Николић замолио Турску да не лобира да друге државе признају Косово

ПРИЗНАО ДА ОД АНКАРЕ ОЧЕКУЈЕ РАЗУМЕВАЊЕ У ПИТАЊИМА КОЈА СУ ВАЖНА ЗА СРБИЈУ

  • У мом народу се може чути да комшије, какве год да су, човек не може да бира. Опет, свако себи бира пријатеље. Уверавам вас да Србија у БиХ и Турској не види само суседе који су јој без њене воље додељени. Мој народ у грађанима БиХ и Турске види и пријатеље, некога на кога се може ослонити - рекао је Томислав Николић који у Анкари присуствује трилатералном самиту Турска-Србија-БиХ

       ПРЕДСЕДНИК Томислав Николић апеловао је на Турску да не заговара код других држава признање независности Косова и да не лобира за чланство Косова у међународним организацијама.

       - Сада од Турске очекујемо да питање Косова задржи на правцу према Приштини и да оно не буде тема турских разговора с другим партнерима и да, бићу сасвим отворен, јер седим међу пријатељима, Турска код других држава не заговара признање независности Косова нити да лобира за чланство Косова у међународним организацијама - поручио је Николић.

       Захваљујући БиХ на томе што не признаје „једнострано проглашену независност Косова“, Николић је додао да је, с друге стране, Београд, упркос дубоком неслагању с одлуком Анкаре да међу првима призна незаконито проглашену косовску државу, наставио да тражи начине да српско-турски односи не крену низбрдицом, јавља агенција Тањуг.

       Николић је на трилатералном самиту Турска-Србија-БиХ у Анкари упознао саговорнике с резултатима дијалога Београда и Приштине у Бриселу.

       - Србија очекује, с друге стране, разумевање и подршку Турске и БиХ у питањима која су важна за Београд. Овде, пре свега, мислим на проблем Косова и Метохије - рекао је Николић.

       Подсећајући да је, између осталог, договорено да НАТО гарантује да косовске војне снаге неће улазити у крајеве већински настањене српским живљем, Николић је позвао и Турску да, као чланица те алијансе, допринесе да се гаранције које је дао генерални секретар НАТО-а поштују.

       Косово и Метохија за српски народ, рекао је председник Србије, остаје аутономна покрајина у саставу Србије, а њен правни статус биће регулисан посебним српским уставним законом, а не неким међународно-правним инструментом.

       - У мом народу може се чути да комшије, какве год да су, човек не може да бира. Опет, свако себи бира пријатеље. Уверавам вас да Србија у БиХ и Турској не види само суседе који су јој без њене воље додељени. Мој народ у грађанима БиХ и Турске види и пријатеље, некога на кога се може ослонити - закључио је Николић.

       Николић је имао и билатералне сусрете с председником Турске Абдулахом Гулом и члановима председништва БиХ Небојшом Радмановићем, Бакиром Изетбеговићем и Жељком Комшићем.

       Овај састанак на врху у Анкари трећи је трилатерални сусрет председника Србије, Турске и БиХ. Први је одржан 2010. у Истанбулу, а други 2011. у Карађ

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари