Куда Николић и Дачић воде статус КиМ и статус Србије?

„ВЕЛИКО ТУМБАЊЕ” У ВРЕМЕНУ У КОЈЕМ ЈЕ ЗЕМЉА ЕКОНОМСКИ, ВОЈНО И СТРАТЕШКИ ВИШЕ НЕГО СЛАБА

         ПРЕДСЕДНИК Србије Томислав Николић – само што су он и премијер Ивица Дачић испратили Хилари Клинтон и Кетрин Ештон – саопштио је нацији: да Србија бољу прилику за решавање проблема КиМ неће имати; да север Косова неће бити препуштен Приштини; да он има своје личне линије за КиМ које свет засад поштује и да очекује од западних престоница да признање Косова Србији не постављају као услов за „добијање датума” већ као услов за чланство у ЕУ.

         Аналитички стратешки центар НАТО још шрошле године је иницирао – подизање преговора са Приштином на – политички ниво.

         Ештонова је пре више од два месеца поручила Хашиму Тачију и осталима у шиптарском врху да и они морају бити спремни за тешке одлуке и компромисе.

         Шта све ово значи? Куд све то води?

         Да ли је за Србију добро да сад – кад је економски, војно и стратешки више него слаба – ломи преко колена проблем, са указивањем (Николић) да очеви немају право да синовима оставе проблем који сами могу да реше, а са узимањем за посредника оних (ЕУ)  који су Србију бомбардовали да би јој отели КиМ?

         Да ли је све већ издоговарано, па само домаћи и страни актери играју улоге које су им намењене?

 

Владислав ЈОВАНОВИЋ, шеф дипломатије и представник СРЈ у Уједињеним нацијама

Прибојавам се да је Запад у надмоћној позицији

  • Видећемо хоће ли се све улити у некакву унију, хоће ли преговори донети нови однос између Србије и Косова које је од ње одвојено, због чега би сама независност престала да се помиње, док би се успоставили односи неке персоналне уније 
  • То би подразумевало: неку врсту федерације – не смем да кажем конфедерације – са федерализованим Косовом у оквиру конфедерације, а то може бити максимум који актуелна власт може да очекује од ових разговора

         ИЗНЕНАЂУЈУЋЕ је што је платформа за Косово била тајна и пре избора, и после њих,и сада. Просто, неко се може питати -  да ли икаква платформа уопште постоји или се о њој само прича, а ништа се не износи у јавност.

         Међутим, мимо платформе теку контакти и разговори са западним представницима, са Тачијем – што значи да и без платформе нешто иде, а у ком правцу – то не знамо и тек ћемо да видимо!

         Прибојавам се да је Запад у надмоћној позицији и да је маркирао да је Косово завршена ствар – независно са непроменљивим границама. То ће понављати и Тачи, па се поставља питање: са чим ћемо ми изаћи и са којим очекивањима.

         Ради пробоја у преговорима, уступке мора да учини српска страна, а на шта ће се то сводити можемо да закључимо из изјавава да ће се Србија борити за своје националне интресе на Косову. Та интересе, а не за територијалну целину Србије! Као да смо обуставили борбу за Косово и да се сада борба своди на побољшање наших интереса и положаја Срба на самом Косову као одвојеној целини од Србије.

         Хоће ли то да се улије у некакву унију, да разговори донесу нови однос између Србије и Косова које је од ње одвојено, због чега би сама независност престала да се помиње, а успоставили се односи неке персоналне уније – видећемо. Дакле, нека врста федерације – не смем да кажем конфедерације – са федерализованим Косовом у оквиру конфедерације би био максимум који би ова власт могла да очекује од ових разговора.

         То није максимум који тражи Устав у којем је Косово неодвојиви део Србије и ако би садашња власт ишла у правцу оваквог решења о коме се прича да је на столу, морала би да објасни Скупштини и народу зашто је направила уставни подбачај и није остала доследна уставној одредби која искључује било какав излазак Косова из Србије.

         Међутим, нисам сигуран ни да ћемо доћи дотле – јер је наш премијер већ прихватио да нормализујемо односе, што значи да да прихватамо стање које су произвеле Америка и ЕУ, стварајући независну државу Косово.

         То је политика која потпуно користи Западу, јер учвршћује и консолидује оно што су извршили према нама и против нас и питање је колико је таква политика у сагласности са одредбама Устава према којима је Косово неодвојиви део Србије.

         Ако се има шта нормализовати, то је повратак Косова у државноправни поредак Србије, а не нормализација нечега што се од нас одвојило на силу и што се прогласило новом независном државом.

 

Крстимир ПАНТИЋ, председник општине Косовска Митровица

Николић је у праву, сад је најбоље време

  • Одлука Дачића да седне са Тачијем који је осуђен за злочине над Србима представља храбар потез и има за циљ да олакша живот Срба на КиМ, а не да признаје Тачија као некаквог премијера некакве независне државе

         ПРЕДСЕДНИК Николић је у праву: сада је најбоље време, јер смо од 1999. до данас полако губили Косово јер су УН, а касније Еулекс, преносили су овлашћења дата Резолуцијом 1244 на косовске институције. Осим тога, један број земаља је  признао Косово, технички преговори нису ништа добро донели Србима и Николић је одлучио да се уз техничке пређе и на политичке теме.

         Нормализација о којој говори Дачић не значи да Србија признаје Косово као независну државу него то подразумева решавање свих проблема са којима се суочавају Срби на КиМ. Сада живимо горе него пре оних десетак споразума - немамо слободу кретања, морамо да користимо албанска документа, косовско држављанство, мења нам се идентитет, јер су Срби принуђени да постају „косовари“.

         Дачић под нормализацијом мисли на решавање управо ових проблема. А ту је и повратак Срба, повраћај имовине, успостављање дијалога између Срба и Албанаца који је замрзнут у последњих 13 година...

         Одлука Дачића да седне са Тачијем који је осуђен за злочине над Србима представља храбар потез и има за циљ да олакша живот Срба на КиМ, а не да признаје Тачија као некаквог премијера некакве независне државе.

  

Живадин ЈОВАНОВИЋ, председник Београдског форума за свет равноправних

Не сме се журити, Север не сме бити изручен илегалној држави Косово

  • Треба прво да радимо на алтернативи у спољној политици, па тек кад је обезбедимо, створиће се услови за праведно решење за КиМ. Изричито против сваке трговине Косовом и Метохијом
  • Грешка је што се проблем везује за чланство у ЕУ и што се тргује Косовом ради, историјски гледано, привремених циљева. За КиМ нема адекватне компензације

         ИЗНЕНАЂЕН сам журбом! То је лоше!

         Погрешно је журити са решавањем косовског проблема у тренутку када Србија нема снажнијих савезника који би били противтежа притисцима Америке, ЕУ и Немачке. Треба прво да радимо на алтернативи у спољној политици, па тек кад је обезбедимо, створиће се услови за праведно решење за КиМ.

         Не знам да ли је већ све договорено, али сам изричито против сваке трговине Косовом и Метохијом!

         Статус Косова и Метохије ће бити решен када се и други сложе да статус не може бити изван оквира Резолуције 1244 и изван Србије. Само то је трајно, а свако друго решење би било извор нестабилности.

         Оно неће бити постигнуто у оквиру ЕУ -  сетимо се само како је у оквиру ЕУ решен проблем Југославије – већ искључиво на колосеку УН.

         Зато је грешка што се проблем везује за чланство у ЕУ и што се тргује Косовом ради, историјски гледано, привремених циљева. За КиМ нема адекватне компензације!  

         Иначе, нисам упознат са садржином интерних разговора Клинтонове и Ештонове и државног врха Србије – то знају само учесници разговора, и знају шта за кога од њих значи да ће Србија нормализовати односе са Косовом ради заједничког улакса у ЕУ.

         Али, нормализација односа је категорија између независних држава, независних субјеката међународног јавног права, а то у овом часу има само Србија, па ми није јасно како се у смислу принципа Повеље УН и Завршног документа Хелсинкија може говорити о нормализацији односа између суверене државе као што је Србија и једног ентитета који је проглашен кршењем међународног јавног права.

         То ми заиста није јасно!

         Шта се онда може решавати? Само конкретна питања свакодневног живота грађана и то на начин који не прејудицира решење за статус Косова и Метохије, али се не могу нормализовати односи!

         Хоћу да кажем и да се логика да је лакше решавати питања од мање сложених ка сложенијим  - не сме искористити тако да се предодреди исход статуса!

         При том, решење о коме се прича за север КиМ не сме да буде насилно утеривање у илегалну творевину Косова.   

 

Јелена ГУСКОВА, шеф Центра за проучавање савремене балканске кризе

Србија под двоструким притиском

  • Чини ми се да ће обавезно бити нађена формула која би задовољила и Београд и Европу. При том ће Београд бити принуђен да чини и даље уступке, док се Приштини неће постављати никакви услови.
  • Могућа је варијанта договора у којој ће Косово и Србија истовремено ући прво у НАТО, а затим и у ЕУ, што ће Србији значајно отежати положај. Јасно је да ће то бити корисно у првом реду за Косово

         НА Србију се поново врши, али овога пута двоструки притисак.

         Сви учесници у игри треба да схвате да је готово са шалама: и Еворпа и Америка имају јединствено мишљење о питању Косова и Метохије. Оне не могу да отворено кажу да захтевају независност Косова, али су изјаве недвосмислене: САД Косово сматрају независном државом, а његове границе заокруженим.

         То питање се више не разматра, штавише - то је «лично дело» саме Клинтон и Американаца; питање Севера Косова може се разматрати само у оквиру Косова; пожељно би било да у ЕУ и НАТО уђу и Косово и Србија...

         Руководство Србије, с једне стране, стално говори да не признаје независност Косова, али истовремено даје јасне сигнале Европи и САД да ће обавезно решити питање Косова за време трајања садашње власти, да ће преговарати и да има план, макар и тајни.

         Чини ми се да ће обавезно бити нађена формула која би задовољила и Београд и Европу. При том ће Београд бити принуђен да чини и даље уступке, док се Приштини неће постављати никакви услови.

         Могућа је варијанта договора у којој ће Косово и Србија истовремено ући прво у НАТО, а затим и у ЕУ, што ће Србији значајно отежати положај. Јасно је да ће то бити корисно у првом реду за Косово.

         Могућа је и варијанта изналажења таквих формулација које би скривале фактичку независност покрајине.

         Ако упоредимо позиције Клинтон и Ештон, онда свакако прва има оштар став, док је друга опрезнија. Ако узмемо у обзир да Клинтонова броји последње дане на својој функцији, онда можда и не треба обраћати посебну пажњу на њене скривене претње.

 

Бојан ЈАКОВЉЕВИЋ, члан Општинског већа Лепосавића

Све обавезује референдумских 99,76 одсто!

         ИЗА себе, као и сви остали који се баве политиком, имамо референдумску вољу, 99,76 одсто Срба севера Косова и Метохије да се овде не прихватају било какве институције власти у Приштини.

         Мене то обавезује као човека, политичара и грађанина. Дакле, Косово и Метохија је саставни део Србије – увек било, а надам се да ће и бити увек!

         То је једини коментар који могу да дам на све што се дешавало у вези посете двојца Клинтон–Ештон и разговора или договора са Дачићем и Николићем. 

 

 

Диана Милошевић

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари