Мекалистер: Настављање дуалног приступа Србије Русији не може да се на дуге стазе толерише

ИЗВЕСТИЛАЦ ЕП ЗА НАШУ ЗЕМЉУ: ТРЕБА СМАЊИТИ ЕНЕРГЕТСКУ ЗАВИСНОСТ СРБИЈЕ ОД РУСИЈЕ

Дејвид Мекалистер

  • Не упуштајући се у отворену полемику са Дејвидом Мекалистером, министар спољних послова Србије Ивица ДАЧИЋ рекао је да је чланство у ЕУ неупитан приоритет Србије, али да се од Србије - када је у питању усклађивање спољно-безбедносне политике - не може очекивати да уводи санкције својим пријатељима
  • У наставку је рекао: „То није нормално, ниједна земља на свету то не би урадила, па неће ни Србија. Ако Русија и Кина у Савету безбедности УН не дозвољавају да се питање независности Косова и територијалног интегритета Србије реши прегласавањем, имамо национални и државни интерес који нам свакако намеће да морамо пажљиво да приступамо тим темама“

        ИЗВЕСТИЛАЦ Европског парламента за Србију Дејвид Мекалистер изјавио је данас у Београду да Србија као земља кандидат за чланство у ЕУ мора прогресивно да усклађује своју спољну и безбедносну политику с ЕУ и да примењује рестриктивне мере где год је то неопходно.

        Говорећи на конференцији „Глобална стратегија спољне и безбедносне политике ЕУ и Западни Балкан“, Мекалистер је подсетио на резолуцију Европског парламента у којој је Србија позвана да прогресивно усклади своју политику с политиком ЕУ, укључујући однос према Русији, као и на то да је ЕП са жаљењем констатовао заједничке војне вежбе Србије и Русије.

        „ЕП је тиме покушао да сигнализира Србији да настављање дуалног приступа Русији не може да се на дуге стазе толерише, јер агресивност Русије не може да се толерише“, рекао је Мекалистер и додао да ЕУ узима у обзир пријатељске и јаке односе Србије с Русијом.

        Такође је рекао да је Србија спровела десет пута више заједничких војни вежби са западним савезницима него са Русијом, али да не зна да ли су тога сви свесни у Бриселу.

        Мекалистер је рекао и да треба смањити енергетску зависност Србије од Русије и да у том циљу треба више да се бави пројектом Енергетске заједнице.

        „Жан Клод Јункер и ја смо у више наврата наглашавали да свих шест земаља Западног Балкана морају бити укључене у све стратешке пројекте везане за енергетику“, додао је Мекалистер.

        Мекалистер је рекао да је Србија остварила значајан напредак на путу у ЕУ и да је отварање поглавља 23 и 24 следеће седмице „одавно заслужено“.

        „Земље Западног Балкана немају само европску перспективу, него имају европску будућност“, рекао је Мекалистер, изразивши наду да ће и друга нова поглавља бити отворена за време словачког председавања ЕУ.

        Мекалистер је похвалио континуирано учешће Србије у цивилним и војним мисијама ЕУ и допринос Србије заједничким циљевима, додавши да је ангажман Србиј у мисијама ЕУ и УН импресиван.

        „Ви сте се посветили и уложили у добру сарадњу с NATO“, рекао је Мекалистер и додао да су односи Србије и NATO од користи за Србију, Алијансу и регион.

        Такође је поновио да чланство у ЕУ не захтева чланство у NATO.

Ивица Дачић

        Говорећи о могућим последицама Брегзита, Мекалистер је оценио да је исход референдума у Великој Британији био „ужасна грешка“, али да се мора прихватити, као и да је процес проширења први пут постао реверзибилан и да нико не зна шта ће се дешавати.

        „ЕУ се суочава с великим неизвесностима и изазовима и чврсто верујемо да треба да јачамо а не да слабимо посвећеност процесу проширења“, рекао је Мекалистер, оценивши да је политика проширења до сада  била успешна и да је допринела промовисању стабилности и безбедности у Европи.

        „Наставите са својим добрим радом, идите дугим путем који иде ка чланству у ЕУ. То неће бити лако, али има пуно људи који вам пружају подршку. Сигуран сам да ћете, када то буде неопходно усагласити и своју спољну и безбедносну политику“, изјавио је Мекалистер.

        Министар спољних послова Србије Ивица Дачић изјавио је да је чланство у ЕУ неупитан приоритет Србије, али да када је у питању усклађивање спољно-безбедносне политике, од Србије се не може очекивати да уводи санкције својим пријатељима.

        Дачић је на конференцији рекао да они који су на међународној сцени пријатељи независности Косова и који подржавају нешто против Србије, не могу очекивати да она затвара врата и уводи санкције пријатељима.

        „То није нормално, ниједна земља на свету то не би урадила, па неће ни Србија. Ако Русија и Кина у Савету безбедности УН не дозвољавају да се питање независности Косова и територијалног интегритета Србије реши прегласавањем, имамо национални и државни интерес који нам свакако намеће да морамо пажљиво да приступамо тим темама“, рекао је Дачић.

        Дачић је данас такође изразио наду да ће Србија поново имати спољну политику усаглашену с политиком ЕУ преко 90 одсто, али и изразио наду да ће се дотад нормализовати односи Русије и ЕУ.

        Када је у питању енергетска сарадња, министар је рекао и да не може Србија да има проблем због Јужног тока, а да Немачка нема проблем због Северног тока.

        „Ваљда је принцип принцип и важи исто за Србију као за Немачку или Италију“, рекао је Дачић.

        Дачић је рекао да је Србија, приликом доношења одлука, имала у континуитету конзистентан став и није увек била у могућности да подржи све одлуке ЕУ.

        „У неким ситуацијама нисмо пратили став ЕУ или се нисмо придруживали њиховим изјавама“, рекао је Дачић и додао да је то посебно постало видљиво после почетка украјинске кризе када се и број одлука у вези с Русијом драстично повећао.

        Србија је, додао је, жестоко платила све своје грешке, судила ратним злочинима, има добру сарадњу с Хашким трибуналом, али „постоје неке ствари које представљају грубу манипулацију, неистину, лаж, као што је то било и у случају инвазије на Ирак“, рекао је Дачић.

        „Седамнаест година после бомбардовања не можемо тек тако да кажемо ускладићемо спољну и безбедносну политику зато што су у ЕУ сви само наши пријатељи. Морам да кажем да нажалост није баш тако“, казао је Дачић.

        Бета

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари