Приштина погрешила што Николићу није дозволила посету

АМБАСАДОР ФРАНЦУСКЕ У БЕОГРАДУ СМАТРА ДА ЈЕ СПОМЕНИК У ПРЕШЕВУ УНУТРАШЊЕ ПИТАЊЕ СРБИЈЕ

        ОНО што је данас важно јесте окренути се ка будућности и циљу бољег интегрисања становништва Прешевске долине у њихову земљу, Србију - поручио амбасадор Француске у Београду.

        Амбасадор Француске у Србији Франсоа Гзавије Денио, коментаришући проблем око споменика у Прешеву, каже да је то искључиво унутрашње питање Србије, да се треба окренути ка будућности и циљу бољег интегрисања становништва Бујановца, Прешева и Медвеђе у њихову земљу Србију.

         „Поред питања легалности споменика чији су услови подизања, чини се, спорни, намеће се констатација да његово присуство непотребно и неприкладно оживљава старе тензије које сада припадају прошлости. Оно што је данас важно јесте окренути се ка будућности и циљу бољег интегрисања становништва Прешевске долине у њихову земљу, Србију. У том смислу, ми поздрављламо обнављање активности међусобног усаглашавања и сарадње између државних власти и локалних актера преко Координационог тела које је формирано у ту сврху - рекао је Денио за дневни лист „Политика“.

         Упитан да ли је већ имао контакте с политичким представницима Албанаца са југа Србије или с представницима званичног Београда и шта мисли о најављеном рушењу споменика у Прешеву, уколико то локалне власти не ураде, Денио је одговорио да није био ни у каквом контакту тим поводом ни са једном од страна учесница.

        „Ради се, у овом случају, о искључиво унутрашњем питању Србије које треба да буде решено дијалогом у оквиру српских закона и институција“, нагласио је Денио.

         Он је рекао да нема намеру да присуствује највљеној седници одборника у Прешеву у суботу за коју се нада да ће допринети да се дође до разумног решења.

         „Ми снажно подржавамо напоре мисије ОЕБС-а која управо има задатак да олакша успешније интегрисање уз уважавање специфичности тог региона са југа Србије. Јасно је да ситуација са албанском мањином заслужује посебну пажњу у циљу побољшања њихових услова живота, пре свега, кроз јачање образовних капацитета и локални економски развој“, рекао је француски амбасадор.

         Денио је додао да институције које имају задатак да томе допринесу већ постоје, нарочито Национални савет за албанску мањину, као и Координационо тело за југ Србије.

         „Адекватни одговори на ове изазове могу се пронаћи у оквирима тих договорних инстанци“, сматра он.

         Денио је изразио жаљење, што косовке власти нису одобриле посету председника Србије Грачаници, поводом православног Божића упркос препорукама међународне заједнице поводом тог питања.

         „Таква посета је потпуно нормална ствар и подсећам да је и Тадић, био за прошли Божић у Дечанима. Осим тога, чини ми се да у тренутку где политички дијалог између Београда и Приштине показује своју способност да допринесе, на конструктиван начин, побољшању односа између Срба и Косовара, гест отворености у том смислу поводом једног од највећих празника верника православне вероисповести допринео би да се искаже воља за сарадњом и смиривањем ситуације“, рекао је француски амбасадор.

         На крају, што се тиче улоге Еулексау томе, Денио је рекао да жели само да подсети да таква одлука не спада у његове надлежности.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари