После Кирбија, Гашић се због војне сарадње са руском армијом оправдава и пред ЕУ

МИНСТАРСТВО ОДБРАНЕ ПРЕДОЧИЛО БРИСЕЛУ ДА СЕ ПОНАША У СКЛАДУ СА ВОЈНОМ НЕУТРАЛНОШЋУ СРБИЈЕ

Мајкл Кирби и Братислав Гашић

  • Тренутно имамо најразвијенију сарадњу са САД и државама ЕУ, са којима на билатералном и мултилатералном плану учествујемо на више од половине од укупног броја међународних вежби на годишњем нивоу – објавило је Министарство одбране поводом замерки Европске комисије
  • Па још указало:„Као круну успешне сарадње Србије са ЕУ, истичемо и сагласност министра одбране и недавно усвојен закључак Владе Србије да се што пре финализује процес нашег ангажовања у концепту борбених група ЕУ”

         МИНИСТАРСТВО одбране (МО) је, поводом данашње изјаве портпаролке Европске комисије Маје Коцијанчич да би у садашњим околностима заједничка војна вежба Русије и Србије „послала погрешан сигнал”, саопштило да води политику у складу са прокламованом војном неутралношћу Србије.

         У саопштењу, поводом изјаве Коцијанчићеве, која каже и да ЕУ очекује од Србије да поступа у складу са обавезама према ЕУ и са процесом приступања, министарство наводи да води балансирану спољну политику и непрестано ради на унапређењу и даљем квалитативном развоју најбољих могућих односа у области одбране са свим државама и међународним организацијама, у складу са прокламованом војном неутралношћу Србије, четири стуба спољне политике и дефинисаним националним интересима.

         Министарство одбране тренутно има најразвијенију сарадњу са САД и државама ЕУ, са којима на билатералном и мултилатералном плану учествујемо на више од половине од укупног броја међународних вежби на годишњем нивоу, наводи се у саопштењу.

         Како се додаје у саопштењу, на тај начин, не само да је у функцији државне спољне политике, већ перманентно развија и сопствене способности и капацитете.

         Додаје се и да, када је реч о сарадњи у области одбране са САД, МО и ВС остварују најсадржајнију билатералну војну сарадњу и у другим многобројним програмима који се односе на школовање и усавршавање припадника ВС, модернизацију и опремање јединица, развој капацитета за учешће у мултинационалним операцијама, сарадњи са Националном гардом Охајо у оквиру Програма државног партнерства.

         Осим тога, додаје се, сарадња се одликује и многим другим пројектима од општег друштвеног значаја у Србији.

         У саопштењу се као пример наводи пројекат „Хуманитарне асистенције”, чију ће реализацију, наводи МО, грађани моћи да виде у четвртак када ће свечано бити отворена реновирана предшколска установа и једна музичка школа у општини Бујановац, на чијем реновирању су заједнички радили припадници ВС и Националне гарде Охајо.

         Упоредо са тим, МО наводи да улаже велике напоре да и са другим партнерима планира, организује и учествује у вежбовним активностима и активностима на плану обуке.

         „Када је реч о активностима са Оружаним снагама Руске Федерације, Министарство одбране поклања истоветну пажњу као и са другим кључним партнерима, али у овом моменту, то није ни приближно на нивоу који остварујемо са другим партнерима”, речено је у саопштењу.

         Министарство одбране додаје и да послове из области међународне војне сарадње обавља на веома транспарентан и отворен начин, како се не би стекла погрешна перцепција било које од држава партнера, и то уз детаљан плански приступ који се закључује почетком сваке године.

         Наводи се и да сви досадашњи извештаји Европске комисије и известиоца Европског парламента за Србију Дејвида Мекалистера недвосмислено потврђују огроман допринос Министарства одбране у процесу приближавања Србије Европској унији.

         Посебно се истиче, наводе у Министарству, досадашње ангажовање у операцијама ЕУ за управљање кризама - Аталанта, ЕУРМ Сомалија и ЕУТМ Мали, предстојеће ангажовање у операцији ЕУМАМ - војно-саветодавној мисији ЕУ у Централноафричкој Републици, одличну сарадњу са Европском одбрамбеном агенцијом, као и стално јачање административног капацитета министарства за активнији допринос заједничкој безбедносној и одбрамбеној политици ЕУ.

         „Као круну успешне сарадње Србије са ЕУ, истичемо и сагласност министра одбране и недавно усвојен закључак Владе Србије да се што пре финализује процес нашег ангажовања у концепту борбених група ЕУ. На овај начин у потпуности су покривени сви сегменти заједничке безбедносне и одбрамбене политике ЕУ, на шта је министарство веома поносно”, наводи се у саопштењу.

         Када је реч о међународној војној сарадњи, посебно на билатералном плану, треба нагласити да су у фокусу МО активности које максимално могу да допринесу сталном подизању оперативних и функционалних способности Војске Србије, наводи се у саопштењу.

„Ту се пре свега мисли на практичне области сарадње које тежишно представљају заједничке вежбе и обука са представницима Оружаних снага других држава”, наводи се у саопштењу.

         (Танјуг)

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари