ЛДП позвала СПС да се определи, а то није добар знак ни за Чеду ни за Бориса

Дачић изјавио да ће наставити преговоре о новој влади са ДС, али...

* ЛДП је – после нове рунде преговора Јовановић-Тадић - објавила како сматра да СПС требало да „одлучи да ли ће бити део проевропске Владе или ће већину тражити без ЛДП-а у неком другом блоку политичких странака“. Ово, дакако, може значити: да је Тадић пренео Јовановићу да га Дачић неће у влади, али и да је ’проевропска влада“ на све неизвеснијем темељу

         ЛИДЕР СПС и даље држи кључеве нове владе.

         То је потврдила чак и његова изјава која би, на први поглед, требало да буде по вољи и ДС и Бориса Тадића. Јер, Дачић је рекао да очекује наставак разговора о формирању владе са Демократском странком.

         Додуше, Дачић је открио и оно на чему се лако може саплести сама могућност нове, друге владе коалиција око ДС и СПС. Нагласивши: најважнија питања за СПС су она у вези са социјалном политиком у наредном периоду.

         Наравно, ово може да буде и банално ритуално заклињање једног социјалисте, али и ’најбијање цене’ на коју партнер у преговорима неће пристати да плати. Другим речима: смишљено пребацивање одговорности за прекид преговора о коалицији на другу страну.

         У овом контексту, није лако разлучити: да ли Тадић има више разлога да се опусти или да му се привиђа како Дачић већ одлази код напредњака.

         Наиме, он је новинарима у Макишу, после свечаности поводом Дана МУП и полиције, саопштио: да ће наредних дана „уследити озбиљни разговори са демократама“, а ако ти не успеју – да ће коалиција СПС-ПУПС-ЈС разговарати и са евентуалним другима партнерима“.

         Песимисти у врху ДС ово ће, највероватније, узети као знак – да је влада са СПС сада даља него што је изгледало првих дана после другог круга председничких избора.

         На исти закључак упућује и све што је – и како је – саопштила ЛДП по завршетку синоћне рунде преговора Чеде Јовановића са Тадићем.

         ЛДП је објавила како сматра да СПС требало да „одлучи да ли ће бити део проевропске Владе или ће већину тражити без ЛДП-а у неком другом блоку политичких странака“.

         Ово, дакако, може значити: да је Тадић пренео Јовановићу да га Дачић неће у влади, али и да је ’проевропска влада“ на све неизвеснијем темељу.

         Могуће је да је ЛДП зато и потегао једину „тешку артиљерију“ коју има: „Сада од тога зависи да ли ће брзо бити прекинута агонија и бити стављена тачка на све дилеме око постојања чврсте већине која је спремна да хитно крене у решавање проблема пред којима се земља налази“.

         А ово је намењено западним амбасадама колико и Дачићу: „Став ЛДП-а је да наредна Влада Србије мора дефинисати чисту европску оријентацију земље, бити посвећена решавању тешког економског положаја наших грађана, одлучно кренути у политичке реформе, изградњу институција, гарантовати владавину права, грађанске слободе, тржишну економију и извући земљу из изолације“.

         Није случајно ни што је Јовановић – само који сат раније - рекао да се неће помирити да му било код држи лекције из Бањалуке, додавши да нема ниједан лични проблем са председником Републике Српске Милорадом Додиком.

         "Нека му други, као бањалучком везиру, иду на ноге, ја то нећу чинити, нити ћу се помирити са идејом да Србија постане проклета авлија", казао је Јовановић.

         Ово са Додиком и ’проклетом авлијом’ понајвише ’мирише’ на остајање у опозицији...

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари