Полицијски извештај после и после 13 месеци „шупаљ“: Фантоми из Савамале и даље под фантомкама

УПРАВА КРИМИНАЛИСТИЧКЕ ПОЛИЦИЈЕ ДОСТАВИЛА ИЗВЕШТАЈ ВИШЕМ ЈАВНОМ ТУЖИЛАШТВУ У БЕОГРАДУ

  • Извештај показује да не само да полицајци нису утврдили ко је наредио и организовао операцију рушења, већ ни ко су били најнижи чланови организације - они који су заробили пролазнике док се рушење одвијало, а нису успели да открију ни којој фирми припадају багери који су рушили
  • Оне који су јавно причали о одговорнима за ово рушење полиција није саслушала. Тако, није разговарала са председником Србије Александром Вучићем који је раније изјавио да иза рушења стоји врх градске власти. Није саслушана ни бивша супруга градоначелника Београда Синише Малог која је у интервјуу за КРИК фебруара ове године испричала да јој је он лично рекао да је организовао рушење

        ЗА ВИШЕ од годину дана полиција није успела да открије ко су особе и по чијем наредјењу су срушиле објекте у београдској Савамали, показује извештај полиције чији детаљи указују да су рушитељи те ноћи имали подршку београдских јавних предузећа, пренела је данас Мрежа за истраживање криминала и корупције (КРИК).

        Припадници одељења за привредни криминал Управе криминалистичке полиције Београд више од годину дана прикупљали су информације о бесправном рушењу приватне својине у Савамали. Извештај су доставили Вишем јавном тужилаштву у Београду почетком јуна, а КРИК је добио извештај користећи Закон о слободном приступу информацијама од јавног значаја.

        У ноћи између 24. и 25. априла 2016, група особа с фантомкама на главама багерима је порушила неколико објеката у Херцеговачкој улици. Та маскирана група је малтретирала и пролазнике у том крају, одузимала им мобилне телефоне и везивала их. Грађани су позивали полицију, али она није реаговала и усмеравала их је на комуналну полицију која је одговорила да то није у њеној надлежности.

        КРИК је навео да су се српска полиција и тужилаштво за тај случај заинтересовали тек десет дана касније. Полиција због касне реакције није извршила ни увиђај јер су до тада градске власти већ уклониле порушене објекте и очистиле улицу.

        Извештај до којег је дошао КРИК показује да не само да полицајци нису утврдили ко је наредио и организовао операцију рушења, већ ни ко су били најнижи чланови организације - они који су заробили пролазнике док се рушење одвијало, а нису успели да открију ни којој фирми припадају багери који су рушили.

        Инспектори одељења за привредни криминал Управе криминалистичке полиције Београда саслушали су 16 сведока, прегледали снимак догађаја, сакупили али не и анализирали податке о телефонској комуникацији, и тражили информације од различитих јавних предузећа која су у ноћи рушења на неки начин била ангажована у Савамали.

        Оне који су јавно причали о одговорнима за ово рушење полиција није саслушала. Тако, није разговарала са председником Србије Александром Вучићем који је раније изјавио да иза рушења стоји врх градске власти. Није саслушана ни бивша супруга градоначелника Београда Синише Малог која је у интервјуу за КРИК фебруара ове године испричала да јој је он лично рекао да је организовао рушење.

        КРИК је навео да детаљи извештаја иако не доносе одговоре на кључна питања, ипак указују на то да је била организована шира завера како би се извело рушење у Херцеговачкој.

        У тој акцији очигледно је да су улогу имала и јавна предузећа која су мистериозним људима са фантомкама и багерима обезбедила пролаз до места рушења, као и прекид струје како би нелегална операција привукла што мање пажње.

        Тако су сведоци, чија су имена скривена у извештају достављеном КРИК-у, приметили да је расвета у улици у сред ноћи угашена, као и да је Паркинг сервис уклонио аутомобил који се нашао на путу багера који су дошли да руше. Радници Градске чистоће те ноћи нису чистили Херцеговачку улицу иако су то радили сваке ноћи. Поједини трагови воде и до Скупштине Београда.

        Бета

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари