Михајловићкино министарство поднело кривичну пријаву против Милутина Мркоњића
ЗБОГ ДЕОНИЦЕ ПУТА УБ-ЛАЈКОВАЦ КОЈА НИКАДА НИЈЕ ПУШТЕНА У САОБРАЋАЈ
Милутин Мркоњић
- Пријава поднета против још 14 лица. Од укупно 12,5 који су асфалтирани, 4,5 километара мораће да се ради из почетка, за шта ће бити потребно око милијарду динара, односно нешто више од осам милиона евра
МИНИСТАРСТВО грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Србије поднело је кривичну пријаву Тужилаштву за организовани криминал против 14 одговорних лица на челу са бившим министром Милутином Мркоњићем, сазнају Вечерње новости.
Додаје се да деоница Уб-Лајковац на Коридору 11 никада није пуштена у саобраћај, а 4,5 километара, од укупно 12,5 који су асфалтирани, мораће да се ради из почетка, за шта ће бити потребно око милијарду динара, односно нешто више од осам милиона евра.
„Уочена су бројна оштећења, а утврђено је да су мајстори уградили глину у основу аутопута“, пише лист.
Министарство грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре, на чијем је челу Зорана Михајловић, поднело је кривичну пријаву Тужилаштву за организовани криминал против 14 одговорних лица на челу са бившим министром Милутином Мркоњићем, као и против директора грађевинских предузећа ПзП „Београд“ Боре Јелића, АС „Путеви Ужице“ Милана Бојовића и Ратомира Тодоровића, директора АД „Планум“.
На списку осумњичених су и инжењери из Института за путеве, „Коридора Србије“ и Саобраћајног института ЦИП који су били ангажовани као надзорни орган и требало је да укажу на пропусте и коришћење неадекватног материјала.
Како Новости незванично сазнају, у ресорном министарству су, после извештаја Саобраћајног института ЦИП и „Путева Србије“ о стању ове саобраћајнице, одлучили да надлежни правосудни органи утврде да ли постоји одговорност људи који су радили на овом пројекту, и колика је, јер ће санација већ урађеног аутопута морати да се плати из буџета.
Постоје и активне су гаранције које су дали „Путеви Ужице“ и „Планум“ у износу од 331 милиона динара, а остатак од 680 милиона за ову санацију мораће да се плати из буџета.
Изградња ове деонице започета је 2010. а завршена је 2014. године.
У кривичној пријави у коју су Новости имале увид пише да су радови са око 75 милиона евра плаћени из републичког буџета, што значи да је директну контролу над плаћањем имало ресорно министарство чији је тадашњи министар био Милутин Мркоњић.
„Путеви Србије“ су у априлу ове године у извештају утврдили бројна оштећења на површини коловоза, констатоване су пукотине на асфалту од по три центиметра, улегнућа испред и иза мостова, као и беле флеке на асфалтном застору на мостовима.
Због тога је ово предузеће тражило од „Коридора“ да израде пројекат санације ове деонице, а „Коридори“ су за то у јуну ангажовали Саобраћајни институт ЦИП.
Инжењери из ЦИП-а су утврдили да пукотине иду кроз цео асфалтни слој, као и да су настале на дну слојева аутопута. Оценили су и да је главни узрок оштећења слој дробљеног камена и насип од глине који се налазе на дубини од 87 до 100 центиметара.
Бета