НИН се извинио читаоцима због насловне стране
НЕДЕЉНИК КОЈИ ДРЖЕ СТРАНЦИ СЕ ПРАВДА ДА ЈЕ САМО ЖЕЛЕО ДА КРИТИКУЈЕ ВЛАДУ СРБИЈЕ
• Бранко РУЖИЋ: „Да ли је могуће да један писани медиј, у иностраном власништву, у Србији бесрамно промовише фашизам и нашу државу коју једину имамо, представља као концентрациони логор Аушвиц? Да ли је могуће да се на један некритички и бахат начин поиграва са сентиментом свих жртава фашистичког терора, било да се ради о Јеврејима, Србима, Ромима или другим народима страдалницима из Другог светског рата?”
• Александар ВУЛИН: „Од уредништва НИН не очекујем и не тражим ништа, али од власника НИН очекујем да се изјасне да ли стоје иза насловне стране свог издања, да ли се као страни инвеститор у Србији осећају као нацисти и да ли су њихови радници логораши“
НИН је данас упутио извињење читаоцима које је повредила насловна страна најновијег броја тог недељника, на којој је Србија упоређена са концентрационим логором.
У изјави за медије главног уредника Милана Ћулибрка и колегијума НИН-а наводи се да им није била намера да увреде жртве холокауста, већ да критикују Владу Србије.
„Апсолутно нам није била намера да увредимо жртве холокауста, већ искључиво да критикујемо Владу Србије за непоштовање важећих закона о раду и штрајку, које је сама предложила”, наводи се у изјави и констатује да је насловна страна новог броја НИН-а „изазвала бурне реакције”.
„Свеједно, очито је да постоје читаоци које је повредила провокативна илустрација на насловној страни и њима се извињавамо”, пише у изјави.
Вукосављевић: НИН да се извини због преласка етичке границе
Министар културе и информисања Владан Вукосављевић оценио је данас да је недељник НИН, својом насловном страном, грубо погрешио и да дугује извињење и жртвама Холокауста, због неукусног поређења, али и грађанима Србије, због преласка „етичке границе која одвајкада дели цивилизацију од њеног антипода”.
Вукосављевић је, у изјави достављеној Танјугу, рекао да коришћење симбола, слика или представа најужаснијег људског страдања, као основе за аналогије са текућим друштвеним, политичким или социјалним феноменима, представља спуштање испод сваке, па и најтолерантније схваћене границе доброг укуса и етике у медијском простору.
Министар је подсетио да се то министарство до сада није оглашавало коментарима на уређивачке политике штампаних и електронских медија, поштујући право на слободу изражавања и одговорност уредника и власника, али да је НИН својим гестом послао обесхрабрујућу поруку и својим читаоцима и најширем јавном мњењу.
„Та порука гласи да више не постоје стандарди који не могу бити прекршени у политичким или идејним обрачунима на јавној сцени, нити да иједан симбол, па и онај који представља најделикатније патње и страдање људског рода, неће остати незлоупотребљен ако се користи за инкриминације или обрачуне у политичкој арени”, рекао је Вукосављевић.
Он је подвукао да жели да верује да је реч о грубом уређивачком пропусту који није смео да се деси, а не о парадигми која се успоставља и, како је рекао, може цело друштво и његове норме да одведе на пут без повратка.
„Традиција НИН-а и његова вишедецинијска висока репутација дају основ за оптимизам да је реч о првој претпоставци, а будући став редакције по овом питању биће референтна тачка за закључке ове врсте”, закључио је Вукосављевић.
Ружић позвао новинарска удружења да се изјасне о НИН-у
Потпредседник СПС Бранко Ружић позвао је данас сва новинарска удружења да се изјасне поводом нове насловне стране недељника „НИН” и да јасно и кредибилно изнесу свој став.
„Индикативно је да новинарска удружења, када је држава и државни интерес у питању, нису претерано ажурни”, навео је Ружић у изјави достављеној Танјугу и додао да би „искрено волео да греши и да га демантују”.
Ружић је, поводом како је навео, „скарадне, срамне и увредљиве” насловне стране „некада респектабилног, а сада антицивилизацијског недељника НИН”, осетио потребу да укаже на неколико важних тема.
„Да ли је могуће да један писани медиј, у иностраном власништву, у Србији бесрамно промовише фашизам и нашу државу коју једину имамо, представља као концентрациони логор Аушвиц. Да ли је могуће да се на један некритички и бахат начин поиграва са сентиментом свих жртава фашистичког терора, било да се ради о Јеврејима, Србима, Ромима или другим народима страдалницима из Другог светског рата”, запитао је Ружић.
Србија је, навео је, земља правдољубивих, слободољубивих и честитих грађанки и грађана који јесу носиоци суверенитета ове земље и на демократским изборима гласају за социјално праведну, економски развијену, међународно уважену и Србију европских вредности, а не за „психотичне и умоболне визије” оних који Србију не воле и које је виде „кроз, од мржње, сужену визуру као концентрациони логор”.
Вулин: Нико се не игра успоменом на жртве холокауста
Председник Покрета социјалиста Александар Вулин данас је, поводом насловне стране НИН-а на којој је фотографија капије нацистичких логора са Арбајт махт фрај и насловом Радни логор Србија, рекао да не постоји новина на свету која би себи допустила да се игра успоменом на милионе побијених у холокаусту.
Вулин у писаној изјави наводи да НИН има право „на своју мржњу али нема право да вређа успомену на жртве мржње”.
„Срамно поређење Србије са нацистичким логором вређа сваког грађанина Србије али и сваког потомка преживелих жртава холокауста над Јеврејима, Порајмоса (нацистички злочини против Рома) над Ромима и геноцида над Србима. Жртве правог злочина нису заслужиле да њихову трагедију било ко доведе на ниво политичког напада” оценио је Вулин.
Уредништво НИН не бира како ће повредити Србију па макар тако повредили и милионе побијених Јевреја, Срба или Рома.
Од уредништва НИН не очекујем и не тражим ништа, али од власника НИН очекујем да се изјасне да ли стоје иза насловне стране свог издања, да ли се као страни инвеститор у Србији осећају као нацисти и да ли су њихови радници логораши.
„НИН својом насловном страном изговара страшну лаж. Било би поштено да Ringier Axel Springer каже да ли мисли да је то истина” поручио је Вулин.
Танјуг