Почело саслушање ексминистра Драгина и још осам осумњичених

ПРИВЕДЕНИ ЗВОНИМИР НИКЕЗИЋ У УПРАВНОМ ОДБОРУ АГРОБАНКЕ

БИО ЈЕ ПРЕДСТАВНИК ДРЖАВНОГ УДЕЛА

Саша Драгин

  • Приведени и власник консултантске куће „CES Mekon” Звонимир Никезић, бивши председник Управног одбора ХИП Азотаре Панчево Радослав Вујачић, бивши заменик директора Азотаре Михајло Грујић, бивши директор ПКБ-а Милан Вељовић, бивши директор пољопривредног добра „Алекса Шантић” код Сомбора Арсеније Катанић, бивши директор крушевачког Института за крмно биље Драги Лазаревић, бивша директорка фирме „Инвеј” Верица Спасић и власник предузећа „Терабо” Борислав Стојковић
  • Регресирано ђубриво продавали лицима која на њега нису имала право и омогућили да га четири приватна привредна друштва добију по повлашћеним ценама и на тај начин прибаве имовинску корист у износу од 470 милиона динара, или око пет милиона евра у то време, а да за тај износ истовремено оштете буџет Републике Србије, саопштио тужилац за организовани криминал Миљко Радисављевић

        У ТУЖИЛАШТВУ за организовани криминал почело је саслушање осумњичених за незакониту продају регресираног минералног ђубрива међу којима је и бивши министар пољопривреде Саша Драгин, рекао је Танјугу тужилац Миљко Радисављевић.

       Он је прецизирао да ће свих девет осумњичених, који су ухапшени рано јутрос бити саслушани у законском року за задржавање од 48 сати.

       Очекује се, да се због великог броја осумњичених, саслушање настави и сутра након чега ће бити донете одлуке о покретању истраге и притвору.

       Осим Драгина на саслушање је приведен власник консултантске куће „CES Mekon” Звонимир Никезић, бивши председник Управног одбора ХИП Азотаре Панчево Радослав Вујачић, бивши заменик директора Азотаре Михајло Грујић, бивши директор ПКБ-а Милан Вељовић, бивши директор пољопривредног добра „Алекса Шантић” код Сомбора Арсеније Катанић, бивши директор крушевачког Института за крмно биље Драги Лазаревић, бивша директорка фирме „Инвеј” Верица Спасић и власник предузећа „Терабо” Борислав Стојковић.

       Радисављевић је раније данас рекао Танјугу да се кривицном пријавом ухапшени терете да су учинили низ неправилности у вези са прометом регресираног минералног ђубрива у току 2009. и 2010. године које је по уредбама Владе Србије било намењено пољопривредним газдинствима, задругама и предузећима која се баве пољопривредном производњом, а у којима држава има свој капитал.

       „То ђубриво су осумњичени продавали лицима која на њега нису имала право и омогућили су да четири приватна привредна друштва добију вештачко ђубриво по повлашћеним ценама и на тај начин прибаве имовинску корист у износу од 470 милиона динара, или око пет милиона евра у то време, а да за тај износ истовремено оштете буџет Републике Србије”, указао је тужилац за организовани криминал.

       Он је прецизирао да је у овом случају Азотара Панчево прибавила имовинску корист у износу од 470 милиона динара јер је искористила право и из буџета Републике Србије повукла износ који је био намењен за регресирање производње минералног ђубрива.

Након саслушања тужилаштво ће одлучити о покретању истраге, а судија за претходни поступак одлучиће о захтеву тужилаштва да се осумњиченима одреди притвор. Саша Драгин је од 2004. до 2007. године обављао послове заменика секретара за пољопривреду, водопривреду и шумарство АП Војводине, да би у мају 2007. године постао министар заштите животне средине у Влади Републике Србије.

       Од јула 2008. до марта 2011. године био је министар пољопривреде, шумарства и водопривреде.

       Звонимир Никезић, јавности познат као власник консултантске куће CES Mekon, у управном одбору „Агробанке” био је представник државног удела. Почетком септембра саслушан је као сведок у истрази поводом „Агробанке”.

       Никезићев „CES Mekon” радио је и на бројним приватизацијама фирми као што су „Књаз Милош”, „Фриком”, „Млекара Шабац”, „Трајал”, „Београд филм”, „Семе”, „Ветеринарски завод Земун”, које је Савет за борбу против корупције оценио као сумњиве. Дугогодишњи је сарадник бившег премијера Мирка Цветковића.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари