Плакати или певати „Danke Deutschland” због изјаве Меркелове да се врата ЕУ затварају

СРБИЈА ПРЕД РАЗБИЈЕНИМ КРИВИМ ОГЛЕДАЛОМ

СВОЈИХ ОПАСНИХ САМООБМАНА И ЕВРОФАНАТИЗМА СВОЈЕ ВЛАСТИ

        БИВШИ немачки амбасадор Андреас Цобел био је искренији према Србији - кад јој је открио да се не нада уласку у ЕУ пре 2025. године - него они који су њоме тада владали.

       А ни народ то није био спреман да прихвати. Већини је више одговарало да верује да Борис Тадић (онда) и Томислав Николић и Александар Вучић (сада) имају чаробни штапић.

       Та већина није - све досад - спремна ни да поверује да Србија химеру „датум“ плаћа реалном издајом Косова и Метохије и реалним саучеснишвом у прављењу Велике Албаније.

       Зато је велико питање и како ће примити и схватити и цобеловску опомену Ангеле Меркел:  да се врата ЕУ - после пријема Хрватске - за дуже време затварају. Дакле: да Николић, Дачић и Вучић - заједно са својим наивним поданицима - могу да се обришу са „датумом“...

       Изјава Меркелове је оно што је једино просрпско у антисрпском курсу званичног Берлина. Али, хоће ли то схватити „критична маса“ у Србији или ће дозвољавати новој власти да ради оно што је Тадић радио за Брисел, Берлин и Вашингтон?

       Хоћемо ли пробудити из „Борисове анестезије“ са новим анестезиолозима?

       Хоћемо ли схватитити да немамо ни најмањи разлог да „плачемо“, већ - напротив - да и ми, бар једном у својој историји, да са пола уста и језуитски отпевамо „Danke Deutschland”?

Живадин ЈОВАНОВИЋ, министар спољних послова СРЈ,

председник Београдског форума

Меркелова објавила оно што нам је требало

 

  • Сад ће да нас слуђују: да јавност није разумела Меркелову, да је изјава истргнута из контекста, да је она то рекла због избора у Немачкој следеће године. Такође: да ми ни до сада нисмо све ово радили због чланства у ЕУ, него зато што морамо да нађемо компромис за Косово, да је то наш интерес, а не само интерес или услов Европе...

       ТО је добра вест јер би требало да отрезни главе политичког руководства: Србију нису ни намеравали да приме под условима који важе за остатак региона јер листа условљавања нема краја.

       То је оно што би требало, али верујем да ће и даље бити лудо храбрих бораца за циљ без алтернативе, док истовремено неће бити довољно храбрих који ће тражити алтернативу у спољнополитичкој оријентацији.

       Народу ће већ од данас сервирати два објашњења. Прво: да јавност није разумела Меркелову, да је изјава истргнута из контекста, да је она то рекла због избора у Немачкој следеће године. А друго: да ми ни до сада нисмо све ово радили због чланства у ЕУ, него зато што морамо да нађемо компромис за Косово, да је то наш интерес, а не само интерес или услов Европе.

       Још ће тврдити да је то за добро Србије и српског народа. Једини је проблем што народ не види шта је овде добро!

       Суштина је да Србија мора да потражи алтернативу у спољној политици, јер у супротном никада неће моћи да реализује циљеве унутрашњег економског и друштвеног развоја, нити ће праведно решити највећи државни и национални проблем - статус КиМ.

       Огромна већина у Србији не одобрава трговину Косовом и Метохијом и ову политику једног циља, а државно руководство се много удаљило од народа и зна да је тако па зато одвлачи пажњу јавности отварајући друге фронтове.

       Сада ће, после изјаве Меркелове, и они грађани који су веровали да ће и после Хрватске бити проширења - увидети неоправданост политике јединог циља.

Мирослав ЛАЗАНСКИ, новинар Политике

Власт купује време јер нема развојну концепцију

  • Ми имамо у политици имамо „играче“ који су у стању да превеслају некога у Љигу или Сврљигу, али премале да то ураде и у Бриселу и Вашингтону. А јасно су нам рекли да ће нас давити као змија жабу. Ми смо у кавезу, кобра спава и повремено једним оком гледа - а ми смо жабица у једном углу и чекамо

       НЕ треба да будемо ни тужни ни срећни него реални - Меркелова је рекла оно што мисле и власт и опозиција у Немачкој. Немогуће је да се не схвати да су земље ЕУ које су признале Косово лепо рекле да Србији нема уласка у ЕУ док експлицитно не призна Косово као независну државу.

       С друге стране, сви наши политичари понављају да нећемо у ЕУ ако је цена Косово. Ако су зацементирали став да нема признања Косова, по цену неуласка у ЕУ, а Немци и сви главни у Бриселу су зацементирали став да нећемо ући без тог признања - онда ми цела ствар личи на куповину времена ради држања власти.

       Они и сами знају да нећемо доћи до одлучујућег корака за улазак у ЕУ бар још неколико година, па причом о ЕУ - где је све потаман и где падају златне и печене гуске са неба - купују време, јер изгледа да немају друге развојне концепције. Али, ако си изабран да владаш, покажи знање да изађеш из проблема, а не само да просјачиш код ЕУ.

       Међутим, већина политичара ће се правити да није чула Меркелову или да је она то рекла за унутрашње - политичке потребе јер Немачка улази у изборе. Говориће да је питање да ли ће Меркелова уопште победити на тим изборима; завараваћемо се како су у ЕУ мутави, а ми суперпаметни па ћемо их превеслати.      

       Ми имамо у политици имамо „играче“ који су у стању да превеслају некога у Љигу или Сврљигу, али премале да то ураде и у Бриселу и Вашингтону.

       Јасно су нам рекли да ће нас давити као змија жабу. Ми смо у кавезу, кобра спава и повремено једним оком гледа - а ми смо жабица у једном углу и чекамо.

       Нема нам уласка у ЕУ док не признамо Косово, а сведоци смо пузајућег признања. Будимо реални: рекли смо овима на северу Косова да нема царине, а већ сад видимо одступања, јер ће царине бити од 10. јануара. Управо је то наш проблем - проблем кредибилитета државе - она мора да одржи обећања.

       Плаше нас: ако сада не добијемо датум - ко зна кад ћемо. Али, да ли ће ЕУ уопште постојати за пар година?

       Свака паметна држава мора да има алтернативу, а ми немамо ништа у резерви. Један италијански генерал ми је пре две-три године рекао да Италија, иако је члан НАТО, развија авијацију јер не зна да ли ће НАТО постојати за десет година...    

Исидора БЈЕЛИЦА, књижевница

Треба да са симпатијом примимо речи климактеричне Меркелове

  • То што је рекла Меркелова има једну позитивну последицу: ови наши мушкарци, код којих менопауза иде после, треба да укапирају да је крајње време да схватимо - да наш циљ не треба да буде да освојимо ЕУ него „стандарде“

       ОВО је изјава једне климактеричне жене која даје неодмерене изјаве, али жене су у тим годинама такве.

       Међутим, то што је рекла Меркелова има једну позитивну последицу: ови наши мушкарци, код којих менопауза иде после, треба да укапирају да је крајње време да схватимо - да наш циљ не треба да буде да освојимо ЕУ него „стандарде“. Оне стандарде које имају и земље које су одбиле да уђу у ЕУда би заштитиле своја социјална права и друге ствари које су постигле.

       Дакле, добра последица је да ћемо имати једно дефиксацију Европском унијом. Да ћемо коначно, ваљда, почети да освајамо грађанска и социјална права која су нам битна, а не само ЕУ која је као нека суманута утопија.

       Ово ће имати отрежњујуће последице и у вези са Косовом. Пашће фиксација на уцене па ћемо моћи да се поставимо према објективним циљевима, а не према једној заједници.

       Зато чак са симпатијама можемо да гледамо на ову климактеричну изјаву Меркелове.

Добривоје БУДИМИРОВИЋ БИЏА, агроном, члан ГО СНС

И ако добијемо „датум“ проћи ћемо као Турци

  • Крајње је време да се позиција и опозиција договoре да не чекамо више ничију милостињу, него да нам само врате што су избомбардовали, што су однели са Косова. Само нека врате што су упропастили, а ми ћемо сами да се снађемо

       БИЛА је утопија мислити да ће да нас приме после Хрватске! Знамо ми Срби да Европској унији служимо као заморчићи, а и кад бисмо били кандидати - не бисмо ушли у ЕУ као ни Турци.

       Увек ће за нас бити нових услова и зато треба да се окренемо сами себи, да нам привреду воде они који знају како се стварају доходак и динар, а не професори који знају како да се проводе и задужују. Гарантујем да бисмо са групом нормалних људи, који су некада нешто радили, успели да окренемо ову земљу за бар 120 ако не и за идеалних 180 степени за само две или три године.

       Имамо добру земљу, часне раднике, добре сељаке и само треба да се схватимо да Београд није једини град у Србији и да се у њему не ствара доходак, него троши.  

       Имајући то у виду, а после изјаве Меркелове, и позиција и опозиција треба да седну - да се договоримо шта ће нам бити излазак из кризе. Јер, да вам кажем: не постоји само Европска унија, него много земаља које су центар Европе али нису чланице ЕУ, а постоје и Исток, афричке земље...

       Лично сам доводио људе који су били спремни да помогну, али нема разумевања појединаца. Некоме не одговара да Србија има 70 или 80 милијарди инвестиција (колико је могло да буде).

       Сви треба да се запитамо: зашто то некоме смета и зашто се не креће у бржи опоравак Србије!

       Хоћемо ли после Меркелове изјаве наставити причу о „датуму“ и ЕУ?

       Свако има свој задатак и према њему је вероватно и опредељен. Увек сам био самосталан и имао самостално размишљање: позиција и опозиција треба да се договре да не чекамо ничију милостињу, него да нам само врате што су избомбардовали, што су однели са Косова. Само нека врате што су упропастили, а ми ћемо сами да се снађемо.

Данијел ЦВЈЕТИЋАНИН, економиста, професор на Универзитету Сингидунум

Добра вест за Србију и крај за еврофанатични „sex and violence“

  • Да се не лажемо, имамо владу сличну земљама Латинске Америке, дакле квислиншку, компрадорску владу, плус масу од неколико стотина хиљада евроатлантских активиста који ће нас сада гурати у НАТО уместо у ЕУ!

       ОВО је добра вест за Србију јер је то крај једне лоше пропаганде пошто ћемо сада морати да са земљама ЕУ изградимо нормалне трговинске односе.

       Сада ће ЕУ показати право лице с обзиром да нема више говора о приступању и помагању, него да постоје само интереси.

       Ми ћемо наше интересе и потрошњу ускладити са сопственим могућностима, не рачунајући на милостињу европских фондова. То је добро!

       Следе нам добри, конкурентски и надам се пријатељски економски односи, без насиља. До сада је то била мешавина онога што се у филмовима зове „sex and violence“ - љубав и насиље.

       Они су нас малтретирали, терорисали и при том истински захтевали да их волимо.

       Да ли ће власт постати искренија према народу?

       Да се не лажемо, имамо владу сличну земљама Латинске Америке, дакле квислиншку, компрадорску владу, плус масу од неколико стотина хиљада евроатлантских активиста који ће нас сада гурати у НАТО уместо у ЕУ!

       Кога неће обрадовати вест коју је донела Меркелова?

       Управо тих неколико стотина хиљада активиста, али пре свега Милицу Делевић и сличне, јер престају параде, шетње, чаршијања по свету. То је сада непотребно јер ЕУ не намерава да се шири.

       Меркелова је донела разумну одлуку, а ми треба да урадимо исто: да се уклопимо у реалне међународне економске односе и да престане та прича о љубави уз насиље.        

       Диана Милошевић

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари