Мекејн стиже у Србију, већ јој га „продају“ за наклоњеног, безмало за пријатеља

СА ГЛАВНИМ РУСОФОБОМ СТИЖЕ ЈОШ ПЕТ СЕНАТОРА – 4 РЕПУБЛИКАНЦА И ЈЕДАН ДЕМОКРАТА

Џон Мекејн

  • Председник невладине организације Ист-вест бриџ Јован КОВАЧИЋ: Долазак америчке делегације је врло јасна порука подршке Србији, поготово што је ова влада урадила доста тога доброг за кратко време на путу ка ЕУ. Вашингтону је битно да Србија што пре уђе у ЕУ и да се тиме још додатно стабилизује овај регион
  • „Како ће свет изгледати касније, за пет година, како ће изгледати НАТО, Русија - то данас јако мало људи може са сигурношћу да каже. Зато мислим да је наша влада на правом путу. Држимо се ЕУ. Ми ћемо сигурно једног дана морати да кренемо више на једну или другу страну, само је питање колико је то за нас добро, колико је у интересу државе, наше безбедности и економског напретка. Време за то још очито није"

         КОНГРЕС и Сенат у Сједињеним Државама имају огроман утицај, по много чему већи од Беле куће, и јако је важно да Србија у тим телима има подршку, рекао је председник невладине организације Ист-вест бриџ Јован Ковачић уочи посете америчког сенатора Џона Мекејна Београду.

         Мекејн долази сутра у Београд, у пратњи још четири републиканска и једног демократског сенатора, сазнаје Тањуг у Влади Србије, а разговараће са премијером Александром Вучићем.

         Ковачић у изјави Танјугу подсећа да из Конгреса иду све иницијативе ка председнику САД.

         Према његовој оцени, долазак америчке делегације је "врло јасна порука подршке" Србији, поготово што је ова влада урадила доста тога доброг за кратко време на путу ка ЕУ.

         "И то је њима битно у Вашингтону - да Србија што пре уђе у ЕУ и да се тиме још додатно стабилизује овај регион", рекао је Ковачић.

         С друге стране, подсећа он, преговори са Приштином иду доста траљаво и то не кривицом Београда, већ због њихових унутрашњих проблема и то Американцима не одговара никако.

         "Претпостављам да ће речи бити и о томе", рекао је Ковачић.

         Ковачић додаје да су Американци - дипломате на Косову па и портпароли Беле куће, Стејт департмента - јасно ставили до знања да желе да ЗСО заживи јер је то нешто на шта се албанско руководство на Косову обавезало.

         "И од тога нема бежања", рекао је он, изразивши очекивање да ће америчка страна допринети томе да се ствари помере са мртве тачке.

         "Они могу то да разреше, али бојим се да ће да Албанци да искористе своје спонзоре до оне границе до које њима требају и не представљају сметњу. А кад почну да долазе "велики рачуни на плаћање", као што је Специјани суд, види се како се и код њих разбија илузија да су безрезервно подржани од стране запада. Није баш то тако", рекао је Ковачић.

         На питање да ли се може очекивати да на српску владу током посете америчке делегације буде извршен одређени притисак да промени став према Русији, имајући у виду да је Мекејн познат као оштар противник политици и начину руковођења руског председника Владимира Путина, Ковачић каже да су ти притисци, мањи или већи, са обе стране стално присутни и да стално неко жели да Србију увуче у своју орбиту.

         "Ми смо јасно и гласно рекли где идемо и мислим да смо уложили велике напоре у правцу уласка у ЕУ. Како ће свет изгледати касније, за пет година, како ће изгледати НАТО, Русија, то данас јако мало људи може са сигурношћу да каже. Зато мислим да је наша влада на правом путу. Држимо се ЕУ", рекао је он.

         Према његовим речима, суперсиле се увек прво туку на територијама трећих земаља, укључујући Србију и цео регион.

         "Ми смо константно томе изложени. Ми ћемо сигурно једног дана морати да кренемо више на једну или другу страну, само је питање колико је то за нас добро, колико је у интересу државе, наше безбедности и економског напретка. Време за то још очито није", закључио је Ковачић.

         његовим очекивањима, једна од тема разговора биће и садашња ситуација на Балкану по питању мигрантске кризе, тероризма, ситуације на Блиском истоку, нарочито у Сирији.

         "То су ствари које Запад почињу све више да интересују, нарочито у последње време све их више интересују какве реперкусује све ово може да има на овај део Европе. Тако да видим ту посету управо у склопу трагања за погледима, виђењима држава у овом региону", оцењује Ковачић.

         Говорећи о крхкости ситуације на Балкану, Ковачић истиче да је поносан како је Србија реаговала прошле године у мигрантској кризи, у ситуацији када је, како каже, "милион голих, босих, ненаоружаних" уздрмало цео друштвени систем једне творевине као што је ЕУ.

         "Да ли у овом тренутку нешто може да се деси у региону? Лично не верујем, јер су све земље региона поприлично свесне да ситуација када је реч о тероризму, економији таква да лако могу да се произведу велике несреће. Мислим да су сви врло вољни да избегну било какве потресе", оцењује Ковачић.

         Упитан да ли ће борба против тзв. Исламске државе бити једна од тема разговора, Ковачић истиче:

         "Ми смо се самим својим битисањем на неки начин декларисали против тзв. ИС. Ми смо више пута доказали да смо партнери у борби против тероризма. У оној мери колико ми будемо симболична јака мета калифату, толико смо ми у већој опасности, али имам поверења у наше службе ће то спречити."

         (Танјуг)

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари