Монтенегрини траже да „црногорски језик“ буде у службеној употреби у општини Врбас
ИЗА ЗАХТЕВА СТОЈЕ ЦРНОГОРСКА ПАРТИЈА И УДРУЖЕЊЕ ЦРНОГОРАЦА У СРБИЈИ „КРСТАШ“
- По резултатима последњег пописа становништва из 2011. године, у општини Врбас живи 7.353 припадника „црногорске заједнице“, што чини 17,5 одсто од укупног броја становника
ПРЕДСТАВНИЦИ Црногорске партије у Србији су данас затражили од премијерке Србије Ане Брнабић да се „посвети и заложи“ за остваривање уставних права црногорске националне мањине на коришћење језика у службеној употреби.
Црногорска партија реаговала је на изјаву премијерке Брнабић после састанка у Подгорици с председником Владе Црне Горе Душком Марковићем, да „очекује поштовање права Срба, њиховог језика, идентитета и културног наслеђа у тој држави“.
У саопштењу је ЦП подсетила Брнабић да у општини Врбас општинско руководство избегава да уз постојећи српски, мађарски и русински, уведе и црногорски језик у службену употребу, иако су испуњени сви законом прописани услови.
Та партија је општинским властима 13. јуна ове године упутила нови захтев за увођење црногорског језика у службену употребу.
Закон о службеној употреби језика и писма, утврђује обавезу локалне самоуправе да уведе у равноправну службену употребу језик и писмо националне мањине чији проценат у укупном броју становника на њеној територији достиже 15 одсто.
Како се наводи у саопштењу партије, по резултатима последњег пописа становништва из 2011. године, у општини Врбас живи 7.353 припадника црногорске заједнице, што чини 17,5 одсто од укупног броја становника.
„Одговора из општине Врбас још нема, идентично као и на раније захтеве“, пише у саопштењу, а захтеве су од 2010. године до данас подносили осим Црногорске партије и представници Удружења Црногораца Србије „Крсташ“.
Поред Врбаса једина општина у Србији где су испуњени законом прописани услови за увођење црногорског језика у службену употребу је општина Мали Иђош, која је то урадила 2010. године на захтев удружења „Крсташ“.
Бета