да је сигурна да може да препозна убицу.
Он је сведочећи у наставку суђења оптуженима за убиство Ћурувије у Специјалном суду рекао да је разговор са Прпом било његово једино сазнање о том злочину, а да је до осталих података долазио посредно, преко сарадника ангажованих на решавању убиства.
Он је рекао да је крајем 2003. године разговарао са Прпом, пошто му је претходно пријатељ, историчар Мирослав Перишић, пренео да она жели да дође и да изнесе нове податке у вези случаја.
„Прихватио сам то, позвао је и она ми је рекла да после убиства у полицијској истрази није дала прави исказ, јер се плашила за своју безбедност и није имала поверења у полицију“, рекао је Михајловић.
Он је сведочио да му је Прпа рекла да није тачно да је убица имао фантомку и да пре него што је ударена „ваљда пиштољем“ у главу, добро видела његово лице.
Бањац је истакао да је Прпа „са 75 одсто вероватноће“ препознала на фотографијама Луку Пејовића као убицу.
Бивши шеф УБПОК је рекао и да кривична пријава против Пејовића није поднета, јер тужилац сматра да нема довољно доказа.
„Тужилац није прихватио јер нисмо имали довољно материјалних доказа против особе (Пејовића) која тада није била жива“, рекао је Бањац.
Он је рекао и да се убиством Ћурувије бавио за време акције „Сабља“, покренуте после убиства премијера Зорана Ђинђића у марту 2003. и да се тада „тај предмет активирао“.
Ћурувија је убијен 11. априла 1999. у Светогорској улици Београду, у хаустору зграде у којој је живео.
За његово убиство оптужени су начелник Државне безбедности Радомир Марковић, начелник београдског центра ДБ Милан Радоњић, бивши главни инспектор Друге управе ДБ Ратко Ромић и припадник резервног састава ДБ Мирослав Курак.
По оптужници, Ћурувију је убио Курак који је у бекству, а саучесник му је био Ромић који је као и Радоњић ухапшен у јануару 2014.
Бета