Могерини прво разговарала са Мустафом, па са Вучићем

ДАЧИЋ ТВРДИ ДА СУ ОН И ПРЕМИЈЕР УПОЗОРИЛИ СВЕ ДА МОРА ДО КРАЈА БИТИ „СТАТУСНО НЕУТРАЛAН”

Федерика Могерини и Александар Вучић

  • Дачић је новинарима, пред почетак трилатералног састанка, рекао да је ЗСО суштинско питање за Србе на Косову и да је то био и разлог за потписивање бриселског споразума: „То не може бити једнострани акт ниједне од страна, о томе мора да се разговара”

         ПРЕМИЈЕР Александар Вучић имао је вечерас у Бриселу билатерални састанак са високом представницом ЕУ за спољну политику Федериком Могерини у склопу дијалога Београда и Приштине.

         Могеринијева се претходно одвојено састала са косовским премијером Исом Мустафом.

         Очекује се да ће након билатералних састанака почети и заједнички сусрет.

         Могерини најавила је наставак дијалога о нормализацији односа Београда и Приштине и сусрет премијера Србије Александра Вучића са председником косовске владе Исом Мустафом.

         „Надам се да ће вечерашњи састанак бити закључен позитивном оценом”, рекла је Могерини која је истакла да ће први састанак Вучића и Мустафе бити веома важан, додајући у обраћању новинарима да је ЕУ успешно посредовала у дијалогу Београда и Приштине претходних година.

         Она је изразила уверење да ће уз њено посредовање дијалог и убудуће бити успешан.

         Портпаролка Могеринијеве Маја Коцијанчич изјавила је уочи вечерашње рунде дијалога о нормализацији односа Београда и Приштине да ЕУ пре свега очекује напредак у примени Бриселског споразума.

         „За нас је најважније да се споразум примени”, рекла је Коцијнчич новинарима у Бриселу, подсећајући да ће ово бити први сусрет председника владе Србије Александра Вучића са косовским премијером Исом Мустафом.

         Вучић се раније данас састао и са Јоханесом Ханом, европским комесаром за суседску политику и проширење.

         Вицепремијер и шеф српске дипломатије Ивица Дачић рекао је да ће се у оквиру дијалога Београда и Приштине разговарати о примени бриселског споразума, Заједници српских општина (ЗСО), што је за српску страну најважније, али и актуелним темама као што је смена Александра Јаблановића и питање косовских илегалних миграната.

         Дачић је новинарима, пред почетак трилатералног састанка, рекао да је ЗСО суштинско питање за Србе на Косову и да је то био и разлог за потписивање бриселског споразума.

         „То не може бити једнострани акт ниједне од страна, о томе мора да се разговара”, казао је он одговарајући на питање новинара да ли ће ЗСО бити тема, имајући у виду да је албанска страна рекла да за то још није време.

         Када је реч о питању имовине Дачић је објаснио да ће то свакако бити део дијалога, а према његовим речима није Србија та која је наметнула ово питање, већ Приштина покушајима приватизације неких предузећа на Косову.

         „Није реално да сва питања буду решена вечерас, али састанак је позитиван корак и ми мислимо да је то најбољи начин за решавање отворених питања. Имаћемо конструктиван приступ и бранићемо наше наицоналне интересе”, казао је он.

         Када је реч о питању Трепче Дачић је изразио очекивање да ће то питање бити отворено, али је напоменуо да не зна да ли ће до тога доћи данас.

         На инсистирање новинара да ли ће се разговарати о Трепчи иако косовска страна тврди да нема разлога за разговор јер се ради њиховој имовини, он је одговорио:

         „Па могу и ја то да кажем за многе од тема, али овај разговор се води зато што се Београд и Приштина не слажу, да се слажу ми би разговарали диркетно”, рекао је Дачић.

         Свако треба да схвати своју улогу, не треба никог потцењивати нити прецењивати, али да Приштина сигурно није та која одређује теме, рекао је он.

         На питање каква је атмосфера међу учесницима дијалога, он је подсетио да је после првог састанка, који је он својевремено водио, вест била да ли су се учесници руковали, а да данас то више није вест, додајући да је то нормализација односа.

         „Данас је атмосфера много другачија, и за то је заслужан Београд, а не Приштина, јер је Београд био конструктиван и због тога треба да буде више цењен”, подвукао је он.

         Дачић је, такође нагласио да су он и премијер Александар Вучић указали високој представници ЕУ за спољну политику Федерики Могерини да је овај разговор почео као статусно неутралан.

         „Разговор је почео као статусно неутралан и што се нас тиче као такав ће се и завршити”, нагласио је он.

         (Танјуг)

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари