Мијатовић: Смене на РТВ су веома лош сигнал за независност јавних сервиса у Војводини и у Србији
„ВЕОМА СУ ЗАБРИЊАВАЈУЋА ЗБИВАЊА НА РТВ, НАСТАВИЋУ ДА ИХ ПРАТИМ“
Дуња Мијатовић
- Дубравка Валић Недељковић: Новост је да су овога пута новинари покренули серију јавних протеста, а новост је и то да их је подржало и више хиљада грађана на протестним шетњама и јавним трибинама
ПРЕДСТАВНИА ОЕБС-а за слободу медија Дуња Мијатовић изјавила је данас да су смене на Радио-телевизији Војводине (РТВ) веома лош сигнал за независност јавних сервиса.
„Веома су забрињавајући догађаји на РТВ-у. Веома сам забринута због смена које су се десиле преко ноћи уз чудно објашњење. То је веома лош сигнал за независност јавних сервиса у Војводини и у Србији“, казала је Дуња Мијатовић у видео поруци учесницима међународне конференције „Медијска опсервација Југоисточне Европе - јачање капацитета и коалиција за праћење медијског интегритета и унапређење реформи у медијима“.
Дуња Мијатовић је додала да ће наставити помно да прати збивања на РТВ-у и оценила да је и пример РТВ-а још један доказ да јавни медијски сервиси не уживају уредничку и финансијску слободу.
Медијска експерткиња Дубравка Валић Недељковић казала је да су се на РТВ-у десиле стихијске смене најбољих новинара и уредника и оценила да те смене имају јасну политичку позадину.
„Пре смена, РТВ је у последњих неколико година постала пример за могућност друштвеног развоја упркос ограниченим ресурсима. РТВ је био простор слободе где је људима допуштено да се баве новинарством без притиска, када су млади студенти журналистике у сарадњи са искусним менаџментом унапредили програм. А управо је њима и њиховим уредницима спочитан непрофесионализам“, казала је Дубравка Валић Недељковић.
Према њеним речима, новост је чињеница да су овога пута новинари покренули серију јавних протеста, а новост је и то да их је подржало и више хиљада грађана на протестним шетњама и јавним трибинама.
„Подржали су РТВ јер су разумели да јавни медијски сервис одговара на њихове потребе. Они су га основали, они га финансирају и имају мандат да га евлауирају“, казала је Дубравка Валић Недељковић.
Она је критиковала Управни одбор РТВ-а због смена које су се десиле, као и Савет Регулаторног тела за електронске медије, за чији је састав рекла да је „најблаже речено контроверзан“.
Потпредседник Савета за борбу против корупције Мирослав Милићевић рекао је да је највећи проблем медија у Србији аутоцензура, која је последица чињенице да новинари морају да брину о себи и о својој безбедности.
„Медији треба да су у служби информисања грађана, а не у служби заташкавања. Ми заједно морамо да створимо државу која служи појединцу, а да избијемо из главе да ми треба да служимо држави“, казао је Милићевић.
Председник Српског националног вијећа (СНВ) у Хрватској Милорад Пуповац критиковао је министра културе Хрватске Златана Хасанбеговића јер је „разорио“ систем финансирања алтернативних медија, који је постојао и био врло ефикасан у претходном мандату.
Пуповац је рекао да ће СНВ наставити да финансира недељник Новости, иако за то на располагању имају врло минимална средства.
„Недељник Новости у поднаслову има тједник за рационалну мањину, јер желимо да изађемо из позиције мањинског гета“, казао је Пуповац и додао да је тај недељник еманципаторски не само за српску мањину, него за целу Хрватску и за јавну сферу у тој земљи.
Бета