НИКОЛИЋ: Србија неће признати независност КиМ али може признати „посебност Косова”
САД СУ ПРИПАДНИКЕ ОВК ’98 НАЗВАЛЕ ТЕРОРИСТИМА, А НЕКИ ОД ’99 СА ЊИМА ПРАВЕ ДРЖАВУ НА КОСОВУ
Томислав Николић
- Представници Косова спремни су да примене “све што њима даје више овлашћења, све што Србија преноси на њих као изворну надлежност”, али нису спремни да испуне оно што су договорили за српску националну заједницу - једну посебност у оквиру Косова
- Признавање Косова, односно такве, назови државе, створене тероризмом у оквиру своје државе, послужило је онима који су формирали такозвану Исламску државу као модел, као образац, по коме и они једног дана очекују да их неко и призна. Неке државе у свету признале би ИД, односно радиле би то брже да нису ИД није почела са тероризмом широм света
ПРЕДСТАВНИЦИ Косова спремни су да примене све што њима даје више овлашћења, али нису спремни да испуне договорено за српску националну заједницу, тако да су преговори са Косовом у веома деликатној ситуацији, а због тога и преговори Србије са ЕУ, изјавио је председник Србије Томислав Николић.
Он је у интервјуу за етиопски лист “Капитал” рекао да је Србија обавезна да се договори са Косовом пре него што уђе у ЕУ, а тај договор ће, по његовом мишљењу, бити јако тешко могућ, зато што Србија никада неће признати независност КиМ, али, како је рекао, “може да призна посебност”.
Председник наводи да је ситуација у вези са Косовом веома сложена, да је Србија, у доброј вери, у жељи да помогне да се проблем реши, отворила преговоре са Косовом на највишем нивоу и да њену делегацију води председник владе.
“Истина, тешко је преговарати са Косовом кад они тврде да представљају независну државу коју је признало много држава у свету, кад се то обавља у оквиру ЕУ, чије су све главне чланице признале независност Косова, али ми смо постигли споразум у Бриселу, који би сада требало применити на терену”, рекао је Николић.
Наглашава да су представници Косова спремни да примене “све што њима даје више овлашћења, све што Србија преноси на њих као изворну надлежност”, али да нису спремни да испуне оно што су договорили за српску националну заједницу, једну посебност у оквиру Косова.
“Чак су се позвали на свој Уставни суд који је рекао да то не може да се испуни, тако да су преговори са Косовом у веома деликатној ситуацији, а и стовремено наши преговори са ЕУ такође су у деликатној ситуацији, због преговора са Косовом”, рекао је председник Србије.
Према његовим речима, врло је тешка ситуација за преговоре, али Србија ће истрајавати на преговорима, јер, истиче, без преговора, до решења не може да се дође.
Председник подсећа да је сепаратистички покрет ОВК који су САД 1998. означиле као терористички, а да је затим Србија 1999. због Косова била бомбардована како би признала његову независност, што Србија није хтела, да би потом међународна заједница “са тим истим терористима” правила државу на Косову.
“Ту државу Савет безбедности никада неће признати као независну, пошто су ту велике државе и Русија и Кина, а ја се надам од 2017. и представник Етиопије као несталне чланице никада неће прихватити и ставиће вето као жељу других да Косово буде чланица УН”, рекао је председник.
Наглашава да постоји једна аномалија, да увек пред преговоре са Албанцима, они направе неки терористички чин.
“И ми Срби смо мислили - ево ово ће да им буде отежавајућа околност пред међународном заједницом, она ће рећи, па ви се и даље бавите тероризмом. А испадало је другачије у ствари. Испадало је да тиме они запрете и међународној заједници, да би то могло да буде њихово једино оружје”, рекао је Николић.
Додаје да, када би човек рационално посматрао тзв. Исламску државу, њима би одговарало да ратују против сиријског режима који не подржава Запад, а не одговара јој да врше тероризам у западним државама.
“Међутим, они врше тероризам у западним државама и на тај начин, као да убрзавају Запад ка решењу које би њима можда на неки начин одговарало”, каже председник.
Николић је у интервјуу који ће у целости бити објављен сутра напоменуо да је признавање Косова, односно такве, назови државе, створене тероризмом у оквиру своје државе, послужило онима који су формирали такозвану Исламску државу као модел, као образац, по коме и они једног дана очекују да их неко и призна.
Додаје да сви можемо да будемо сведоци тога да чак и тзв. Исламску државу неке државе у свету признају и сматра да би то било брже да нису почели са тероризмом широм света.
(Танјуг)