Мишчевић: Србија не седи на две столице - ЕУ је њено стратешко опредељење
ПОКУШАЛА ДА ОБЈАСНИ ДА ЈИ НИЈЕ БИО ДО КРАЈА СУРОВ, ДА СУ ЊЕГОВЕ РЕЧИ ИЗВУЧЕНЕ ИЗ КОНТЕКСТА
Тања Мишчевић
- На скупу Европског покрета у Србији о „уставним променама на путу ка ЕУ“ навела да је до уставних промена требало да дође до краја 2017. године, али да се рок мора померати јер је од рока много важнији квалитет
ШЕФ Преговарачког тима за вођење преговора о приступању Србије Европској уније (ЕУ) Тања Мишчевић изјавила је данас у Београду да Србија не седи на две столице, већ да има јасно политичко стратешко опредељење, а то је ЕУ.
Коментаришући јучерашњу изјаву високог званичника Стејт департмана Хојта Брајана Јија да земље које желе чланство у ЕУ морају јасно то да покажу, а не да балансирају између две стране, она је истакла да је та изјава извучена из контекста и протумачена другачије.
„Хојт Ји је такође рекао да је њему апсолутно јасно које је стратешко опредељење Србије, и да је то чланство у Европској унији и да су САД партнер и ЕУ и Србији на том путу“, рекла је Мишчевићева новинарима уочи скупа о уставним промена на путу ка ЕУ у Београду.
Ји је јуче у Београду рекао да земље које желе чланство у ЕУ морају јасно да покажу ту одлуку.
„Не можете седети на две столице, нарочито ако су тако далеко“, рекао је амерички званичник на 17. Српском економском самиту.
Мишчевић је, иначе, данас изјавила да ће се врло брзо ући у измене Акционог плана за поглавља 23 и 24 која се односе на владавину права, где ће бити ревидирани и рокови за уставне измене.
Мишчевићева је на скупу Европског покрета у Србији о уставним променама на путу ка ЕУ у Београду рекла да је требало да до уставних промена дође до краја 2017. године, али да се рок мора померати јер је, како је истакла, од рока много важнији квалитет.
„Ово је први пут да се води јавна дебата о уставним променама. Рок за измену Устава биће ствар нашег договора. Покушаћемо што је брже могуће да направимо предлог измена који ћемо дати Венецијанској комисији“, истакла је она.
Председник Европског покрета у Србији Михаило Црнобрња рекао је на скупу да је циљ уставних промена дугорочна перспектива Србије и приклањање вредностима Европске уније.
Он је рекао и да Србија не мења Устав због ЕУ јер, како је подсетио, ЕУ и нема Устав.
Бета