Обавеза признања Косова пре преговора са ЕУ, реално признање пре краја преговора

ВИСОКУ ФУНКЦИОНЕР ПАРТИЈЕ АНГЕЛЕ МЕРКЕЛ ПРЕДСТАВИО БЕОГРАДУ „СЕДАМ ТАЧАКА“ УСЛОВА КОЈЕ СРБИЈА ТРЕБА ДА ИСПУНИ ПРЕ ПОЧЕТКА ПРЕГОВОРА СА ЕУ

Андреас Шокенхоф

  • АНДРЕАС ШОКЕНХОФ: За нас је важно да дође до заједничке изјаве Београда и Приштине у писаном облику пре почетка приступних преговора са ЕУ, а да до краја преговора тачке изјаве буду спроведене у дело
  • Дакле: договор пре започињања преговора, а реализација договора до окончања преговора. То оставља одређени маневарски простор, оценио је заменик председника политичког клуба CDU/CSU у Бундестагу
  • Шокенхоф је рекао да „седам тачака” нису никакви нови захтеви Берлина - већ критеријуми који су били предочени не само претходној влади и парламенту, већ и представницима свих политичких странака и политичких група у претходном сазиву, укључујући тадашњу опозицију
  • Северни део Косова није део Србије, али знамо да Београд тамо има значајан утицај... Знамо, такође, да нова влада Србије тамо може још више утицати. Због тога очекујемо да Београд још више употреби свој утицај и континуирано утиче на Србе са севера Косова да они активно сарађују са EULEX-ом и KFOR-ом и да доприносе мењању свести, рекао је Шокенхоф

        НЕМАЧКА очекује да Србија пре почетка преговора о пријему у чланство Европске уније са Косовом потпише заједничку правно-обавезујућу изјаву о међусобним односима која би била спроведена до краја преговора о пријему.

        Високи представник партије канцеларке Ангеле Меркел, Андреас Шокенхоф, представио је данас у Београду очекивања владајуће немачке странке од Србије - седам тачака које би требало испунити пре почетка преговора са ЕУ.

        Говорећи о заједничкој изјави коју очекују од Београда и Приштине, он је казао да је „на партнерима” да осмисле њен садржај, али је као пример навео уговор о добросуседским односима.

        Он се оградио истакавши да ту врсту споразума наводи „искључиво као пример”.

        „За нас је важно да дође до заједничке изјаве у писаном облику пре почетка приступних преговора са ЕУ, а да до краја преговора тачке изјаве буду спроведене у дело”, рекао је Шокенхоф на конференцији за новинаре.

        „Дакле, договор пре започињања преговора, а реализација договора до окончања преговора. То оставља одређени маневарски простор”, оценио је заменик председника политичког клуба CDU/CSU у Бундестагу.

        Шокенхоф је рекао да „седам тачака” нису никакви нови захтеви Берлина - већ критеријуми који су били предочени не само претходној влади и парламенту, већ и представницима свих политичких странака и политичких група у претходном сазиву, укључујући тадашњу опозицију.

        Осим уговора о односима Приштине и Београда, Немачка очекује спровођење досадашњих договора у процесу дијалога Београда и Приштине, али очекује и договор о наставку дијалога и изван предвиђених тема, као што су енергетија и телекомуникације.

        Такође, Немачка очекује почетак укидања паралелних структура у безбедносном апарату и управи на северу Косова и њиховог финансирања. Како је рекао Шокенхоф, те структуре „тамо постоје незаконито”, а годишњи финансијски допринос Београда је, по сазнањима Берлина, „већи него онај допринос који Србија добија од ЕУ”.

        Берлин жели и да Београд континуирано утиче на Србе на северу Косова да активно сарађују са EULEX-ом и KFOR-ом, као и да „допринесе промени свести”.

        „Северни део Косова није део Србије, али знамо да Београд тамо има значајан утицај... Знамо, такође, да нова влада Србије тамо може још више утицати. Због тога очекујемо да Београд још више употреби свој утицај и континуирано утиче на Србе са севера Косова да они активно сарађују са EULEX-ом и KFOR-ом и да доприносе мењању свести”, рекао је Шокенхоф.

        Као пример корака у добром правцу, немачки посланик је навео позив председника Србије Томислава Николића представницима са северног Косова да одустану од провокација уперених према међународним цивилним и војним организацијама и од сваке врсте насиља.

        Немачка очекује и потпуно испуњење и реализацију акционог плана, уговореног са ЕУ, с посебним тежиштем на наставак и имплементацију започете реформе правосуђа, као и борбе против корупције на свим нивоима и свим инстанцама - без обзира на партијску припадност осумњичених.

        Од Београда се очекује и видљив напредак у разјашњењу и кривичном гоњењу због напада и подметања пожара у згради амбасаде Немачке у Београду у фебруару 2008. године, пошто је Берлин признао независност Косова.

        Очекују се и јасни сигнали у циљу наставка помирења у региону, никакве нове интерпретације историјских догађаја, попут навода да у Сребреници „није било геноцида”.

        Србија је протеклих година предузела битне кораке у превазилажењу прошлости и за побољшање односа са суседним државама, али су потребни даљи кораци, посебно у погледу БиХ, рекао је Шокенхоф.

        „Мимо тога немамо никаквих других очекивања пре отпочињања преговора”, поручио је он.

        Шокенхоф је истакао да су то иста очекивања која је и немачка канцеларка Ангела Меркел навела приликом прошлогодишње посете Београду и додао да је Берлин свестан колико је ово питање осетљиво у Србији и да зато наглашава да не постоје нова очекивања, већ да је то исти став Немачке као и раније, „с циљем да се да зелено светло за отпочињање преговора са Србијом”.

        Упитан да ли су српској јавности намерно прећуткивани ови захтеви, Шокенхоф је одговорио: „Не могу да констатујем да је нешто прећутано, ми смо српским медијима и јавности то представили и раније.„

        Према његовим речима, важно је да се саопшти шта Берлин очекује од Србије пре него што се, после препоруке Европске комисије у октобру, буде у Европском савету изјашњавао о почетку преговора. Шокенхоф је ипак истакао да не говори у име немачке владе, већ да су то критеријуми које захтева владајућа странка у Немачкој, а влада ће, како је приметио, деловати на основу одлуке парламента, који ће гласати пошто Европска комисија изнесе своје мишљење.

        Он је, такође, напоменуо да ће се питање чланства Србије у ЕУ „поставити много раније него питање пуноправног чланства Косова, јер тамо услови у догледно време неће бити испуњени.„

        „Желим још једном да потврдим да и у нашим контактима с Приштином, као и у свакој прилици која нам се понуди - дакле, и на највишој инстанци - ми исто тако јасно и одлучно утичемо на косовску страну како би и та влада својим уделом допринела нормализацији односа и свом суседу Србији омогућила несметан пут ка ЕУ”, рекао је немачки парламентарац.

        Шокенхоф и делегација немачког парламента разговарали су данас у Београду с државним врхом Србије.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари