МИХАЈЛОВИЋ: Покушаћемо да снизимо цену гаса у новим преговорима са Гаспромом

МИНИСТАР ЕНЕРГЕТИКЕ НАЈАВИЛА ДА ЋЕ ЗАТРАЖИТИ

ДА ДРЖАВНИ РЕВИЗОР УЂЕ И У „СРБИЈАГАС“

  • Треба утврдити - нагласила је Зорана Михајловић - колика је реална набавна цена гаса и на основу те информације покушати да се у преговорима с руским „Гаспромом“ она снизи
  • Мора се утврдити: како су преговарали, какав су циљ имали ти преговори. С обзиром на то да смо 90 осто зависни од увоза гаса, ово питање мора што пре да се реши, јер уместо да гас буде енергент будућности - грађани се све више греју на дрва, угаљ и струју, јер су јефтинији

        МИНИСТАР енергетике Зорана Михајловић рекла је да треба утврдити зашто је гас у Србији скупљи него у неким другим европским земљама.

        Михајловић је навела да треба преиспитати да ли су фирме које су припојене „Србијагасу“ повећале цену гаса. Министарка је такође навела да треба утврдити колика је реална набавна цена гаса и на основу те информације треба покушати да се у преговорима с руским „Гаспромом“ она снизи.

        „Мора се утврдити како су преговарали, какав су циљ имали ти преговори. С обзиром на то да смо 90 осто зависни од увоза гаса, ово питање мора што пре да се реши, јер уместо да гас буде енергент будућности, грађани се све више греју на дрва, угаљ и струју, јер су јефтинији“, казала је министарка.

        Поводом изјаве директора „Србијагаса“ Душана Бајатовића да је гас у Србији јефтинији за око 30 одсто него што би требало да кошта, она је рекла да ће се преиспитати и утврдити да ли се у тих 30 одсто налазе реални трошкови због којих тај енергент треба да поскупи или не. 

        „Треба утрдити да ли је овај проценат повећања резултат трошкова насталих припајањем других фирми „Србијагасу“, које иначе немају везе с основном делатношћу, односно с продајом гаса“, навела је Михајловићева. 

        На питање да ли и даље мисли да је „Србијагас“ губиташ између осталог и због припајања других фирми том предузећу, Михајловићева ј казала да „Србијагас“ треба да се бави преносом, продајом и дострибуцијом гаса. 

        Задатак државе је да се бави социјалном политиком, а не „Србијагас“. Свака ствар која је ван основне делатности оптерећује трошкове пословања основне фирме и самим тим повећава цену кубног метра гаса или киловата струје коју плаћају грађани. Друга је ствар ако је реч о предузећима која раде оно што је везано за основну делатност, али „Агрожив“ нема ама баш никакве везе са „Србијагасом“, навела је министарка. 

        Према њеним речима, приоритет Министарства енергетике, развоја и заштите животне средине јесте да се преиспитају све афере које су се помињале у енергетици у претходном периоду. 

        Неће то радити ресорно министартсво, али ће затражити од државног ревизора да уђе у нека јавна предузећа, између осталих и у „Србијагас“, у Министарство енергетике и заштите животне средине“, рекла је министарка.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари